Muusikamaailm

Priit Kuusk

?Mozartwoche 2005? Traditsiooniline festival Mozarti linnas Salzburgis tema sünniaastapäeva aegu (21. ? 30. I) oli erakordselt rikas tippesinejate poolest, kavasse mahtus 28 kontserti ja etendust. Suures festivalimajas tuli lavale ooper ?Zaide? Nikolaus Harnoncourt?i käe all ning Viini Concentus Musicuse jõududega, samas kontsertkorras ?Idomeneo?, millega tegi oma festivalidebüüdi noor dirigent Daniel Harding; Mahler Chamber Orchestra, peaosalisi laulsid Ian Bostridge ja Juliane Banse. Salzburgi orkestritest esines Camerata Salzburg peadirigent Roger Norringtoni juhatusel avakontserdil, solistiks Lang Lang, Mozarteumi orkestri ees Hubert Soudant ja Ivor Bolton; kohal ka Viini Filharmoonikud, keda juhatasid nooruke Philippe Jordan, siis Charles Mackerras ja Zubin Mehta.

Nimetagem ka Capella Andrea Barcat András Schiffiga, Guarneri ja Hageni kvartette ning triot Julian Rachlin/Mischa Maisky/Itamar Golan, Mahler CO lõpetamas Trevor Pinnocki juhatusel, solistiks Grigori Sokolov. Solistide reas veel lauljad Thomas Hampson (sooloõhtu), Barbara Bonney ja Angelika Kirchschlager, pianistid Yefim Bronfman, Lars Vogt, Rudolf Buchbinder ning viiuldajad Vadim Repin ja Thomas Zehetmair. Viimane esitas koos Gidon Kremeriga Gija Kant?eli uue teose, mis pühendatud Kremerata Balticale; nende kahes kavas aga kokku viis Mozarti viiulikontserti.

Festivali korraldab Salzburgi Muusikaühing, kes organiseeris ka järjekordse uue muusika festivali ?Aspekte Salzburg? (14. ? 19. II), kus peategelaseks samanimeline ansambel Kai Röhrigi juhatusel. Keskendudes viimase 30 aasta muusikale, saavad siin portreekontserdid endale Otto M. Zykan, Terry Riley, Andor Losonczy, Helmut Lachenmann, Kurt Schwertsik, täna brasiillanna Jocy de Oliveira (sarjas ?Naiste profiilid?) ning homme lõpetuseks läinud aasta juubilarid Peter Maxwell Davies ja Harrison Birtwistle.

 

?Saxophonia? Riias

Juba neljas saksofonimuusika festival algas 15. II Riia Väikese Gildi saalis, korraldajaks Latvijas Koncertdirekcija. Avakontserdil astusid üles Riia ja Zagrebi saksofonikvartett, ansamblid Alpha (Taani) ja Poing (Norra), Duo Cuypers/Lop, Jean-Pierre Baraglioli ja Gustavo Beytelmann (Prantsusmaa). Pidustusel esinevad veel Habana Sax (Kuuba), Jonas Kullhammari kvartett (Rootsi) jt, Eestit esindab Raul Sööt Group, kus kvarteti liikmed ka Soomest, Saksamaalt, Poolast, just nemad teevad homme ainsa jam session?i klubis Casablanca.

Toimub ka kolmes vanusegrupis saksofoniõppurite konkurss, ?üriid juhib J.-P. Baraglioli. Nii tema kui veel neljast välisriigist pärit ?üriiliikmed, samuti läti pedagoog Artis Simanis teevad Riias ka meistrikursuse. Festival viiakse Riiast veel 14 linna, näiteks hommegi antakse üheksa festivalikontserti üle Lätimaa. Suure Gildi saalis lõpetab festivali ülehomme Habana Sax.

 

Händeli ooperid USAs

Paaril viimasel hooajal Ameerika ooperimajades täheldatav Händeli ooperite renessanss näib jätkuvat: New York City Operas olid hiljaaegu laval nii Händeli ?Flavio? kui ?Alcina?, Juilliard Opera Center teatas 1734. aastast pärit pasticcio ?Oreste? USA esilavastusest, mis tehtud Bärenreiteri kirjastatud Hallische Händel-Ausgabe uue väljaande põhjal. Sel hooajal tulevad publiku ette ka veel ?Julius Caesari? uuslavastused Houstoni Grand Operas ja Utah? Operas.

Nimetamist väärivad ka uued plaadistused Euroopast: ooper ?Lotario?, esitajaks Il Complesso Barocco, dirigent Alan Curtis (Deutsche Harmonia Mundi) ning ?Rinaldo?, esitajaks Concerto Köln, dirigent Nicholas MacGegan (Göttinger Händel-Gesellschaft); ka Alan Curtise ansamblilt on kohe ilmumas ?Rinaldo? ja ?Radamisto? (HWV 12a, algversioon, firma Virgin Veritas).

 

Hamburgis lasteooperid laval

Hamburgi Riigiooperi tiiva all tegutsev Opera piccolo on viimasel ajal tänuväärselt välja toonud rea lasteoopereid: Hans Werner Henze ?Pollicino?, Peter Maxwell Daviese ?Tuhkatriinu?, Violeta Dinescu ?35. mai?. Sel kuul tuli maailmaesiettekandele uusooper, Matthias Kauli ?Oliver Twist? Dickensi aineil, kus Riigiooperi peadirigendi Ingo Metzmacheri assistendi Boris Schäferi käe all musitseerib kohalike muusikakoolide õpilaste 24-liikmeline orkester.

 

Paciuse kõik ooperid plaadistatud

Nüüdseks on heliplaadil kõik Fredrik Paciuse

(1809 ? 1891) kolm ooperit. Suurimad teened selles on dirigent Ulf Söderblomil. Esimesena tuli välja CD ooperiga ?Kuningas Karli jahiretk? 1991. aastal Finlandia Recordsilt, 2003. aastal järgnes ?Loreley? juba BISi firmamärgi all ning nüüd viimane ooper ?Küprose printsess? (1860) samuti BISilt. Taas on muusikajuhi töö teinud Ulf Söderblom, koos Jubilate koori ning Tapiola Sinfoniettaga, nimipartiid laulab sopran Tove Åman, kes oli väga menukas ka Soome Rahvusooperis Rossini ?Teekonnas Reimsi? Giuditta Pasta osas.

 

Daniel Harding tuleb Stockholmi

Rootsi Raadio SO valis praeguse peadirigendi, austerlase Manfred Honecki järglasena oma üheksandaks peadirigendiks ning raadiosaali Berwaldhalleni muusikadirektoriks (aastast 2007) noore inglise dirigendi Daniel Hardingi (30). 17aastase Hardingi avastas Birminghamis Simon Rattle, 1995 aastal kutsus ta oma assistendiks Berliini Filharmooniasse Claudio Abbado.

Harding oli enne Paavo Järvit Deutsche Kammerphilharmonie peadirigent ning tegutsenud ka Mahler Chamber Orchestra peadirigendi ja Aix-en-Provence?i ooperifestivali muusikadirektorina. Raadio-orkestrile näib Hardingi leping olevat tavapärane: väga noorelt, 27aastasena kutsuti 1985 ? 1995 samale postile ka soomlane Esa-Pekka Salonen. Rootsi Raadio koori ette tuleb aga praegu 26aastane hollandlane Peter Dijkstra, kes seni tegutsenud ansambli The Gents muusikajuhina.

 

?Stockholm New Music? algab homme

1990. aasta mais alustatud pidustuste seekordne teema on ?Spoken Sound?. Festivali heliloojaiks on prantsuse kreeklane Georges Aperghis, Saksamaal elav korealanna Unsuk Chin ja austerlanna Olga Neuwirth; esiplaanil ka Richard Barrett, Giorgio Battistelli, Jennifer Walshe ja Volker Straub.

Nybrokajeni saalis Neue Vokalsolisten Stuttgart (nad annavad ka meistrikursuse) ja Aperghise ?Petrrohl? alustamas, Rikskonserteri tellitud teosena esiettekandel Farangis Nurulla-Khoja ?A thorn expands to a rose?; Aperghiselt kavades ka ?Récitations? nr 2, 5, 9, 10, 11, 12 ning ?Requiem furtif? (portreekontsert 23. II). Naisheliloojate kvintetti kuuluvad ka Liza Lim ja Leilei Tian, kelle uus ?wwww-M? saksofonikvartetile orkestriga samuti Rikskonserteri tellitud; alati põneva Battistelli autorikavas ?Orazi e Curiazi? ning ?Aphrodite? löökpillitriolt Ars Ludi solistidega.

Kuninglikus  Ooperis on  laval Thomas Jennefelti ?Sport ja vabaaeg?, ka Henze ?El Cimarrónist? tehakse rootsikeelne esiettekanne. Lõpupäeval  26. II juhatab Raadiokoori James Wood, ta enda ?Incantamenta? kõrval tuleb esiettekandele Berwaldhalleni tellimusena Kent Olofssoni ?The Bells? koorile instrumentaalansambliga.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht