Muusikamaailm

Priit Kuusk

Eesti dirigendid  maailmalavadel

Paavo Järvi võitis maineka Saksa heliplaadikriitikute aastapreemia Bremeni Deutsche Kammerphilharmoniega salvestatud Beethoveni III ja VIII sümfoonia CD eest firmalt Sony BMG/RCA. Preemiad anti üle Berliinis 17. XI. Et just on ilmunud ka nende Beethoveni sarja uus CD IV ja VII sümfooniaga, nimetas ajakiri Stereoplay neid salvestisi „Paavo Järvi Beethoveni-revolutsiooniks”. Cincinnati SOd juhatab Järvi sel kuul kolme kavaga, sh 2. – 10. XI viies kontseri Stravinski festivalil (ka Haydn, Beethoven, Šostakovitš). 8. XI anti Paavo Järvile üle aga Cincinnati MacDowelli medal.

Tõnu Kaljuste juhatas taas Hamburgi Riigiooperis Lera Auerbachi ja John Neumeieri Anderseni „Väikese merineitsi” ainelise balleti kolme etendust (11. – 13. XI) nimiosas Silvia Azzoni (hiljutine Rolf Marese auhinna laureaat selle osa eest) ja Hélène Bouchet. Lausanne’i Salle Métropoles toimus 21. XI Kaljuste debüüt Lausanne’i Kammerorkestriga, kavas Danzi Fagotikontsert ja Haydni Sümfoonia nr 90.

Neeme Järvil on möödas kaks õhtut Haagi Residentie Orkesti ees, Mahleri („Blumine”, „Kindertotenlieder”) kõrval Rotti Sümfoonia. Kuu teises pooles on tal kahe kavaga kaheksa kontserti New Jersey SOga (Daugherty „Deus ex Machina” klaverile orkestriga), alates 30. XI järgnevad Mahleri „Ülestõusmissümfoonia” kolm ettekannet Newarkis ja Trentonis.

Eri Klas juhatas kolmel õhtul Ottawa National Arts Centre SOd (31. X – 2. XI) ja Tallinna delegatsiooni Peterburi külaskäigu puhul sealse Mussorgski-nimelise teatri orkestrit Eesti solistidega, ees ootavad etendused Moskvas Novaja Operas: „Võluflööt”, „Talupoja au” ja „Armujook”.

Kristjan Järvi tegi debüüdi Dresdeni Staatskapellega (26. – 29. X), kavas Haydni Sümfoonia nr 86 ja Stravinski „Tulilind”. Ootamatult tuli tal Londoni SO debütandina  asendada õlavigastuse saanud Antonio Pappanot: kõigepealt külalisõhtul 7. XI Pariisis Pleyeli saalis, seejärel 8. ja 11. XI Londoni Barbicanis. Väljakuulutatud kavad jäid samaks: Gershwini „Ameeriklane Pariisis” ja Klaverikontsert ning Adamsi „Harmonielehre”, Ivesi „Central Park in the Dark” ja „Unanswered Question”, Gershwini „Rhapsody in Blue” ja Varèse’i „Amériques”. 15. XI juhatas ta Austrias Grafeneggis Tonkünstler Orkesteri juubelisarjas, kavas Mendelssohn, Grieg, Brahms.

Mihkel Kütsonil oli Schleswig-Holsteini Landestheateri muusikadirektorina orkestrisarja kahe kavaga kolm õhtut Schleswigis, Rendsburgis, Flensburgis. Kavas Respighi „Rooma piiniad”, Olav Krögeri Metsasarvekontsert (esiettekanne) ja osi Prokofjevi „Romeo ja Julia” süitidest.

Anu Tali viis kutsutuna IV festivalile „Europamusicale 2007” Põhjamaade SO esmakordselt Saksamaale, kavas 14. XI Berliini Filharmoonia Suures saalis ja 15. XI Müncheni Heraklese saalis Erkki-Sven Tüüri Sümfoonia nr 6 „Strata” (Saksamaa esiettekanne), Saint-Saënsi „Introduktsioon ja rondo capriccioso” ning Tšaikovski VI sümfoonia. Enne festivali juhatas Anu Tali (18. – 28. X) taas Deutsche Kammerphilharmonie viit kontserti Bremeni Die Glockes (kaks õhtut), Amsterdami Concertgebouws, Bietigheim-Bissingenis ja Kölni Filharmoonia Suures saalis, kavades E.-S. Tüüri „Action, Passion, Illusion”, Beethoveni V klaverikontsert (solist Hélène Grimaud), Bachi Klaverikontsert d-moll (solist David Fray), Rautavaara „Cantus arcticus” ning Šostakovitši IX sümfoonia.

Berliinis Hanns Eisleri KMKs dirigeerimisõpinguid lõpetav 29aastane Kristiina Poska juhatas 11. XI Brandenburgi teatris Brandenburgi Sümfoonikute ees üht oma lõpuesinemistest, kavas Nino Rota „Divertisment” kontrabassile orkestriga.

Arvo Volmeril on ees neli õhtut oma orkestri ees Austraalias: Adelaide’i SO esimeses kavas linnahallis 23. – 24. XI ka Eino Tambergi Concerto grosso (samuti Milhaud, Tšaikovski, Borodini II sümfoonia). Teises kavas Festivaliteatris 30. XI – 1. XII Ravel, Rodrigo, Piazzolla.

Tarmo Vaask Bremeni teatri peakoormeistrina on praegu lavale toonud koorid Ligeti „Le grand macabre’i”, Lortzingi „Tsaari ja puusepa”, Verdi „Nabucco”, Wagneri „Tristani ja Isolde” ning Kálmáni „Die Csárdásfürstin’i” lavastuses, detsembris astub ta üles ka viimase dirigendina.

Mikk Murdveel on Kerava Ooperiga novembris viis ja detsembris kaks Kálmáni „Tsirkusprintsessi” etendust, mängivad Ylioppilaskunnan Soittajat, kelle peadirigent Murdvee on käesolevast sügisest. Orkestriga on tal 30. XI Tapiola saalis ka „Prantsuse muusika kontsert”.

Andres Mustonen viis Tallinna Kammerorkestri Brüsseli „Europalia’le” (12. – 15. XI): orkestri oma kontsert Sint-Truidenis, kaks õhtut koos kooriga Latvija Brüsseli Kuninglikus Konservatooriumis ja St.-Remacle’i kirikus, kavades Tobiase „Kaks vaimulikku laulu”, Pärdi „Silvanuse laul”, „Für Lennart in memoriam”, „Ein Wallfahrtslied” ja „Da pacem Domine”.

Olari Elts esitas Šoti Kammerorkestriga 16. XI Glasgows ja 17. XI Edinburghi Queen Hallis E.-S. Tüüri „Oxymoron’i”.

 

Kasseli muusikapäevad 75

Auväärse traditsiooniga festival (1. – 29. XI) kannab seekord nimetust „Lebenswelten – Kunstwelten”, klassika kõrval kõlab ka nüüdismuusika. Unikaalsemaid on Beethoveni kvartettide tsükkel „…Dieser Beethoven…”, mille kaheksas kavas astub üles kaheksa nimekat ansamblit: Ysaye’, Kelleri, Athena, Nomose, Auryni, Kussi, Arditti ja festivali lõpetav Tōkyō kvartett. Igas kavas on Beethoveni kõrval samuti festivali tellitud uus teos mõnelt noorelt autorilt. On ka põnevad klaverikavad „Kreuzungen”, kus Markus Bellheim mängib klassikute vahel Wolfgang Rihmi palu, avakontserdil Frankfurdi Raadio SO kavas (dirigent Muhai Tang) Bach/Stokowski kõrval Tan Duni „Death and Fire”.

 

Tan Duni festival Stockholmis

Stockholmi Kontserdimaja „heliloojafestival” pühendatakse vaheldumisi mõnele välis- või omamaa tuntud nüüdisheliloojale (ka Arvo Pärt on valitute hulgas olnud). Tänavu (8. – 17. XI) oli keskmes Tan Duni looming. Peategelasteks Kuninglikud Filharmoonikud (avakontserdil ka helilooja enda juhatusel), kavas „Water Concerto” ja „Paper Concerto”, järgnevalt viiulikontsert „Out of Peking Opera” ja tšellokontsert „The Map” (solist Anssi Karttunen). Tan Dun juhatas samuti Stockholmi Nya Kammarorkesterit. Festival lõpetas ooper „Tea: A Mirror of Soul” (lavastaja Chiang Ching, dirigent Muhai Tang) Kuningliku FO ja Eric Ericsoni kammerkoori kaastegevusel.

 

Preemiaid ja tunnustusi

Esmakordse Leipzigi Mendelssohni auhinna koos kunstnik Jo Jastrami tehtud kujuga vääris teenete eest ja 80. sünnipäeva puhul dirigent Kurt Masur.  Tseremoonia leidis aset Masuri galakontserdil Gewandhausis.

Jaapani Kunstide Assotsiatsiooni Praemium Imperiale laureaat on pianist Daniel Barenboim, kes on olnud Berliini Riigiooperi Generalmusikdirektor juba 15 aastat. Noortele muusikutele mõeldud  preemia vääris Barenboimi poolt 1999. aastal asutatud West-Easter Divan Orchestra. Tunnustuse andis Tōkyōs 16. X Berliini Riigiooperi külalisetenduste aegu üle prints Hitachi.

Baueri kirjastusgrupi meediapreemia Goldene Feder 2007 sai vene sopran Anna Netrebko.

Hamburgi Riigiooperi ameeriklasest balletijuht John Neumeier sai Hansalinna Hamburgi aukodaniku tiitli ja 6. X Baden-Badenis ka Herbert von Karajani muusikapreemia.

Paul Hindemithi kompositsioonipreemia võitis jaapani helilooja Dai Fujikura, väljaandjaks neli fondi Saksamaalt ja Šveitsist.

Trondheimi IV kammermuusikakonkursi võitis Trio Boulanger (SLV), mis tuli kokku 2006. aasta algul. Nad said ka kutse Norra suurimale Püha Olavi festivalile.

Pärast eelvõistlusi 19 linnas kuulutati Dresdeni Anton Rubinsteini pianistide konkursi võitjaks Amir Tebenihhini (Venemaa), kes sai preemiale lisaks ka kontsertklaveri Blüthner.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht