Muusikamaailm

Priit Kuusk

Noorte Järvide põnev muusika-aasta

1. I 2013 sai Kristjan Järvist Gstaadi Festivaliorkestri juht, tal on värskelt veel Kesk-Saksa raadio (MDR) SO Leipzigis ning omaasutatud Absolute Ensemble ja Baltic Youth PO. Ta andis sel aastal 72 kontserti, Paavo Järvil oli neid 97. Koormus MDRiga on suur, siiski on Kristjani „geograafias” Londoni SO, Monte Carlo, Oslo, Soul, Sydney, Tōkyō, Peking (tänavu juba 2 korda), Kopenhaagen, Pariis, Venezia, Lyon, Pärnu, Perm, Skopje, Toulouse. Paavo reisis Deutsche Kammerphilharmonie’ga (DKB) Uruguais ja Brasiilias, äsja Jaapanis ja Soulis; kui Neeme Järvi oli USAs ERSOga, esines Paavo Orchestre de Paris’ga Vietnamis ja Jaapanis. Sügisel Usedomi festivalil juhatasid kõik kolm, ja Maarika Järvi oli flöödisolist; kui Neeme Järvi viis kaasa Tubina IV sümfoonia, käis Paavo sealgi Beethoveniga, olnud enne Philharmonia ja Maria teatri orkestri ees; Kristjani kavas oli Tüüri fagotikontsert. Maarika mängib Genfis Camerata Venia koosseisus.

Paavo Järviga tehtud dokfilm „Schumann Pier2s” pälvis Japan Record Academy auhinna ja Hiinast Kuldse Panda, Beethovenist juhatas ta nüüd „Fideliot” kontsertkorras DKBga Bremenis ja Beethoveni festivalil Bonnis (kas saksa dirigendid on seda nii teinudki?), novembris koguni Jaapanis! Cincinnatis tõi ta esiettekandele Colemani viiulikontserdi ja Pariisis El Khoury orkestriloo, käis Orchestre de Paris’ga ka Londonis Promsil ja festivalil Bukarestis. Kristjani kavades on olnud põnevad Brasiilia, Mehhiko, Türgi, Balkani heliloojad ja muusikud, L. Bernsteini „Candide”, „Missa” ja II sümfoonia, S. Helbigi „Taskusümfooniad”, W. Marsalise „Swing Symphony” jms. Mõlemal on suurepärased solistid, Paavol SLVs jõulureedeni Viktoria Mullova. Pressikajasid koguneb Paavo Järvil sel aastal üle 150. Noorem vend juhatab Gewandhausis MDR SOd ka uusaastal.

Tunnustusi ja preemiaid

*Armastatud ja hinnatud dirigendid astuvad uute lepingutega taas oma muusikute ja publiku ette. Marin Alsop, kes alustas Baltimore SO ees 2007, pikendas lepingut a-ni 2021. Riccardo Chailly jääb Leipzigi Gewandhausi orkestri peadirigendiks a-ni 2020. Mariss Jansons, kes äsja sai ka SLV Suure teeneteristi, on Baieri Raadio SO ees kuni 2018. aastani, sama kauaks jääb James Conlon Los Angelese Ooperi ette. Dennis Russell Davies on Linzi Bruckneri orkestri ja Linzi Maateatri ooperišeff aastani 2017, orkestri koosseis suurenes 110 liikmelt 128-le. Colorado SO, kus soolotšellistiks on Silver Ainomäe, sai muusikajuhiks Andrew Littoni, kes on ka Bergenis orkestri 250. aastapäevani 2015. 2015 lõpetab Müncheni FO ees Lorin Maazel, kellele järgneb a-ni 2020 Valeri Gergijev.

*Euroopa kultuuripreemia (fondilt Pro Europa) pälvis elutöö eest Kurt Masur (86), kes on vahel praegugi dirigendipuldis.

*Dirigent Semjon Bõtškov sai Viini MdK ülikoolilt tunnustusmedali töö eest noortega.

*Bambergi SO Mahleri konkursi parimad dirigendid olid Lahav Shani (Iisrael), Tung-Chieh Chuang (Taiwan) ja David Danzmayr (Austria).

*Nike Wagner asub 2014. aastal juhtima Beethoveni festivali Bonnis, saades kaastöötajaks ka sealse ooperijuhi Hendrik Vestmanni.

*SLVs elav helilooja Younghi Pagh-Paan sai Paiknami auhinna oma muusikas korea traditsioonide ja lääne loomingutehnika ühendamise eest.

*Beethoveni klaverikonkursi paremad Viinis: I ja III Maria Mazo (auhinnaks ka Bösendorferi klaver) ja Andrei Gugnin (Venemaa), II Valentin Feodoroff (Austria).

*Euroopa Noorteorkestrite preemia sai International Regions Symphony Orchestra, asutatud SLVs partneritega 14 maal.

*50 muusikakriitiku hinnangul (ajakirjas Opernwelt) on aasta teater Berliini Koomiline Ooper, parim orkester Dresdeni Riigikapell, dirigent Lothar Zagrosek, etendus Flaami Ooperi „Parsifal”, Baseli Teatri ooperikoor, Barbara Hannigan on aasta lauljatar.

* 2014. aasta Grammy nominentide hulgas on koguni kolm eesti muusikut: Tõnu Kaljuste, Arvo Pärt ja Neeme Järvi, neist igaüks lausa mitmes kategoorias. Kaljuste on nomineeritud parima ooperisalvestuse (Kleiberg „David & Bathsheba”) ja parima kooriesituse kategoorias (Pärdi „Aadama itk”, esitajaiks Tui Hirv, Rainer Vilu, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Sinfonietta Rīga ja Tallinna Kammerorkester, Läti raadiokoor ja Vox Clamantis) kategoorias. „Aadama itku” eest on nomineeritud ka Arvo Pärt parima nüüdisaegse klassikateose ning Neeme Järvi on esile tõstetud parima orkestriesituse (Göteborgi sümfooniaorkester) ja parima kooriesituse eest (BBC rahvuslik Walesi orkester ja koor).

Kaotusi: pianist Rudolf Kehrer (90), mehhiko lauljatar Oralia Dominguez (88), prantsuse helilooja Bernard Parmegiani (86), soome bariton Tom Krause (79), USA helilooja Conrad Susa (78), jaapani helilooja Toshiaki Tsushima (77), saksa lavastaja Elke Neidhardt (72), briti helilooja John Tavener (69).

Eesti muusikat ja muusikuid maailmalavadelt, detsember

1. XII Toronto Eesti meeskoori jõulukontsert Toronto Eesti Majas, juhatas Charles Kipper, solistid Stephen Bell, Avo Kittask ja Andres Raudsepp. Kavas 2014. a üldlaulupeo repertuaarist A. Lätte „Kostke laulud …”, P. Uusbergi „Mis on inimene?” ja G. Ernesaksa „Kutse”, samuti Roman Toi seatud ja ta enda jõululaule, Ch. Kipperi „Jõulud Petlemmas” jt.

1. – 9. XII ansambli Metsatöll viimased 8 kontserti USAs ja Kanadas (vaheldumisi) koos soome ansambliga Finntroll. Kontserdireis algas 4. XI ja kogu reisi kestel anti 33 kontserti.

4.-5. XII dirigeeris Kristjan Järvi Orchestre de Paris’d Salle Pleyelis: kavas A. Márquezi „Danzón nr 2”, P. Aragão „Concerto Nazareth”, Y. Costa süit „Passeios”, solistideks Yamandú Costa, Alessandro „Bêbe” Kramer; õhtu teises pooles kõlas Coplandi III sümfoonia.

5. XII esines ansambel Tenfold Rabbitt Milanos Eestit tutvustava 3. infopäeva konverentsi järelkavaga.

5. – 7. XII Hando Nahkuri soolokontserdid Texases Cleburne’is kontserdisaali „Songbird Live” resideeriva artistina, 12. – 14. XII ja 19. – 21. XII – kokku 9 kontserti, kavades Bach/Busoni, Schumann, Schumann/Liszt, Liszt ja Heino Elleri „Kodumaine viis”, samuti pianisti enda uued seaded tuntud jõululauludest.

6. XII esines Mari-Liis Uibo soolokontserdiga USAs Ohios Oberlini üikooli konservatooriumi Kulas Hallis, kavas C. Franck, Rimski-Korsakov, Heino Elleri „Fantaasia” sooloviiulile, Andres Uibo „Bach peeglis”„.

6. XII mängis Läti Rahvuslik SO Risto Joosti dirigeerimisel kontserdi „Wagneri kangelased” Riia Suurgildi saalis, kavas avamäng ooperile „Tannhäuser”, M. Bruchi oboe- ja vioolakontsert (sol-d Ints Dālderis ja Arigo Strāls) ning Wagneri „Parsifali süit”.

6. – 8. XII esines segakoor Endla Krakówis IV advendi- ja jõulumuusika festivali koorikonkursil ning vääris Toomas Volli juhatusel segakooride kategoorias III koha ja hõbediplomi. Festivalil osales koore 11 riigist. Anti ka omaette kontserte Peetruse ja Pauluse kirikus ning Mariacki kirikus. Koor tähistas tänavu oma 135. aastapäeva.

7. XII dirigeeris Erki Pehk Minskis Riikliku Teleraadiokomitee suures saalis Valgevene Riikliku Teleraadiokomitee Sümfooniaorkestrit selle esimese külalisdirigendina. Kontsert oli pühendatud Valgevene Heliloojate Liidu 80. aastapäevale ning selle kavas kõlasid ka Eesti muusika: Erkki-Sven Tüüri „Whistles and Whispers from Uluru” (solist Monika Mattiesen) ja Monika Mattieseni orkestripala „Glowing”.

7.-8. XII esines Lasse Joamets Oulu Sinfonia ansamblites ja solistina Oulus soome muusika pidukavades (Sibelius, J. Linkola).

7. – 29. XII laulis Kai Rüütel Hollandi Ooperi esietendusel ja esineb veel seitsmel õhtul Amsterdami Muusikateatris Prokofjevi „Õnnemängija” uuslavastuses Blanche’i osas. Dirigeerib Haagi Residentie Orkesti ees Marc Albrecht, lavastas Andrea Breth, peaosades Pavlo Hunka, Sara Jakubiak, John Daszak, Gordon Gietz.

7., 18., 25. ja 29. XII Priit Volmeri etendused Bonni Ooperimajas Puccini „Toscas” Mesneri osas. Uuslavastuse muusikajuht ja üks dirigente on Hendrik Vestmann, lavastas Philipp Kochheim. Nimiosa laulab Yannick-Muriel Noah. Volmer laulis samas ka viiel etendusel novembris.

8. XII Gstaadi Festivaliorkestri kontsert peadirigent Kristjan Järvi juhatusel Kölni Filharmoonia suures saalis: Smetana „Vltava”, Fazil Say klaverikontsert „Water Concerto”, solistiks autor, Britteni „Neli mereinterluudiumi” ja Debussy „Meri”.

8. XII leidis Helsingi toomkirikus aset eesti muusikute kontsert Riia varinguohvrite perekondade toetuseks. Ettekandel olid Monteverdi „Magnificat a 6”, Mozarti „Vesperae solennes de confessore” ning Riho Maimetsa „Ave Maria” eesti-soome esiettekandes. Kava juhatasid Tõnu Kaljuste ja EMTA üliõpilased, solistid olid Maria Valdmaa, Annika Lõhmus, Helen Lepalaan, Mikk Dede, Valter Soosalu ja Ott Kask. Laulis Eesti muusika- ja teatriakadeemia segakoor ning mängis Tallinna Kammerorkester koos Nargeni festivali orkestri muusikutega.

9. XII pälvis dirigent Eri Klas Venemaa Rahvusliku teatripreemia „Kuldne mask” (Zolotaja maska) ja on üks kaheksast preemia laureaadist, kes valiti 34 nominendi hulgast. Preemias antakse üle 18. aprillil 2014 Moskva Suures Teatris.

9. XII esines Paavo Järvi Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie’ga Berliini Kontserdimajas: Beethoveni avamäng „Fidelio” ja III sümfoonia ning Mendelssohni Viiulikontsert.

9. XII toimus Riias St Gertrude kirikus kontsert „Magnifica” Arvo Pärdi ja Toivo Tulevi loomingust, esinesid Tallinna Kammerorkester ja Läti Raadio koor (ka raadiokoori solistid), juhatas Kaspars Putniņš. Kavas oli 6 Tulevi ja 2 Pärdi teost: Tulevi „Legatissimo” (sol Heigo Rosin), Pärdi „Cantus”, Tulevi „Summer Rain”, Pärdi „De profundis” (koor koos Vambola Kriguli, Heigo Rosina ja Age Juurikasega), Tulevi „Flow, my tears”, „I said who are You … ” (sol Ka Bo Chan, koos Age Juurikase ja Virgo Veldiga), „Tanto gentile” ning uusima teosena „Magnificat” (koos Vambola Kriguli ja Heigo Rosinaga).

10. XII Hando Nahkuri esimene soolokontsert Dallases Southern Methodist University „Artist Diploma” programmis: Bach/Busoni, Schumann, Schumann/Liszt, Liszt ja Heino Elleri „Kodumaine viis”.

12.-13. XII Paavo Järvi kontserdid Frankfurti Raadio SOga Alte Operis: Hindemithi „Tuttifändchen”, Prokofjevi Tšellokontsertiino (sol Steven Isserlis), Sibeliuse VI ja VII sümfoonia.

13. XII esines Eesti Filharmoonia Kammerkoor Singapuris Esplanade’i kontserdimajs, juhatas Tõnu Kaljuste: Bach, Brahms, Debussy, A. Pärdi „Magnificat”, „Virgencita” ja „Dopo la vittoria” ning Veljo Tormise „Jaanilaulud” ja „Raua needmine”.

13.-14. XII dirigeeris Mikk Murdvee orkestri Ylioppilaskunnan Soittajat kontserte Helsingis Lauttasaari kirikus ja Lahtis Felix Krohni saalis: Heino Elleri „Koit”, Launy Grøndahli tromboonikontsert (sol Olav Severeide) ja Prokofjevi IV sümfoonia.

13., 17. ja 25. XII esineb Lauri Vasar Hamburgi Riigiooperis Mozarti „Võluflöödis” Papageno osas, dirigent on Constantin Trinks.

13. ja 27. XII laulab Koit Soasepp Soome Rahvusooperis Puccini „Turandotis” Timuri osas (dir Alberto Hold-Garrido, lav Sonja Frisell).

14. XII dirigeeris Kristjan Järvi MDR SOd Leipzigi Gewandhausis: L. Bernsteini „The Age of Anxiety” (sol Wayne Marshall), Marsalise „Swing Symphony”.

14. XII kandis Hando Nahkur Dallase luteri kirikus ette Lloyd Larsoni „Jõulukantaadi” klaverile ja segakoorile, laulis Christ Lutheran Church’i segakoor, Nahkur juhatas koori ja esitas ka sooloklaveri partii. Samas kirikus annab ta 22. XII täispika jõulukontserdi ning esineb seal veel 29. XII, kus klassikalise repertuaari kõrval on ka jõululaulude seaded.

14. XII juhatas Norman Reintamm peadirigendina Torontos P. C. Ho Theatre’is oma Cathedral Bluffs Symphony Orchestrat, kavas Tšaikovski „Pähklipureja” I vaatus (koos videoga) ning Tšaikovski I sümfoonia. Orkestri hooaja eelmine, avakontsert toimus 9. XI, mil olid kavas Rahmaninovi III klaverikontsert (sol Arthur Ozolins) ja Beethoveni VIII sümfoonia.

14. XII kõlasid koorilt Canadian Men’s Chorus kavas „En hiver” („Talvel”) Norman Reintamme koorile pühendatud „Kolme talvelaulu” (Christmas Poem 1, 2 ja 3) esiettekanded: „Taas inglid laulavad” (H. Karmo), „Küünlalaul” (E. Niit) ja „Öö on selge” (Jakob Tamm). Kontsert toimus Torontos Glenn Gouldi stuudios, dirigeeris Greg Rainville.

14. XII Tõnis Mägi esines solistina Moskvas kavas „Retro FM legendid”.

14. ja 16. XII juhatas Olari Elts Bonnis Beethoveni Orkestrit „5. International Telekom Beethoven Competition’i” parimate esinemistel Beethovenhalles: 14. XII mängisid konkursi kolm finalisti-pianisti Beethoveni klaverikontserte koos orkestriga; 16. XII kavas nimetusega „BeethovenNacht” kõlas Beethoveni „Merevaikus ja õnnelik sõit” ning esines konkursi 1. preemia võitnu Beethoveni klaverikontserdiga, siis Elias String Quartet’ilt Beethoveni keelpillikvartett a-moll op. 132 ning Beethoveni IV sümfoonia. Kaastegev oli Bonni Linna Filharmooniline koor. 16. XII kontserdi salvestuse annab WDR 3 eetrisse 27. detsembril. Konkurssi ja kontserte korraldab Bonni Beethoveni festival.

14. ja 27. XII laulab Juhan Tralla Mannheimi Rahvusteatris Verdi „Falstaffis” Fentoni osa, nimiosas Thomas Jesatko või Karsten Mewes, dirigent Dan Ettinger, lavastaja Christof Nel.

15. ja 28. XII Mihkel Kütson dirigeerib Mönchengladbachi Teatris Wagneri ooperit „Rienzi”, lavastaja Matthias Oldag, nimiosas Jon Ketilsson või Carsten Süss.

16. XII Kristjan Järvi dirigeeris Pekingis Rahvusliku Esituskunstide Keskuse (NPAC) sümfooniaorkestri ees kava noorte hiina heliloojate uusloomingust.

17. ja 19. XII Mihkel Kütson juhatas Mönchengladbachi Teatris Verdi „Stiffelio” etendusi, lavastaja Helen Malkowsky.

18. XII Peterburi Jaani kirikus toimus kontsert „Euroopa jõulud”, esinesid Andres Uibo, Arete Teemets ja Aare Tammesalu, kavas Bach, Caccini, Gounod, Saint-Saëns, Schubert, Verdi, Artur ja Villem Kapp ning Andres Uibo.

18. – 23. XII Paavo Järvi neli kontserti Deutsche Kammerphilharmonie’ga, neist 18. XII ning 20. ja 23. XII Bremeni Die Glocke’s. 19. XII Hamburgi Laeiszhalle’s. Kavades on püsivalt Beethoveni avamäng „Fidelio” ning Šostakovitši I viiulikontsert, solistiks Viktoria Mullova, Bremenis kolmel korral Schumanni IV sümfoonia, Hamburgis Beethoveni VII sümfoonia.

25. XII Risto Joost dirigeerib Leipzigi Gewandhausis MDR SOd ja koori, kavas Corelli Concerto grosso d-moll, Vivaldi „Gloria” ja Puccini „Messa di Gloria”.

25. XII laulab Alfia Kamalova Elvira osa Rossini „Itaallannas Alžiiris” Gelsenkircheni muusikateatris (dir Valtteri Rauhalammi, lav David Hermann), Mustafa osas Krszysztof Borysiewicz. Esietendus oli septembris.

26. XII Aivo Välja dirigeerib kõiki Tšaikovski „Pähklipureja” aastavahetuse etendusi (kuni 9. II 2014) Baieri Riigiooperis Münchenis. Tegemist on John Neumeieri balletilavastusega 1970ndatest, millel on sisu ning ka muusikaline versioon algsest erinevad. Etendused sel aastal: 26., 26., 27. ja 30. detsembril.

28. XII Peeter Vähi teos „Müstiline ühinemine” tuleb ettekandele Saksamaal Heiligendammis, esitajaiks Stefan Kurt, Jürgen Franz, Rodrigo Reichel ja Heiko Ossig.

Arvo Pärdi muusika ettekandeid (välisesinejad)

2. XII mängis teost „Arbos” Sevillas Manuel Castillo Kõrgema Muusikakonservatooriumi Sümfooniaorkester (CSMS/US), dirigeeris Juan García Rodríguez.

2. XII mängis UKs Guildfordis „Cantus’t Benjamin Britteni mälestuseks” Royal Grammar School Symphony Orchestra, juhatas Peter White.

4. XII kõlas Amsterdami Muziekgebouw’ peasaalis Calefax Wind Quinteti kavas „Arbos”.

4.-5. XII mängis Hongkongi Filharmooniaorkester Martyn Brabbinsi juhatusel „Cantus’t … ” Hongkongi Kultuurikeskuse kontserdisaalis. 4. XII esitati „Cantus” ka Berliini Kontserdimajas, mängis ‘ensemble mini’, dirigendiks Joolz Gale.

4.- 5. XII České Budějovices esitas pala „Kui Bach oleks … ” Lõuna-Tšehhi Kammerfilharmoonia orkester, juhatas Jan Kučera. Kavas „Tervitused põhjalast” kõlasid veel Dag Wirén, Sibelius ja Grieg.

5. XII Montréali Bachi festivalil Kanadas oli Tanna Schulichi saalis kavas „Eleven Strings for Bach“ Bachi teoste kõrval Pärdi „Aliinale”.

7. XII Pärdi „Cantus’e” kaks ettekannet UKs: Llandaffi katedraalis Cardiffis mängis seda Welsh Sinfonia koos National Youth Orchestra of Wales’iga Mark Eageri juhatusel; Londoni mainekas Barbicani keskuses oli teos Britten Sinfonia kavas, juhatas Stephen Cleobury.

8. XII Pala „Peegel peeglis” esitasid Baden-Badeni Festivalimajas (SLV) Johannes Moser tšellol ja Andrei Korobeinikov klaveril.

9. XII Prahas mängis „Fratres’t” Kammerorkester Berg’i kammeransambel, juhatas Peter Vrábel.

9. XII Londoni Cadogan Hallis laulis Temple Church Choir oma kavas „Christmas with Temple” Pärdi „Bogoroditsye Dyevo”, juhatas Roger Sayer.

11. XII Pärt oli kavas Londoni Cadogan Hall’is ka kahe tšello kavas, kus esinesid Julian Lloyd Webber ja Jiaxin Lloyd Webber, klaveril Pam Chowhan: kõlas „Eesti hällilaul”.

12. XII USAs Bostoni Fenway Center’s esitasid „Abee Agathon’i” Bostoni Konservatooriumi naiskoor ja Boston Chorale, dirigendid olid Beth Willer ja George Case.

13. XII Leedsi Raesaalis mängis „Cantus’t” Opera Northi orkester, dirigeeris Timothy Burke.

13. XII Koor Londinium esitas Andrew Griffithsi juhatusel „7 magnificat-antifooni”, kontserdipaigaks Londonis St Sepulchre-without-Newgate. 14. XII esitas sama teost Müncheni Prinzregententheateris Baieri Raadio koor, juhatas Mirga Gražinytė-Tyla.

14. XII Berliini katedraalis esitati kaht Pärdi teost, need olid „Magnificat”, mida laulis Staats- und Domchor Berlin, ning „Cantus“, mida mängis Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, dirigeeris Kai-Uwe Jirka.

17. XII The Tallis Scholars laulis kontserdisarjas „Temple Winter Festival – Magnificat” Peter Phillipsi käe all Pärdi „Magnificat’i” ja „7 magnificat-antifooni”, kontserdipaigaks Londoni Temple Church.

18. – 20. XII Lapi Kammerorkester mängib John Storgårdsi käe all kolmel kontserdil Korundi kultuurimaja saalis Rovaniemis ja Ivalo kirikus Pärdi „Cantus’t”.

19. XII Project Instrumental’i ettekandes kõlas Londonis Corelli ja Vivaldi teoste vahel Pärdi „Fratres”, esituspaigaks Lime Wharf.

20. XII Bonni Beethoveni Orkestri kammerkontserdil esitatakse Artemis Quartett’i kavas Pärdi „Spiegel im Spiegel”, kontserdipaigaks on Bonni Beethoveni maja.

22. XII Saksamaal Remscheidis kõlab „Fratres”, mängivad Barbara Buntrock vioolal ja Sinfonietta Wuppertal, juhatab Werner Rizzi.

29. XII Sioni katedraalis Šveitsis kõlab vaimuliku kunsti festivalil „Te Deum”, esitajaiks Fondation Musique Sacrée ja Sioni katedraali naiskoor.

Varasemast

22. – 28. XI Tanel Joametsa 5 soolokontserti Venemaal ja Valgevenes: 22. XI Velikije Lukis, 23., 25., 27. ja 28. XI Vitebski, Minski, Gomeli ja Grodno filharmoonia saalis.

15. XI andis Deutsche Grammophon välja Paavo Järvi dirigeeritud CD F. Poulenci loomingust: „Stabat Mater”, „Gloria”, „Litanies à la Vierge noire”. Esitajaiks on Patricia Petibon, Orchestre de Paris ja orkestri koor.

10. XI juhatas Eri Klas Moskva Novaja Operas Wagneri ja Verdi 200. sünniaastapäevale pühendatud festivali lõppkontserti teatri orkestri ees. Solistiks oli Matti Salminen ja kavas Wagneri avamäng „Nürnbergi meisterlauljad”, Dalandi aaria „Lendavast hollandlasest” ja kuningas Marke monoloog „Tristanist ja Isoldest”, sissejuhatus „Lohengrini” III vaatusele ning „Valküüride lend” ooperist „Valküür”; Verdi-pooles avamäng „Luisa Miller” ja avamäng „Saatuse jõud”, Fiesco aaria „Simon Boccanegrast” ja Banco aaria „Macbethist” ning Stseen Suurinkvisiitoriga (kaastegev Vitali Jefanov) ja Philippe II aaria ooperist „Don Carlo”.

6., 8., 9. ja 10. XI juhatas Anu Tali Sarasota SO kontserte, kavas Heino Elleri „Koit”, Rahmaninovi „Rapsoodia Paganini teemal” (sol Lukáš Vondráček) ja Dvořáki VII sümfoonia.

3. – 30. XI laulis Priit Volmer viis etendust Bonni Ooperimajas Puccini „Toscas” Mesneri osas. Uuslavastuse muusikajuht ja üks dirigente on Hendrik Vestmann, lavastas Philipp Kochheim.

31. X – 3. XI Maltal toimunud V koorikonkursil „Interkultur” osalesid edukalt Tartu Elleri Muusikakooli tütarlastekoor (dir Külli Lokko) ning Rapla Mitte-Riinimanda noorte- ja vilistlaskoor (Urve Uusberg). Elleri koor võistles noortekooride ja folgi kategoorias vaid eesti muusikaga, esimeses kavas P. Uusberg, T. Kõrvits, V. Tormis ja M. Saar), teises Veljo Tormise muusika. Koor valiti 27 koori hulgast esinema ka Grand prix vooru. Rapla koor võistles folgi ja sakraalmuusika kategoorias ning jäi üldtulemusega 33 koori hulgas 4. kohale.

25. X dirigeeris Arvo Volmer Põhja-Saksa raadio Hannoveri orkestrit, kavas F. Say kontsert kahele klaverile „Kaksikud”, solistideks Ferhan Önder ja Ferzan Önder, ning Wagneri/de Vliegeri „Nibelungi sõrmus”.

24. X tehti Londonis G. F. Händeli majamuuseumis teoks Elo Masingu installatsiooniõhtu „Vihmavarjutus” („Brollybaldachin”). Selle ettekandjaks kontserdisarjas „The Art of the Duel” oli Händeli majamuuseumi resideeriv laulja-helilooja Cevanne Horrocks-Hopayian. Installatsioon asus Händeli magamistoas, kus helilooja ka suri.

23. – 27. X osales Haapsalu laulustuudio Do-Re-Mi lastekoor (juhatas Anne Pääsuke) Kataloonias Calella koorifestivalil „Canta al mar” ja konkursil, kus oli kohal 41 koori 19 riigist. Konkursil võisteldi lastekooride kategoorias ja võideti hõbemedal (kavas K. A. Hermanni „Lauljate tervitus”, M. Siimeri „Taevateel”, T. Kõrvitsa „Karjase laul”) ning rahvalaulu kategoorias (V. Tormis, H. Kaljuste jt), kust saadi kuldmedal. Viimase väga õnnestunud esinemise järel anti koorile litsents võimalusega osaleda viiel aastal ilma eelkonkursita festivalidel „Interkultur”.

Ülevaate koostanud Priit Kuusk

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht