Muusikamaailm

Priit Kuusk

Liszti festival tema sünnipaigas RaidingisBurgenlandi Franz Liszti Ühingu algatusel avati Raidingis 2006. aastal Liszti sünnimaja naabruses 590 kohaga Franz Liszt Konzertsaal, kuigi Raidingis endas on napilt 900 elanikku (saali projekti konkursil oli osalejaid 150). Sellest ajast peetakse seal ka Liszti festivali, mida 2009. aastal hakkasid juhtima pianistidest vennad Johannes ja Eduard Kutrowatz. „Lisztomania 2011”, mis toimub ulatuslikumana neljas tsüklis, avati Austria presidendi kohalolekul ja avakõnelejaks oli ka Nike Wagner; jaanuari- ja märtsikuisele järgneb kolmas sari 12. – 26.  VI: Kutrowatzide duo mängis eilegi Raidingis Liszti „Mazepa”, „Venezia” („Rännuaastatest”), Šostakovitši Concertino, Gershwini „Rhapsody in Blue” ja Arvo Pärdi „Hümni suurele linnale”. Täna õhtul mängib kava „Totentanz” menukas noor sardiinlanna Roberta Pili, homme legendaarne Liszti plaadistaja Leslie Howard („Liszt MaraTöne”). Aastatel 2010–2012 kõlavad Raidingis kõik Liszti orkestriteosed. Tänavusele festivalile on kutsutud veel rida Liszti virtuoose, sh Elisabeth Leonskaja, Ivo Pogorelich, Boris Bloch, Kirill Gerstein, Alice Sara Ott jt. Juunikuise tsükli lõpetab Wiener Akademie Martin Haselböcki käe all, 8 kontserdiga lõpusarjas mängib nii Liszti sünnipäeval 22. X kui ka viimasel õhtul 26. X Arkadi Volodos. Lähikonnas asub ka Gidon Kremeri festivalide paik Lockenhaus.   www.lisztfestival.at

Martha Argerich 70
5. juunil sai 70aastaseks Martha Argerich, maailma praegu elavatest pianistidest kuulsaim. 16aastasena oli ta võitnud, juba Friedrich Gulda õpilasena Viinis, konkursid Bolzanos ja Genfis, seejärel Chopini konkursi Varssavis. 1980ndail loobus ta avalikest soolokontsertidest, seda innukamalt on aga tegutsenud ansamblipianistina ning orkestritega. Meenutada võiks ka R. Štšedrini kaksikkontserdi esiettekandeid veebruaris Neeme Järvi juhatusel (Luzern, Torino, Baden-Baden, Pariis). Nimekad pianistidki on temast juubelil kirjutanud, lõputu on e-meedia (koos videotega) ja raadioprogrammide tähelepanu. Baieri Raadio edastas nt 6. – 9. VI tema neli suurkontserti ja 3.-4. VI portreesaated. Ilmusid uued CDd EMI-lt. Argerichil on oma festival Jaapanis Beppus ja kodulinnas Luganos „Progetto”. Lugano festivali, BSI panga jt toetusel toimub „Progetto” tänavu 8. – 30. VI kümnendat korda, Argerichi kutsel u 50 nimeka ja ka noore muusikuga; ta ise esineb 9 kavas. Keskne tähelepanu on Lisztil (festival algas kavaga „Franz Liszt sacro e profano”) ja lõpeb tangoprogrammiga, kus juubilar taas kaasa teeb. Just täna on Rahmaninovi õhtu, peategelaseks noor pianist Deniss Kožuhhin. Aprillis-mais tegi Argerich kaasa Jaapani toetuskontsertidel, partnereiks ikka Mischa Maisky, Itamar Golan, Lilya Zilberstein, Nelson Goerner jt. Juulis-augustis astub ta (ka klaveriduos) üles Saksamaal, Inglismaal, Šveitsis ja Šotimaal: Klavier-Festival Ruhr, Beethoveni kolmikkontsert vendade Capuçonidega Londonis, Verbier’ ja Edinburghi festival. Koos Arvo Pärdiga on Martha Argerich nende 26 hulgas, kes on valitud Rooma Santa Cecilia Rahvusakadeemia auliikmeteks.
Muuseas, Luganos tegutseb ka äsja Vatikanist Arvo Pärdi kõrval Pontificio Istituto di Musica Sacra audoktori tiitli väärinud dirigent ja organist, kõik Bachi, Mendelssohni ja Liszti oreliteosed salvestanud Coro della Radio Svizzera ning raadio teiste ansamblite juht Diego Fasolis. www.rsi.ch/argerich       

Royal Philharmonic Society auhinnad
Tänavused Londonis pärjatud on Budapesti Festivaliorkestri asutaja ungari dirigent Iván Fischer, USA pianist Leon Fleisher (82), ansambleist Aurora Orchestra ja Takács Quartet, ooperi- ja muusikateatrina Londoni Kuninglik Ooper Wagneri „Tannhäuseri” uuslavastuse eest (dir Semjon Bõtškov, lav Tim Albery, peaosades Johan Botha, Eva-Maria Westbroek, Christian Gerharer); tunnustuse pälvisid veel inglise algkoolide haridusprojekt „Sing Up”, inglise metsosopran Susan Bickley, viiuldaja Alina Ibragimova (noor artist), suurvormis teose autorina James Dillon („Nine Rivers” ja kammeržanris teose eest Brian Ferneyhough (Keelpillikvartett nr 6). Igal 13 kategooriast on oma žürii. Auhinnad anti üle Londoni Dorchester Hotelis.

Mikk Murdvee juhatab Ilmajoe festivalil soome uusooperit
Ilkka Kuusisto ooper „Taipaleenjoki” on lugu Soome Talvesõjast, mil Taipaleenjoe paigus toimusid Punaarmeega rasked lahingud, vastasrinnetel soome poeet Yrjö Jylhä ja vene luuletaja Jevgeni Dolmatovski. Ooperi esiettekande tegi Mikk Murdvee väärika usalduse pälvinuna Ilmajoel aasta tagasi. Menukalt läinud etendusi korratakse tänavugi kuuel õhtul 10. – 12. VI ja 17. – 19. VI. Peaosades Juha Kotilainen, Jyrki Anttila ja Mari Palo, saadavad Murdvee sõnul neid taas standing ovations. Ajaleht Ilkka (12. VI) tunnustab ka dirigenti: „Mikk Murdveest on kiiresti arenemas tugevat klassi dirigent. Teose ohjad olid täiesti tema kätes …”. Rahvalikule festivalile Ilmajoel on omal ajal oopereid kirjutanud ka kuulus Jorma Panula („Jaakko Ilkka”, „Jokiooppera” jt), Murdvee õpetaja maestro Panula alustab 26. VI aga oma järjekordset meistrikursust Portugalis Portos.
Mikk Murdveele on aasta 2011 olnud jätkuvalt edukas. Võitnud Londonis sügisel Philharmonia Orchestra ja Esa-Pekka Saloneni assistendi konkursi, juhatas ta veebruaris Kuningliku Muusikakolledži orkestrit, korraldas oma Ylioppilaskunnan Soittajate juubelikonkursi, -kontserdid ja -kontserdireisi Saksamaale ja Poolasse. Tunnustuse on saanud ta esinemised dirigendi ja viiuldajana nii Soomes kui ka Eestis ERSO, Tallinna Kammerorkestri ja Soome orkestrite ees, ROs Estonia, tulemas on Haapsalu keelpillifestival jm.

Eesti muusikat ja muusikuid maailmalavadelt: juuni
   
 1. VI  esines Kristjan Randalu Dhafer Youssefi Kvarteti koosseisus Brügge Stadsschouwburgi džässiklubis Cactus.

 2. VI laulis Külli Tomingas koos bariton Mauro Bonfanti ja pianist Luca Schieppatiga Milanos Spazioteatro 89-s kavas „Cose di tutti” Itaalia ühinemise juubeliaasta puhul (Rossini, Chopin, Bellini, Donizetti, Verdi, Verdi/Fumagalli, Mozart).

 3.-4. VI dirigeeris Arvo Volmer Adelaide’i SO ees kavas „Angels” J. S. Bachi kantaati nr 80 ja „Magnificati” ning Arvo Pärdi Sümfooniat nr 4.

 4. VI  Aare-Paul Lattiku soolokontsert Trondheimis Ileni kirikus: Bach, Guilmant, Vierne, Artur Kapi I orelisonaadi avaosa, Arvo Pärdi „Annum per annum”.

 4. – 13. VI  Ain Angeri kuus etendust Viini Riigiooperis: 4., 7., 10. ja 13. VI vürst Greminina Tšaikovski „Jevgeni Oneginis” – dirigent Michael Güttler, lavastaja Falk Richter, solistideks Peter Mattei (nimiosas), Maija Kovaļevska, Marius Brenciu, Nadia Krasteva; 5. ja 12. VI laulis ta Hundingit Wagneri „Valküüris” (dir Franz Welser-Möst, lav Sven-Eric Bechtolf, sol-d  Christopher Ventris, Eva Johansson, Ricarda Merbeth jt).

 5. VI  Kristjan Järvi taas London Symphony Orchestra ees, kavas Barbican Hallis L. Bernsteini „Candide’i” kontsertettekanne; solistidena Andrew Staples, Kim Criswell, Jeremy Williams jt.

 6. VI esitasid Erkki-Sven Tüüri „Conversio” Kanadas Scotia Festival of Music’i programmis Mark Fewer ja John Novacek (Dalhousie Arts Center, Halifax, Nova Scotia).

 6. – 8. VI  Paavo Järvi kontserdid Itaalias Frankfurti Raadio SOga (Bologna Teatro Manzoni, Torino Lingotto, Bergamo Teatro Donizetti): Šostakovitši Viiulikontsert nr 2 (sol Janine Jansen), Mahleri Sümfoonia nr 5, Bruckneri Sümfoonia nr 2.

 8. VI oli Mihkel Poll tšellist Jun Sasaki klaveripartneriks kontserdil Londonis Aylesbury kirikus: Lutosławski „Grave”, Rahmaninovi Tšellosonaat.

 8. – 12. VI esines üle-eestilise poistekoori Kalev ja Järvamaa poistekoori ühendkoor (dir-d Indrek Vijard ja Kuldar Schüts) 39. koorifestivali „Mundi Cantat” konkursil Olomoucis ja saavutas vaimuliku muusika kategoorias hõbediplomi. Festivalil osales 89 koori 13 riigist. Esineti veel Tučapský-nim koorifestivalil Vyškovis.  

 8., 9. ja 14. VI  Olari Eltsi kontserdid Orchestre de Bretagne’iga Rennes’is Bretagne’i Rahvusteatris ja Lorient’i Suures Teatris (14. VI): R. Straussi „Reisipalavik” ja „Valsistseen” ooperist „Intermezzo”, Sibeliuse Viiulikontsert (sol Henning Kraggerud), Brahmsi Sümfoonia nr 4.

 9. VI  Kristjan Järvi ja Northern Sinfonia, Gateshead (UK): Stravinski „Kaardimäng”, M.-A. Turnage’i „Kai”, R. Straussi Divertisment op. 86.

 9.-10. VI  Kristjan Randalu kontserdid Jocelyn Medina Kvarteti koosseisus Saksamaal Offenburgi Spittalkelleris ja Ettlingeni džässiklubis Birdland 59.

 10. VI valiti Viinis rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Tatjana Kozlova „Disintegration Chain” („Lagunemisahel”) kümne parema soovitatava teose hulka, Sven Sosnitski „Solara” vääris noorte kategoorias III koha. Žüriis oli Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder.

 10. VI juhatas Paavo Järvi Frankfurti RSOd Weilburgis: Šostakovitši Viiulikontsert nr 2 (Janine Jansen), Haydni Sümfoonia nr 102.

 10. VI esines Eesti Filharmoonia Kammerkoor Daniel Reussi juhatusel Tamperes vokaalmuusika festivalil: Arvo Pärdi „Magnificat”, 2 osa Galina Grigorjeva tsüklist „Nature Morte”, Erkki-Sven Tüüri „Rändaja õhtulaul”, J. Sibeliuse „Rakastava” ning Cyrillus Kreegi 4 Taaveti laulu ja 3 vaimulikku rahvalaulu.

 10. – 12. VI, 17. – 19. VI dirigeerib Mikk Murdvee Vaasa Linnaorkestri ees Ilkka Kuusisto vabaõhuooperi „Taipaleenjoki” etendusi Ilmajoe muusikafestivali Ooppera-areenal. Ooperi libreto autor on Panu Rajala, lavastaja Tuomas Parkkinen, peaosades Juha Kotilainen, Jyrki Anttila, Mari Palo.

 11. VI  Erkki-Sven Tüüri „Conversio” ettekanne Aldeburgh’i festivalil Inglismaal, kus Püha Peetri ja Pauli kirikus mängisid seda Pekka Kuusisto ja Alasdair Beatson.

 13. VI esines Juhan Tralla Laulja osas R. Straussi „Roosikavaleris” Mannheimi Rahvusteatris (dir Alois Seidlmeier, lav Oliver Tambosi, Marssaliproua osas Cornelia Ptassek).

 14. VI juhatas Kristjan Järvi Gstaadi festivaliorkestri tänavuse peadirigendina kava Pariisis St. Denis’ katedraalifestivalil: J. Adamsi „Doctor Atomic Symphony” ja „Chairman Dances”, Gershwini „Rhapsody in Blue” (sol Gabriela Montero), Ellingtoni „Harlem”.

 16.-17. VI  Paavo Järvi kontserdid Frankfurti RSOga Alte Operis: Glinka „Valss-fantaasia”, Šostakovitši Viiulikontsert nr 2 (Janine Jansen), Tšaikovski Sümfoonia nr 5.

 17. VI dirigeerib Kristjan Järvi Beethoveni Orkestrit Bonnis Beethovenhalles: Bernsteini „Candide’i” avamäng ja süit, Graeme Koehne „High Art Concerto” (sol trompetil James Morrison), Beethoveni Sümfoonia nr 7.

 19.-20. VI laulab Lauri Vasar baritonipartiid Mahleri teose „Das klagende Lied”  ettekandel Hamburgi esindussaalis Laeiszhalles. Hamburgi FOd juhatab Hamburgi Riigiooperi GMD Simone Young, kaastegev segakoor Latvija, solistideks veel läti sopran Inga Kalna, Anna Larsson, Steve Davislim.

 20. VI  Siiri Sisaski kontsert kavaga „Lingua mea” Viinis mainekas kammersaalis MuseumsQuartieris, kus ta esineb koos Kristjan Randalu kvarteti ja Helenos Quartetiga, mille üks liikmeid on vioolamängijana Liisa Randalu.

 21. ja 23. VI  Paavo Järvi juhatab kahte kava Orchestre de Paris’ ees Pariisi Pleyeli saalis: Schumanni „Konzertstück” (4 metsasarvele orkestriga) ja Sümfoonia nr 3; Schumanni avamäng „Hermann ja Dorothea”, Beethoveni Klaverikontsert nr 1 (Till Fellner), Schumanni „Konzertstück” ja Sümfoonia nr 3.

 25. ja 26. VI  Paavo Järvi ja Frankfurti RSO külaliskontsertidega Rheingau festivalil Eberbachi kloostris: A. Bergi „Sieben frühe Lieder”, solistiks Elīna Garanča, ja Mahleri Sümfoonia nr 5.

 26. VI  Mari Poll mängib Bartóki Sonaadi viiulile ja klaverile nr 2 Philharmonia Orchestra korraldatavas Bartóki sarjas „Infernal Dance”, klaveril Jennifer Hughes. Esinemine toimub Londonis Kuningliku Muusikakolledži Inner Parry Room’is.

Arvo Pärdi muusika ettekandeid juunikuul (välisesinejad):

Maikuu lõpul alanud enam kui aega kestvatel pidustustel Roomas tähistab oma asutamise 100. aastapäeva Vatikanis tegutsev Pontificio Istituto di Musica Sacra (Paavsti sakraalse muusika instituut). Suure teaduskonverentsi järel oli pidustuste kaalukaks hetkeks muusikainstituudi kolme uue audoktori väljakuulutamine pidulikul tseremoonial 28. mail. Audoktori tiitel Laurea Honoris Causa di Musica Sacra anti ka Arvo Pärdile kui tähtsaimale elava sakraalse muusika loojale. Helilooja ei saanud tseremoonial Roomas kohal viibida, kuna oli sel ajal seotud Canterbury festivali „Sounds New” üritustega selle peakülalisena.

 2. ja 11. VI  Leipzigi Ooperi balletitrupi etenduses „Die Grosse Messe” (lav Uwe Scholz) kõlab „Credo” muusika, esitajaiks Leipzigi Gewandhausorchester, Leipzigi Ooperi koor, dirigent Andreas Schüller.

 4. VI  „Fratres” Lissabonis São Luizi Teatris keelpillifestivali „A herança de Paganini” („Paganini pärand”) lõpupalana; esit Orquestra Metropolitana de Lisboa, dirigent Gilles Apap.

 10. VI  „Silouans Song” kõlas Kammerorchester 65 ettekandes Šveitsis Wettingenis festivalil „Wettinger Sommerkonzerte”, dirigeeris Alexandre Clerc; 18. VI korrati sama Herznachi katoliku kirikus.

 16. VI  Festivalil „Lisztomania 2011” Austrias Raidingis Liszti-nim kontserdisaalis oli oma kavase pannud Pärdi „Hümni suurele linnale” klaveriduo Johannes ja Eduard Kutrowatz. Nad olid teinud ka selle uue versiooni (2004) esiettekande naabruses asuval Gidon Kremeri Lockenhausi festivalil 2005. a suvel.

 18. ja 29. VI tuleb „Orient & Occident” kammerorkestri Pro Artibus kavasse Saksamaal Hannoveris, dirigent Hans-Christian Euler.

 21. VI  „Fratres” Šoti Kammerorkestri kavas Alexander Janiczeki juhatusel. Ettekanne toimub Peter Maxwell Davise korraldataval St. Magnuse festivalil Orkney Islandil Kirkwallis St. Magnuse katedraalis.

  23. VI on  „Tabula rasa” plaanitud ettekandele Beethoveni festivali lõppkontserdil Põhja-Tšehhi Filharmoonia orkestri kavas Teplices, solistideks Natasha Korsakova ja Manrico Padovani, dirigent Charles Olivieri-Munroe.

 26. VI kõlab „Ein Wallfahrtslied” Kölni Filharmoonia suures saalis Bochumi Sümfoonikute kontserdil koos  Kölner Männer-Gesang-Vereini kooriga, dirigeerib  Bernhard Steiner.

Varasemast

 29. V  esitas Anna-Liisa Eller Mirjam Tally pala „Struktuurid”rahvusvahelisel kandlemängijate võistlusel Sibeliuse Akadeemia saalis Helsingis.

 26. V  Soome Yle TV rootsi osakond tegi materjali ja tutvustas saates „Areena” Jüri Reinveret kui Sofi Oksaneni romaani „Puhastus” järgi loodava ooperi autorit. Ooper peab Soome Rahvusooperis esietenduma 2012. aastal. http://arenan.yle.fi/video/1306313405252

 24. V  Oulus koorijuhi ja muusikapedagoogina tegutsev Mihkel Koldits (s 1973) valiti Oulu maakonna selle aasta maakonnakunstnikuks (kuoromusiikin läänintaiteilija). Sündmust valgustas ka Oulu-lehti 25. mail koos laureaadi fotoga.

 21. – 26. V  Venemaa VII rahvusvahelisel Chopini nim konkursil (kuni 16a), mis  korraldati Pekingis, saavutas diplomi Tallinna Muusikakooli 9. klassi õpilane Veronika Issajeva (õp Natalja Kovaltšuk). Osalejaid oli 17 viiest riigist, žürii tööd juhtis Mihhail Aleksandrov. Eesti noore pianistiga käis Pekingis kaasas teda ettevalmistanud Ada Kuuseoks. Veronika sai kutse suvemeistrikursustele Poolas.

  21. V saavutas Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester Valdo Rüütelmaa juhatusel Lätis Ventspilsis toimunud orkestrite konkursil B-grupis esikoha.

 30. IV – 4. V pälvis konkursil „Remember Enescu” Rumeenias Sinaias (15. korda) diplomi TMKK viiuliõpilane Kaarin Lehemets (õp Tiiu Peäske).

 28. IV – 7. V võitis Georg Otsa nim Muusikakooli klaveri eriala I kursuse õpilane Daniil Gretšnev (õp. Lembit Orgse) esimese preemia ja kuldmedali Itaalias Barlettas korraldatud 21. konkursil „Città di Barletta”.

 30. III – 2. IV  Kaunases toimunud esmakordsel konkursil „Kaunas Sonorum 2011” saavutas TMKK 9. klassi klaveriõpilane Rasmus Andreas Raide (õp-d Ell Saviauk ja Martti Raide) III koha. Klaveri erialal oli võistlejaid 113 kokku 13 riigist.
Ülevaate koostanud  Priit Kuusk

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht