Muusikamaailm

Priit Kuusk

?Musica nova? Helsingis Helilooja Kimmo Hakola juhtimisel läks tänavune festival Helsingis (4. ? 12. III) juhtteema ?Focus Britannica? tähe all. Briti heliloojaist tutvustati kadestamisväärset valikut: Julian Anderson, George Benjamin, James Dillon, Jonathan Harvey, Oliver Knussen, James MacMillan, Michael Tippett, Mark-Anthony Turnage. Raadio SO teisel õhtul kõlas ka noore Andersoni Sümfoonia (2003) ja Dilloni IV keelpillikvartett Helsingi ning Genfi festivali ?Archipel? ühistellimusena prantslaste suurlootuse Quatuor Diotima esituses.

Soome muusika uudisteks olid Seppo Pohjola I sümfoonia, Veli-Matti Puumala autorikontserdil neli esiettekannet, portreed said ka Riikka Talvitie ning Johan Tallgren, Matti Raekallio sooloõhtul Paavo Heinineni masurkad (op. 76) esiettekandel kõrvuti Szymanowski omadega. Uusooperina laval Pasi Lyytikäineni ?Helsingisse? (Juhani Aho järgi), mis tähelepanuväärne noore dirigendi Eva Ollinkaineni debüüdina.

Taas korraldati populaarseks saanud ?eripäev? (viis kontserti) Espoo kultuurikeskuses Tapiolas. Oodatuim ja kuulsaim külalissolist oli ameerika saksofonist Joe Lovano (Lovano oli ka UMO solist), kui Tapiola Sinfoniettat juhatas Stefan Asbury. Kokku kõlas 30 kontserti 15 maailmaesiettekandega.

Festivali lõpupäeva kontserdisündmuseks oli Kaikhosru Shapurji Sorabji (1892 ? 1988) ligi neljatunnise maratonteose ?Opus clavicembalisticum? (1930) koguettekanne pianist Jonathan Powellilt (eile kõlas see samas ettekandes veel ka Peterburis ?eremetjevi palees).

 

?MaerzMusik? nüüd neljandat korda

?MaerzMusik?, ?Festival für aktuelle Musik? Berliinis (mullu esines eesti muusikaga siin ka NYYD Ensemble Olari Eltsi käe all) toimus tänavu 3. ? 13. III. Kokku 40 projekti, siingi 15 maailmaesiettekannet, tähelepanu tähtpäevade puhul Giacinto Scelsile (100 aastat sünnist), Pierre Boulezile (80) ning Dieter Schnebelile (75), autoriõhtu said Claus-Steffen Mahnkopf, Walter Zimmermann ja inglise helilooja Benedict Mason (Frankfurti Ensemble Modernilt). Peateemaks ?Musik ? Stimme ? Text?.

?MaerzMusik? pakub alati midagi põnevat ka Euroopast kaugemalt, nüüd Chico Mello Brasiliast oma ?telebossaga? (etendus ?Destino das Oito? ? ?Schicksal um acht?), samuti Silvia Ocougne ?Ilu Ilonlo? (muusika 12 ettevalmistatud kitarrile, mis pärit Brasilia eri regioonidest), Jocy de Oliveira autoriõhtu: kokku seitse kava sarjas ?Musica Brasileira Descomposta?. Kuulsamaid külalisi London Sinfonietta, mis Martyn Brabbinsi juhatusel ürituse ka avas.

Neue Vokalsolisten Stuttgarti kavast oli põnevaim Mauricio Kageli ?Der Turm zu Babel? (2002), esinesid ka ensemble recherche ja Pellegrini-Quartett. Suurejooneline lõppkontsert Filharmoonias Deutsches Symphonie-Orchesterilt Zsólt Nagy käe all, ainsa teosena oli kavas Dieter Schnebeli ?Sinfonie X? (1992/2005), solistide kõrval tegi kaasa ka Läti Raadio koor. Festival hõlmas tervet linna: Berliini Festivalide Maja, Konzerthausi, Filharmoonia suurt ja väikest saali Püha Risti kirikuni.

 

Haydn Trio tegemised

Haydn Trio Eisenstadt on üha enam kuulsust koguv 1992. a. asutatud klassikaline trio, mis igal aastal esineb ka Austrias Burgenlandis Haydni festivalil Esterházy lossis. Seal on neil ülesanne ette kanda Haydni kõik 43 triot (kirjastus Henle Verlag). Samas need ka plaadistatakse, koguväljaande üheksast plaadist ilmus 2004. a sügisel kuues. Esinetud on ka Haydni biennaalil Belgias Flandria festivalil, Haydni festivalil Jaapanis jm.

Veel pööratakse tähelepanu Haydni vähetuntud loomingule, plaadistatakse tema 425 ?oti laulu. ?Scottish Songs? salvestatakse koos ?oti lauljate Lorna Andersoni ning Jamie MacDougalliga (neistki esimene plaat 27 lauluga ilmunud, kokku tuleb 17 CDd). Haydn seadis need laulud ühe Edinburghi kirjastaja tellimusel. Väljaanne pühendatakse Haydni 200. mälestusaastale ning Robert Burnsi 250. sünniaastapäevale, sest paljude laulude sõnade autor on just Burns.

Huvitav on teada, et mullu mais andis trio Austria Raadio saalis pühenduskontserdi Euroopa Liidu uutele liikmesmaadele, Eestist oli tellitud Jaan Räätsa Trio nr 7 esiettekanne. Ansambli repertuaaris on veel Räätsa triod nr 2 ja 6, Räätsa teoseid on ette kantud ka paljudel kontserdireisidel.

 

Kaotused: Lazar Berman,

Marcello Viotti

Lazar Berman, legendaarne pianist tänu oma Liszti-tõlgendustele, energiale ning erakordsetele tehnilistele võimetele, suri Firenzes 74aastasena. Saanud loa esinemisteks Läänes alles 1970ndate keskel, tegi ta oma triumfaalse debüüdi USAs 1976, misjärel ta kuulsus levis üle maailma lausa kuudega. Tal oli võimalus esineda kõige kuulsamate dirigentidega, kelle seas Karajan, Ormandy, Bernstein, Giulini, Maazel ja Abbado. Itaaliasse asus ta endisest N Liidust alles 1991. aastal, õpetas Imola konservatooriumis, oli kaastegev paljude rahvusvaheliste konkursside ?üriis, millele hiljem lisandus ka külalisprofessori töö Weimaris. Esines sageli koos oma viiuldajast poja Pavel Bermaniga.

?veitsi dirigent Marcello Viotti suri Baieri Raadio SO peadirigendina (aastast 1998) ajurabanduse järel Massenet? ?Manoni? proovis vaid 50aastasena. Ta oli samas ka Veneetsia ooperimaja La Fenice muusikadirektor, märtsis pidi juhatama seal oma lemmikooperit ?Parsifal?, suvel aga ?La traviata?t? Salzburgi festivalil Anna Netrebkoga peaosas. Mitmed Müncheni ajalehed märkisid, et maestrot leinab kogu linn, sest orkester oli Baieris kuulajate hulgas populaarseim. Viottile mõjus traumeerivalt Baieri Raadio juhtkonna otsus kõigist protestidest hoolimata orkester 2006. aastal laiali saata. Oma orkestriga oli Viotti tellinud uue teose veebruariks 2006 ka Erkki-Sven Tüürilt.

 

Uue muusika festivale mujalt

1992. a sündinud Genfi festivali ?Archipel? (9. ? 20. III) pealavaks on Maison Communale de Plainpalais ja see on pühendunud uuele muusikale koos heli-installatsioonidega. Esiletõstmist väärivad sarjad ?Instrumentation?, ?Confrontation?, ?Sounds in Scape?, ?Hörspiel? (radiofoonilised teosed). Põnevust on igal sammul, näiteks inglanna Rebecca Soundersi teoses ?chrome?, kus viis gruppi pillimehi kunsti- ja ajaloomuuseumi eri saalides, või populaarse portugallase Emmanuel Nunesi eilses ?Quodlibet?is?, kus orkester laval, ent 27 solisti Victoria Halli rõdudel liikumas-mängimas.

?Klangvisionen? (11. ? 13. III) oli meilgi käinud trompetist Markus Stockhauseni kokku 8 kontserdiga ?intuitiivse muusika? üritus Kölnis, tema enda kõrval peategelasteks veel iiri lauljatar Noirin Ni Riain, Tuneesia laulja ning oud?i-mängija Dhafer Youssef, ameeriklane Mark Nauseef löökpillidel, klarnetist Tara Bouman Hollandist ja briti vanameister Evan Parker saksofonidel.

?Merging Voices? (11. ? 13. III) on festival teemal ?Women in New Music? ning toimus neljandat korda Fullertonis California ülikoolis, autoriteks Joan Tower, Pauline Oliveiros, Kaija Saariaho, Chen Yi, Jennifer Higdon ja Pamela Madsen, neist kahel esimesel ka oma meistrikursus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht