Muusikamaailm

Priit Kuusk

Eesti muusikud maailmalavadel

Adelaide SO festivali „Cellissimo” avaõhtut 11. IV juhatas peadirigent Arvo Volmer, kõlamas Vivaldi Kontsert kahele tšellole ja Tõnu Kõrvitsa tellimusteos „Helios Helios” kahele tšellole orkestriga (solistideks Pei-Jee ja Pei-Sian Ng) autori kohal viibides, ka Boccherini ja Gulda tšellokontserdid (solist Nicolas Altstaedt). Lõppkontserdid täna-homme on samuti Volmeri juhatada, kavas Dvořáki Tšellokontsert (solist Ralph Kirshbaum), õhtu peateosena Eduard Tubina VI sümfoonia.

Mihkel Kütson on juhatanud Flensburgis Offenbachi „Hoffmanni lugusid”, seal ja Sønderborgis (Taani) eile-üleeile oma teatri ja Lõuna-Jüüti SO ühist kava: Dvořáki „Vodník” ja Viiulikontsert (solist Caroline Widmann), Zemlinsky „Merineitsi”. Ta külalisorkestreiks olid äsja ka Brandenburgi Staatsorchester, Stuttgarti Filharmoonikud, Stuttgarti Raadio SO, Aacheni SO, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Nürnbergi Filharmoonikud ja Mecklenburgi Staatskapelle, kavades uuemast muusikast Hindemith, Bartók, Lutosławski, Ligeti, Takemitsu, Benjamin, Bolcom, Glass ja Adams.

Paavo Järvi tõi Cincinnati SO taas Euroopa reisile 12 kontserdiga: Frankfurti Alte Oper, Müncheni Herkulessaal, Viini Konzerthaus, Stuttgarti Liederhalle, Amsterdami Concertgebouw, Pariisi Salle Pleyel, Hamburg, Dortmund, Düsseldorf, Valencia uus Palau de la Música jt, solistideks on viiuldaja Janine Jansen ja pianist Nikolai Luganski. Hispaanias Mozarti „Figaro pulma” avamäng, Viinis ja Amsterdamis avamas kava Arvo Pärdi „Cantus Britteni mälestuseks”, millele järgnes Britteni Viiulikontsert. Sümfooniatest on kaasas Schuberti „Suur sümfoonia” nr 9 ja Šostakovitši X sümfoonia.

Eri Klas viis Tallinna Kammerorkestri 12.–14. IV Soome: Lahti Sibeliustalo, Tampere-talo ja Helsingi Finlandia-talo; esiettekannetena Ülo Kriguli „Presence” (solist Indrek Vau) ja Helena Tulve  „Hõbevalge” (solist Jaakko Kuusisto), veel kõlamas Erkki-Sven Tüüri Tšellokontsert (Silver Ainomäe), Arvo Pärdi „L’abbé Agathon” (Soome esiettekanne, Helen Lokuta) ning Jaan Räätsa Kontsert kammerorkestrile.

Andres Mustonen on 24. IV Hamburgi Sümfoonikute dirigent ja solist Laeiszhalles: Arvo Pärdi „Für Lennart in memoriam” ja III sümfoonia, Mozarti G-duur kontsert, Beethoveni VII sümfoonia.

Kristjan Järvil on kavades Raveli kogu „Daphnis ja Chloë”: oma Tonkünstler-orkestriga Viinis ja St Pöltenis ning 4. IV Ljubljana Cankarjev Domis, samuti Berliini Raadio SOga, kus kõrval Nielseni „Helios” ja Skrjabini „Tulepoeem”; 25. IV on ta veel Hannoveris NDR SO ees kavaga „Bosporuse helid” (türgi autorid, Schnyder), solist ka Daniel Schnyder saksofonil.

Anu Tali esines 8. III Bilkenti SOga Ankaras, kavas Tõnu Kõrvitsa „Tuulde lauldud”, Liszti I kontsert (solist Ayşe Gülüm Sürmen ), Dvořáki IX sümfoonia; viimane kontsertetendus Donizetti „Anna Bolenast” Mannheimis toimus 7. IV.

Neeme Järvi juhatas New Jerseys Ungari muusikat: Kodály „Galánta tantsud”, Liszti I kontsert Mihaela Ursuleasa’ga ning „Prelüüdid” ja Weineri Divertisment nr 2, tänasest Haagi Residentie-orkestri populaarses kavas Chopini II kontserdi solistiks Ewa Kupiec. Olari Elts oli Šoti Kammerorkestri ees „Schuberti portreega” (26.–29. III, St Andrews, Ayr, Glasgow, Edinburghi Queen’s Hall).

Erkki-Sven Tüüri teostest on sel kuul silmapiiril vähemalt paarkümmend esitust. Enne veel märtsist: Malaisia FO esitas 8.–9. III Kevin Fieldi juhatusel Kuala Lumpuris „Passioni”, Anu Tali dirigeeris „Zeitraumi” 12.–13. III Duisburgi FOga Mercatorhalles, Claudio Bohórquez soleeris Tšellokontserdis 13. III Gruusia Kammerorkestriga Ingolstadtis, dirigent Ariel Zuckermann. Olari Elts juhatab Tüüri aprillis üheksal korral, alustades Stuttgarti Raadio SOga: „Aditus” 2.–7. IV (Stuttgarti Liederhalle, Mannheim, Tuttingen jt linnad). 3.–4. IV juhatas Osmo Vänskä Leipzigi Gewandhaus-orkestri ees „Lighthouse’i”, sama pala täna-homme Württembergi KO-lt (Heilbronn) Bad Homburgi lossikirikus Evan Christ’i käe all ja 24. IV Hamburger Cameratalt (dirigent Claus Bantzer) Laeiszhalles. Samal päeval viib ERSO Eltsi juhatusel Helsingi Finlandia-talosse akordionikontserdi „Prophecy”, solistiks Mika Väyrynen. 26. IV mängib Hollandi Raadio FO Amsterdami Concertgebouw’s „Searching for Roots”, dirigent on Mark Elder.

Olari Eltsi algatatud festivalil „Marathon XXI” Rennes’i Ooperis esines 10. IV NYYD Ensemble: kavas Helena Tulve „Lijnen”, Tüüri „Oxymoron”, Pärdi „Fratres”, Salonen, ja Lindberg, solistid Arianna Savall ja Leho Karin; eesti muusika konverentsil ülikoolis kõnelesid ka Tüür ja Helena Tulve ise.

Arvo Pärdi esitusi: täna ja homme „Fratres” Regensburgis ja Dresdeni Frauenkirches Austraalia KO Euroopa-tuuril, sama teos Amsterdami Concertgebouw’s 29. IV, dirigent Susanna Mälkki; 27. IV teevad Potsdamer Kantorei ja Neues Kammerorchester (dirigent Ud Joffe) kahe uue versiooni esiettekanded: „De profundis” meeskoorile kammerorkestriga ja „Da pacem Domine” segakoorile orkestriga.

Ivari Ilja oli 3. IV Dmitri Hvorostovski klaveripartneriks ta sooloõhtul New Yorgi Carnegie Halli Stern Auditorium’is, kontsert sarjas „Great Singers”.

Ain Anger andis 1. IV sooloõhtu Viini Musikvereini Klaassaalis, klaveril Jendrik Springer: kavas Ibert, Mussorgski, Schubert ning Ülo Krigulilt tellitud „Kolm laulu Indrek Hirve sõnadele”. Kontserdi korraldasid sarjas „Lied/Bühne” Viini Muusikasõprade Ühing ja Viini Riigiooper.

Festivalil „folkBaltica” (pühendatud Eestile) Sønderjylland-Schleswigis esinesid 9.–13. IV Johanson & Vennad, Elletuse, Liisi Koikson, Ro:toro, Tarmo Noormaa jt, „Eesti kevadel” 11. ja 13. IV Flensburgis ja Sønderborgis esitas Flensburgi Püha Nikolai kiriku kapell Veljo Tormise koorilaule ja Michael Mages Edgar Arro „Eesti rahvaviise” orelile. Samas ka filmid „Vastutuulesaal” Tõnu Kaljustest ja Liisi Koiksoni „Väike järv”.

Programmis „e wie estland” esinesid Karlsruhes ja Stuttgartis 5.–6. IV Weekend Guitar Trio, Villu Veski & Tiit Kalluste 5tet ja Vind Project (Meelis Vind, Tatjana Lepnurm).

 

Siemensi preemia Anne-Sophie Mutterile

2008. aasta Ernst von Siemensi Fondi preemia (200 000 eurot) võitis viiuldaja Anne-Sophie Mutter, pidulik tseremoonia toimub 24. IV Münchenis. 14. IV mängis ta taas NY Carnegie Hallis (klaveril Lambert Orkis) kava, kus kõlasid Brahmsi kõik kolm viiulisonaati. Fondi toetuspreemiad saavad noored heliloojad Dieter Ammann, Márton Illés ja Wolfram Schurig. Varasemate laureaatide hulgas on ka Benjamin Britten, Olivier Messiaen, Herbert von Karajan, Mstislav Rostropovitš, Pierre Boulez ja Leonard Bernstein.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht