MUUSIKAMAAILM

Priit Kuusk

Peeter Jürgenson 175 Tallinnas sündinud Peeter Jürgenson (1836–1904) oli Venemaa suurim muusikakirjastaja ja hinnatud muusikategelane (sh Moskva Konservatooriumi asutajaid). Lõpuks kuulus talle 17 muusikafirmat kogu maal, terve kvartal maju Moskvas jm. Ta andis välja u 500 vene helilooja teoseid, esimese noodi Tšaikovskilt (1868), loomulikult ka maailmaklassikat. Kui kirjastus 1918. aastal natsionaliseeriti, sai sellest Muzgiz ja a-st 1964 kirjastus Muzõka. Jürgensoni pärandit on hoolikalt hakatud jäädvustama ja taastama, millega on kaasa tulnud nimekad muusikud: 1998 asutati P. Jürgensoni heategevusfond (seda juhib Venemaa HLi sekretär, maestro pojapoja pojapoeg Boriss P. Jurgenson), 2002 alustas Jürgensoni majas tegevust Võõrastetoa Muusikaklubi, kus tänaseni toimunud ligi sada kontserti vene jt eeskätt noorte autorite muusikaga, 2006 taastus noodikirjastus „P. Jurgenson”, toimuvad festivalid, avatud on Jürgensoni-nimeline noodiraamatukogu jpm. Tänavu on tähistatud Jürgensoni sünnijuubelit, aga ka 150 aasta möödumist ta kirjastuse rajamisest Moskvas. Septembris toimus konservatooriumi Rahmaninovi saalis juba VI tema mälestuskonkursi finaal: kõlasid vene, prantsuse, hispaania, sloveeni, Lõuna-Korea autorite palad solistide ansambli, keelpillikvarteti ja löökpillide kategoorias, esitajaiks kollektiivid Igor Dronovi ja Mark Pekarski juhatusel. Eridiplomi (vene regioonide kategoorias) vääris Mark Bulošnikovi (Nižni-Novgorod) „Obertannja”. Konkursil on olnud osalejaid 45 riigist, võitjate teosed trükib oma kirjastus.                                                               www.jurgenson.org

Leif Segerstamil juba 251 sümfooniat

Nimekal soome dirigendil ja heliloojal Leif Segerstamil (67) on jätkunud professori ja orkestrijuhi töö kõrvalt palju hoogu ka loometegevuseks: BBC Music Magazine’i andmeil on tal valmis 251 sümfooniat ja ta töötab nr 252 kallal. Veel on tal 30 keelpillikvartetti ning 29 instrumentaalkontserti, sh 15 viiulikontserti. Mitut kuulsat orkestrit juhtinud Segerstam on aastast 2007 Helsingi Linnaorkestri aupeadirigent, 1997. aastal alustas ta professoritööd Sibeliuse akadeemias, kus tal on tuntuks saanud õpilasi nagu Susanna Mälkki ja Mikk Murdvee, viimaste hulgas alles neli aastat dirigeerimist õppinud ja juba maailma lennanud Santtu-Matias Rouvali.

Wagneri aastaks sünnib uus sari ooperisalvestusi

Richard Wagneri 200. sünniaastaks 2013. aastal plaadistatakse põhimõttel „üks dirigent, üks orkester ja koor” helilooja kõik kümme olulist ooperit. Esitajaiks on Berliini Raadio SO koos oma kooriga Marek Janowski käe all, kõik salvestused tehakse kontsertettekandeist Berliini Filharmoonia suures saalis. Ka solistide koosseis kattub mõneti, aga on Janowski valik. Sarja avaplaadid „Lendava Hollandlase” (esitus 13. XI 2010) ja „Nürnbergi meisterlauljatega” (3. VI 2011) on väljas, kogu üritusega tähistab oma 10. aastapäeva plaadifirma PentaTone Classics.

 Preemiaid ja tunnustusi

Praemium Imperiale uus muusikalaureaat on dirigent Seiji Ozawa. 134 000-eurose preemia sai sh ka skulptor Anish Kapoor, kelle „Marsyase” järgi on sündinud Arvo Pärdi „Lamentate”.

Queens Medal of Music’i on nüüd väärinud briti lauljatar Emma Kirkby.

Dirigent Christian Thielemann valiti teenete eest XIX sajandi muusika tutvustamisel Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia auliikmeks ning Weimari Liszti-nimelise KMK audoktoriks, seal juhatas ta järgmisel päeval ka Euroradio Liszti-kontserti.

Londoni Royal College of Music’i uued audoktorid on Lang Lang, James MacMillan ja Esa-Pekka Salonen.

Parimad 89 osalejast VII Liszti-nimelisel Weimari pianistide konkursil olid kõik Venemaalt: I (10 000 eurot ja Liszti-esituse eripreemia) Marina Jahlakova, II (ja publikupreemia) Sergei Sobolev, III Ilja Kondratjev.

„Operalia” seekordsed laureaadid: I LAV sopran Pretty Yende ja USA tenor René Barbera (preemiad 30 000 dollarit); II Moldova sopran Olga Busuioc ja vene bariton Konstantin Šušakov, III vene sopran Olga Pudova ja Lõuna-Korea tenor Jaesig Lee.

Plácido Domingo kutsus 15aastase ametisoleku järel enda järglaseks Washingtoni National Operat juhtima lavastaja Francesca Zambello.

Saksa teatriauhinna Faust laureaadid muusika alal: lavastaja Benedikt von Peter („Intolleranza 1960” Hannoveri Riigiooperis), laulja Claudia Barainsky (Medea Frankfurdi Ooperis). Parima laulja kategooria kolme nominendi hulgas oli ka Lauri Vasar Billy Buddi osatäitmise eest Düsseldorfi Ooperis.

Oktoobris sai Venemaa Riikliku Akadeemilise SO peadirigendiks Vladimir Jurovski, kes on samas ametis ka Glyndebourne’i festivali ning Londoni PO ees.

Riho Maimetsa kammerteos „iil” (2011) pälvis Toronto ülikooli Karen Kieseri nimelise muusikapreemia.

Esmakordne Carlos Kleiberi nimeline auhind anti Kreeka dirigentile Constantinos Carydisele (37), žüriis oli ka kaks Müncheni peadirigenti, Mariss Jansons ja Kent Nagano.

Clevelandi klaverikonkursi võitis 30aastane Alexander Schimpf (SLV), auhinnaks 50 000 dollarit ja 50 lepingut (sh sooloõhtu Carnegie Hallis).

Viiuldajad Vilde Frang (Norra) ja Vadim Repin väärisid Hollandi muusikatööstuse auhinna Edison Klassiek.

Sergei Malov (28) Venemaalt võitis Michael Hilli viiulikonkursi Aucklandis, II oli 19aastane Richard Lin (USA/Taiwan).

Camerata Salzburgi uueks muusikaliseks juhiks kutsuti Leonidas Kavakose järel sügisest prantslane Louis Langrée.

Brüsseli La Monnaie Wagneri „Parsifali” uuslavastus (dir Hartmut Haenchen, lav Romeo Castelluci) on saanud Prix’ de l’Europe Francophone.

Stockholmi Tonsättarfestival valis oma heliloojaks austraallase Brett Deani, kõlas ka tema uusteos „Fire Music” („Tulemuusika”), dirigeeris Sakari Oramo.

55. Venezia muusikabiennaal pärgas helilooja ja dirigendi Peter Eötvösi elutöö eest Kuldse Lõviga.

Eesti muusikuid maailmalavadelt – november

1. XI esines Peterburi Jaani kirikus trio koosseisus Oleg Pissarenko, Jaak Lutsoja ja Taavo Remmel.

1. – 9. XI Neeme Järvi ja Haagi Residentie-orkestri Saksamaa reis, 6 kontserti: 1.– 3. XI Wilhelmshaveni Linnahall, Hamburgi Laeiszhalle, Esseni Filharmoonia, 5.– 9. XI Kölni Filharmoonia, Mannheimi Rosengarten, Düsseldorfi Tonhalle; kaht ülejäänud õhtut juhatas noor Santtu-Matias Rouvali Soomest. Kavas olid Sibeliuse Sümfoonia nr 5, Brahmsi Sümfoonia nr 2, Dvořáki Tšellokontsert, solistiks Mischa Maisky.

2. XI Arvo Pärdi portreekontsert Pariisis Oratoire de Louvre’i reformatsioonikirikus festivalil „Estonie tonique”. Esines Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigeeris Paul Hillier, orelil Christopher Bowers-Broadbent: „Veni creator”, „Anthem of St John the Baptist”, „The Deer’s Cry”, „Annum per annum”, „Magnificat”, „Nunc dimittis”, „Salve Regina”. Samal päeval oli Arvo Pärdile üle antud Auleegioni orden.

2. XI mängis Mari Poll Bartóki Soolosonaati Londoni Kuningliku Muusikakolledži ja Philharmonia Orchestra ühisprojektis „Inside the World of Béla Bartók”.

3. XI Pariisi kultuurifestivalil „Estonie tonique” astusid projektiga „Prosthetic Brain” üles Taavi Kerikmäe ja videokunstnik Tencu, kontserdipaigaks oli Le Cube, Issy-les-Moulineaux.

4. XI juhatas Olari Elts Ensemble orchestral de Paris’d „Centquatre’i” keskuses Pariisis festivalil „Estonie tonique”: Thierry Escaichi „Erinnerung” ja Orelikontsert nr 2 (autor solistiks), Arvo Pärdi „Palveränduri laul”, „Summa”, „Da pacem Domine” ning Prantsuse esiettekandes „Aadama itk”, kaastegev Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

4. XI esines Marrit Gerretz-Traksmann „Lamentate” solistina „Arvo Pärdi päevadel” Hradec Královés, mängis Hradec Králové FO, dirigent Kaspar Zehnder.

4.-5. XI Kristjan Järvi kontserdid Cincinnati SOga: Haydni Sümfoonia nr 86, Hatšaturjani Viiulikontsert (sol Mihhail Simonjan), Stravinski „Kevadpühitsus” 1947.

5.XI Deutscher Theaterpreis’i „Faust” laureaatide väljakuulutamine Frankfurtis. Aasta parima laulja kategoorias oli kolme nominendi hulgas ka Lauri Vasar nimiosa täitmise eest Britteni ooperis „Billy Budd” Düsseldorfis.

5. ja 18. XI mängis Kristjan Randalu Dhafer Youssefi kvarteti koosseisus World Music Festival’il Oslos ning Lugo džässifestivalil Hispaanias.

5. – 19. XI kõlas Austraalia Kammerorkestrilt Richard Tognetti juhatusel Austraalia-turneel esiettekandes Erkki-Sven Tüüri uusteos „Flamma”, helilooja esimestel kontsertidel ka ise kohal. Ilmus sisukas arvustus 7. XI ajalehes Australian. Esituspaikadeks olid Canberra, Melbourne, Perth, Brisbane, kolmel korral eri saalid Sydney’s.

6. XI esitas Hortus Musicus Andres Mustoneni juhatusel Londonis LIFEMi festivalil kava „Vahemere mosaiik”.

7. –24. XI Annely Peebo esinemised Viini Volksoperis: 7. XI nimiosas Bizet’ „Carmenis”, 10. XI vürst Orlofskyna Straussi „Nahkhiires” ja 24. XI Sylva Varescu rollis Kálmáni operetis „Die Csárdásfürstin”.

9.-10. XI dirigeeris Paavo Järvi Orchestre de Paris’d Salle Pleyelis, kavades Messiaeni „Les offrandes oubliées”, Schumanni Klaverikontsert (sol Dang Thai Son), Weberi „Nõidküti” avamäng, Mendelssohni Viiulikontsert (Akiko Suwanai), Berliozi „Fantastiline sümfoonia” (teosed Aasia turnee programmist).

9. – 11. XI esines Tanel Rubeni Kvintett, koosseisus ka Kadri Voorand ja Kristjan Randalu, Leedus Klaipeda Kurpiais, Kaunase festivalil „UVM Jazz Connections” ning Vilniuses festivalil „Piano.Lt”.

9. ja 13. XI Dmitri Hvorostovski kontserdid koos Ivari Iljaga (klaver) Venemaal Omskis ja Rjazanis, kavas Rahmaninov, Tšaikovski, Wagner ja Verdi.

9. – 21. XI juhatas Risto Joost Madalmaade Kammerkoori esinemisi Hollandi kaheksas keskuses, kavas S. Rahmaninovi „Vsenoštšnoje bdenije”: Leeuwarden, Utrecht, Alkmaar, Amsterdami Muziekgebouw (16. XI), Enschede, Haag, Naarden, Arnhem.        

9. – 26. XI Marius Peterson esineb laulja ja näitlejana ansamblis ‘graindelavoix’ koos tantsutrupiga Rosas „Cesena” etendustel Luxembourg’is, Belgias, Itaalias ja Prantsusmaal. „Cesena” autoriteks on balletilavastaja ja -trupijuht Anne Teresa de Keersmaeker ning ‘graindelavoix’ muusikajuht Björn Schmelzer. 9. XI näidati „Cesenat” vanamuusika festivalil Luxembourg’i Grand Théātre’is, 12.-13. ja 15.-16. XI etendus „Cesena” neljal õhtul Brüsseli La Monnaie’ suurel laval, 18. ja 19. XI mängiti seda Itaalias festivalil „Torinodanza” ning 24.–26. XI on etendused Opéra de Lille’i laval.

9. – 30. XI Hando Nahkuri viis kontserti USAs: 9., 12. (koos Amanda Snideriga) ja 19. XI Texase osariigis Dallases Caruth Auditoriumis, O’Donnell Hallis ja Meyerson Symphonic Centeris, 18. XI kavaga „F. Liszt 200” Forth Worthis Steinway Hallis ning 30. XI Connecticuti osariigis New Havenis.

10. XI esinesid „Balti nädala” raames toimunud ühepäevasel Eesti muusika festivalil Tōkyōs esimesel kontserdil pianistid Takahiro Akiba ja Yuko Yoshioka, kavas Eduard Tubina „Ballaad Mart Saare teemale”, Urmas Sisaski „Põimitud galaktiline fantaasia neljas osas” „Tähistaeva tsüklist” nr. 2, Tõnu Kõrvitsa „Talve tee” ja „Pilvede laul” ning Ester Mägi „Vana kannel”. Yuko Yoshioka esitles ka oma CDd „Urmas Sisask: Starry Sky Cycle”, millele on salvestatud „Tähistaeva tsükkel” nr 1 „Põhjataevas”. Teisel kontserdil esines Maarja-Liis Ilus koos Shina Makoto Trioga. Kontsertide paigaks oli Shinjuku kultuurikeskuse kammersaal.

11. XI Pariisi kultuurifestivalil „Estonie tonique” toimus Atalante’i Teatris meie Theatrumi programmis Maria Petersoni ja Eva Eensaare eesti poeetide luulele loodud laulude õhtu.

11. XI Külli Tomingas koos pianist Luca Schieppatiga esitasid Milanos ühingus „Amici del Loggione della Scala” kava „Copia e originale”: Verdi, Liszt-Verdi.

11. ja 12. XI WDR Sinfonieorchester Köln Kristjan Järvi juhatusel Kölni Filharmoonia suures saalis ja Esseni Filharmoonias: S. Reichi „Four Sections”, Gershwini „Rhapsody in Blue” (sol Herbert Schuch), J. Adamsi „Harmonielehre”.

12. XI esinesid Pariisi kultuurifestivalil „Estonie tonique” Serbia Kultuurikeskuses Villu Veski JazzGroup ja Sofia Rubina, kontsert kuulus ka festivali „Jazzycolors” programmi.

15.XI esinesid Annely Peebo ja ETV kontsertkoor koos Viini poistekoori Haydni kooriga Helsingi Jaani kirikus, juhatas Kerem Sezen, klaveril Kristian Koch.

16., 17., 20. XI Neeme Järvi kontsedid NHK Tōkyō SO ees Tōkyō Suntory Hallis ja Aichi prefektuuri Kunstiteatri kontserdisaalis: Dvořáki „Slaavi tants” op. 46 nr 1 ning Sümfoonia nr 7, Beethoveni Viiulikontsert (sol Serge Zimmerman).

16. – 26. XI Thomas Mürk teeb kaasa Vlaamse Opera’s Antwerpenis Tšaikovski ooperi „Tšarodeika” („Võlur”) viiel etendusel (lav Tatjana Gürbaca, dir Dmitri Jurowski). Enne mängiti lavastust viiel õhtul 30. X – 8. XI ka Gentis Schouwburgis.

17. XI Annaliisa Pillaku debüüt Helsingi uue Musiikkitalo Sonore saalis, klaveril Ilmo Ranta: Liszt, Wagner, Britten ja Ester Mägi „Kolm setu muinasjutulaulu”.

18. XI Mirjam Tally „Joon” tuli ettekandele Lübecki muusikaakadeemias kavas Läänemeremaade uuest muusikast, esitasid Anne Beer (flööt), Daniel Sorour (tšello) ja Matthias Lassen (klaver).

18. – 26. XI Arvo Volmeri neli kontserti Austraalias Adelaide’i SO ees: 18.- 19.XI Mahleri sarjas esitati Mahleri Sümfoonia nr 5, ka Mozarti Klaverikontsert nr 20 (sol prantsuse pianist Cédric Tiberghien). 25.-26. XI tähistatakse Adelaide’i SO 75. aastapäeva, kavas R. Strauss, Mozart, Haydn ning läbilõige populaarsetest sümfooniatest.

19. XI – 3. XII Paavo Järvi kontserdireis Orchestre de Paris’ga Jaapanisse, Hiinasse ja Lõuna-Koreasse. 19. – 24. XI olid kontserdid Tokyos NHK Hall’is, Yokohamas Minato Mirai Hall’is, Fukuokas, Kyotos ja Miyazakis, 26.-27. XI esinetakse taas Tōkyōs Suntory Hall’is. 30. XI mängib orkester Pekingis rahvuslikus etenduskunstide keskuses, 2. ja 3. XII toimuvad viimased kontserdid Söuli Arts Centeris. Kavades on Berlioz, Bizet, Debussy, Dukas, Franck, Mendelssohn, Messiaen („Les offrandes oubliées”), Ravel, Schumann ja Stravinski, solistideks pianistid David Fray, Kun Woo Paik ja Dang Thai Son, viiuldaja Akiko Suwanai ning orkestri esiklarnetistid Philippe Berrod ja Pascal Moragučs.

20. XI esitas flötist Maaike Boussier Mirjam Tally teose „Veetilgas sätendab veel möödunudaastane päike” Apeldoorni kaasaegse kunsti keskuses Hollandis.

24. XI esines Mari Poll G. Ligeti Viiulikontserdi solistina Londoni Kuningliku Muusikakolled˛i kontserdisaalis koos RCM Contemporary Ensemble’iga.

24.-25. XI Mikk Murdvee kontserdid viiuldajana Kemis Soomes. 24. XI mängiti triokava (ansamblis veel Samuli Peltonen tšellol ja Anna-Mari Murdvee klaveril): Rahmaninovi „Eleegiline trio”, Piazzolla „Estaciones Porteńas” ja Raveli Klaveritrio; 25. XI mängis trio (Mikk Murdvee altviiulil) koos Länsi-Pohjan Jousikvartettiga: Brahmsi Klaverikvintett ja Tšaikovski „Souvenir de Florence”.

24. – 30. XI European Saxophone Ensemble’i kontserdireis uue, viie uudisteosega kavaga seitsmel Euroopa Liidu maal. Uues koosseisus mängib sopransaksofonil Jandra Puusepp Eestist. Kavas on ka Tõnu Kõrvitsa pala „Landscapes from a Night Train”, juhatab Cezariusz Gadzina. Et kontserdid toimuvad sageli raudteejaamades jms, toome ära vaid reisi linnad: Trieste, Maribor, Viin, Praha, Bratislava, Budapest, Timişoara; detsembri alguspäevadele on kavandatud veel Belgrad ja Brüssel.

24. XI – 8. XII Tanel Joametsa esinemised Venemaal: 24. XI Habarovski Kammerorkestriga Mozarti Klaverikontserdi nr 15 solistina (dir Sergei Razenkov), seejärel 25., 26. ja 30. XI soolokontserdid kavaga „Põhjamaa pildid” Korssakovis, Južno-Sahhalinskis ja Vladivostokis (Primorski krai Filharmoonia suures saalis): Skrjabin, Rahmaninov, Grieg, Sibelius, Eduard Tubina „Virmaliste sonaat”. Reis jätkub 1. – 8. XII nelja kontserdiga Ussuriiskis, Blagoveštšenskis ja Petropavlovskis.

25. XI EuroJazz Festivali programmis „Estonian Jazz Evening” esinevad Prahas mainekas klubis „Jazz Dock” soolokavaga Kristjan Randalu ning seejärel trio Jaak Sooäär – Raul Vaigla – Tanel Ruben.

25., 28. ja 29. XI dirigeerib Kristjan Järvi Baseli Kammerorkestrit Baseli Stadtcasinos ning Hispaanias Bilbaos ja San Sebastianis, solist Laura Aikin: Stravinski Süidid nr 1 ja nr 2 väikesele orkestrile, W. Bolcomi „Cabaret Songs”, Ivesi „Viis laulu” häälele väikese orkestriga, C. Chavezi „Sinfonia India” (Sümfoonia nr 2).

25. – 27. XI Neeme Järvi kontserdid New Jersey SOga Princetonis, New Jerseys ja New Brunswickis: Halvorseni „Suite ancienne”, Prokofjevi Viiulikontsert nr 1 (Eric Wyrick), Sibeliuse Sümfoonia nr 2.

26. ja 30. XI laulab Lauri Vasar Papageno osas koduteatris Hamburgi Riigiooperis Mozarti „Võluflöödis” (lav Achim Freyer, dir Jonas Alber).

26., 28. ja 29. XI dirigeerib Vello Pähn Dresdeni Semperoperis Tšaikovski „Pähklipureja” etendusi (lav Aaron S. Watkin ja Jason Beechey). Balletiõhtud jätkuvad tema käe all veel seitsmel korral detsembris kuni 27. XII.

27. XI Külli Tomingas on üks soliste Mozarti „Requiemi” ettekandel Milanos Santa Maria Rossa in Crescenzago kirikus, kooriks on Corale Lirica Ambrosiana, dirigent Roberto Ardigo.

27. XI laulab Juhan Tralla Rodolfo osas Mannheimi Rahvusteatris Puccini „Boheemis” (lav Friedrich Meyer-Oertel, dir Joseph Trafton).

27. XI esitletakse Stockholmis CDd „Dedicated To”, kus Rootsi mainekas trio Cecilia Zilliacus (viiul), Johanna Persson (vioola) ja Kati Raitinen (tšello) mängib sh Mirjam Tally pala „Winter Island”.

27., 29. ja 30. XI Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdid Anu Tali juhatusel: Budapesti Kunstide Palees, Maribori Union Hall’is ja Slovaki Rahvusteatris Bratislavas: A. Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, Griegi Klaverikontsert, solistiks Mihkel Poll, Sibeliuse Sümfoonia nr 2.

Arvo Pärdi muusika ettekandeid novembrikuul (välisesinejad)

2. – 4. XI „Arvo Pärdi päevadel” Hradec Králové Muusikafoorumil avati TMM näitus „Arvo Pärt – tuntud ja tundmatu”, näidati D. Supini filmi „24 prelüüdi ühele fuugale” ning 4. XI toimus 7 lühikontserdigaprogramm „Liturgy of Hours” kahes kirikus, kus esinesid ansambel GentlemenSingers ning organist Kateřina Chroboková. 4. XI õhtul esitas Hradec Králové FO Kaspar Zehnderi juhatusel Pärdi „Nekroloogi”, Sümfoonia nr 3 ja „Lamentate”, solistiks Marrit Gerretz-Traksmann. Pärdi päevade kunstiline juht oli muusikaajakirjanik Vítězslav Mikeš.

3. ja 5. XI Inglise dokumentaalfilm „Strictly Bolshoi” (2007) Christopher Wheeldonist ja ta Arvo Pärdi muusikale loodud balletist Moskva Suures Teatris ETV ja ETV2 kavas.

4. XI Slovaki Filharmoonia orkester Bratislavas mängis „La Sindone”, dirigeeris Leon Botstein (USA). Teos kõlas kaasaegse muusika festivali „Melos-Étos” avakontserdil.

5. XI „Berliini missa” ettekanne Tampere Toomkirikus, Tampere Filharmoonia koori juhatas Jouni Rissanen.

5. XI Bruckner Akademie Orchester mängis Saksamaal Unterhachingis Jordi Mora juhatusel „Wenn Bach Bienen gezüchtet hätte…”

5.-6. XI Saksamnaal Neuhardenbergis toimus Arvo Pärdile pühendatud festival „Spiegel im Spiegel”, kus 5. XI kontserdil esinesid CelloOctet Amsterdam ja Arianna Savall. Kavas olid „Da pacem Domine”, „Missa brevis”, „L’abbé Agathon”, „Solfeggio”, „O-Antiphonen”, „Summa” ja „Zwei Wiegenlieder”. 6. XI kohtusid avalikus vestlusringis Arvo Pärt ja Bundestagi president Norbert Lammert, vestlust juhtis Tatjana Rexroth.

6. XI Gdańskis kõlasid „Cantus” ja „Festina lente”, mängis Polska Filharmonia Baltycka, dirigeeris Robert Kwiatkowski.

6. XI Saksamaal Adelsheimis tulid ettekandele „Silouans Song” ja „Summa”, mängis Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, dirigent Dieter Kaiser.

7., 8., 11. ja 13. XI kõlas Stuttgarti Kammerorkestri kavas Belgias Turnhoutis ning Saksamaal Quakenbrückis ja Stuttgartis „Tabula rasa”, juhatas Wolfgang Kussmaul, klaveril Konstantin Lifschitz.

9. XI Los Angeles Timesis ilmus arvustus Pärdi klaverimuusika uue CD (Naxos, esitaja Ralph van Raat) kohta. BBC Music Magazine avaldas novembrinumbris Barry Witherdeni hinnangu samast CDst, kus ettekanne on pälvinud viis ning salvestus neli tärni.

10. XI Londonis esitas Royal College of Musici orkester „Cantust Benjamin Britteni mälestuseks”.

11.- 13. XI Baltycki Teatr Tanca etendas Gdański Ooperi- ja Balletiteatris Arvo Pärdi Sümfoonia nr 4 muusikale loodud Wojciech Misiuro balletti „Unistus” („Sen”).

12. XI Borders Sinfonia kavas Ellesmere’is Inglismaal kõlas „Cantus …”, juhatas Tim Stuart.

13. XI NDR Radiophilharmonie mängis „Cantust” Hannoveris, dirigent Eivind Gullberg Jensen.

13. XI CelloOctet Amsterdam esitas Den Boschis Arvo Pärdi teose „Missa brevis”.

13. XI Onondaga Civic SO mängis New Yorgis „Fratrest”, juhatas Erik Kibelsbeck.

16. XI Dublinis oli ettekandel Pärdi „Fratres”, mängis UCD Symphony Orchestra.  

17. XI Nürnbergi KMK orkestri ettekandes kõlas „Silhouette”, juhatas Guido Johannes Rumstadt.

17., 18. ja 20. XI Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks esitas „Cantust Benjamin Britteni mälestuseks” Hamburgi Laeiszhalles ja Lübecki muusika- ja kongressihallis, dirigeeris Manfred Honeck.

18. XI Londonis oli ettekandel „Spiegel im Spiegel”, esitas Trio D’Angelo.

19. ja 20. XI Saksa kammerorkester Camerata Instrumentale Siegen mängis Siegenis ja Erndtebrückis Pärdi „Berliner Messe” ja „Fratrese”, Ute Debuse juhatusel kaastegevad Cantorei Siegen ja Capella Cantabilis.

20. XI USAs Evanstonis mängis Philharmonia Evanston „Summa”, dirigent Robert G. Hasty.

23. XI Austria esiettekandes kõlas Salzburgis Universität Mozarteumis „L’abbé Agathoni” algversioon (2004), juhatas 8 tšello ansamblist Enrico Bronzi, solistiks Barbara Theler.

24. XI Dublin Guitar Quartet esitas Iirimaal Waterfordis „Summa”. 15. XI oli toimunud samaga kontsert ka Tipperarys.

24., 29. ja 30. XI Groningenis resideeriv Noord Nederlands Orkest, kaastegevad Põhja-Hollandi Kontsertkoor ja Capella Frisiae, esitavad Hollandi esmaettekandes Groningenis, Stadskanaalis ja Emmenis Pärdi „Stabat Materi” uusversiooni (2008), dirigendiks Stefan Asbury. Kontserdid ka 1. ja 2. XII.

26. XI Šveitsis Küsnachtis mängib Kammerorchester Männedorf-Küsnacht Christof Hanimanni juhatusel „Da pacem Domine”.

Varasemast

27. X Ralf Taal mängis kava F. Liszti transtsendentaalsetest etüüdidest Peterburi Jaani kirikus.

22. X Soome Rahvusooperis esietendus Mussorgski „Boriss Godunovi” taaslavastus (lav Friedrich Meyer-Oertel / Jeremias Erkkilä, dir Peter Feranec), kus tegid solistidena kaasa ka Maria Veretenina (Ksenja) ja Koit Soasepp (Pimen).

20.-21. X Turu Kontserdimajas toimus kultuuripealinnade Tallinna ja Turu ühiskontsert, kus Turu FO saatel Juha Kangase juhatusel esinesid solistidena Harry Traksmann ja Juha-Pekka Vikman. Ettekandel olid sh A. Pärdi „Tabula rasa” ja Lepo Sumera „Symphōnē”.

20. X Paavo Järvi vääris Pariisis kõrge tunnustuse „Chevalier de l’Ordre des Arts et des Letters”, mida annab välja Prantsuse vabariigi kultuuri- ja kommunikatsiooni ministeerium ning millele on alla kirjutanud kultuuri- ja kommunikatsiooniminister Frédéric Mitterand.

8. X Linzi Landestheateris esietendus Jochen Ulrichi ballett „Michelangelo”, kus on kasutatud Britteni „Requiemi” kõrval muusikat Arvo Pärdi teostest „Lamentate”, „Collage über B-A-C-H”, „Cantus in Memory of Benjamin Britten” ja „Spiegel im Spiegel”. Etenduse dirigent on Dennis Russell Davies.

1. – 5. X Arvo Pärt osales Pierre de Monaco kompositsioonikonkursi ˛üriis Monte Carlos.

6. IX Moskva Konservatooriumi Rahmaninovi saalis toimus VI rahvusvahelise Peeter Jürgensoni nimelise noorte kompositsioonikonkursi autasustamistseremoonia ning võitjate galakontsert. Solistide ansambli teoste kategoorias olid nominentideks Anna Romaškova (Venemaa), Didier Rotella (Prantsusmaa) ja Kazutomo Yamamoto (Jaapan); keelpillikvartetiteoste kategoorias Jacobo Gaspar Grandall (Hispaania) ja Yuko Ohara (Jaapan); löökpilliteoste kategoorias Chan Oen Ho (Lõuna-Korea) ja Neic Kuhar (Sloveenia). Kõlas ka Mark Bulošnikovi (Nižni-Novgorod) diplomi saanud teos. (Lõpptulemused pole meieni veel jõudnud). Teosed kandsid ette Studija Novoj Muzõki solistide ansambel Igor Dronovi juhatusel ja Mark Pekarski löökpillideansambel. Peeter Jürgensoni mälestuskonkurss toimub iga kahe aasta tagant.

31. VIII Naxose firmamärgi all ilmus uus CD „Arvo Pärt. Piano Music”, esitajaiks Hollandi pianist Ralph van Raat ning Nederlands Radio Chamber Philharmonic, dirigent JoAnn Valletta.

Ülevaate koostanud Priit Kuusk


Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht