Muusikakirev „Jazzkaar” 2009

Immo Mihkelson

„Jazzkaar” oma kahekümnendas ilmumises on statistiliselt suurejooneline. 18. – 26. aprillini pakub festivali kava Tallinnas 37 kontserti ja väljaspool pealinna veel 19 nii eesti kui välismaiste muusikute etteastet. Et „Jazzkaar” kannatab Tallinnas juba mitmendat aastat sobiva suurusega saalide nappuse all,  mõjutab see paratamatult ka esinejate valikut.

Festivali eelarve on väga suures sõltuvuses piletimüügist. Kui üks tänavusi peaesinejaid, soullaulja Angie Stone on oma rahvusvahelist staatust arvestades igati sobilik üles astuma 4000 kohaga Tallinna linnahallis, siis näiteks praeguse jazzmuusika staarvokalistile Al Jarreau’le pole Estonia kontserdisaal oma väiksuse poolest  kindlasti mitteseisusekohane. Sama võiks arvata Vene kultuurikeskuses esineva Paquito D’Rivera kvinteti kohta. Üheksa Grammyga pärjatud klarnetistsaksofonist on üks vaieldamatu globaalse mõõduga tippmuusikuid oma pillil ja žanris. Tema žanr on aga klassika ja jazzmuusika kombineerimine latiinorütmide ja -kõlaga.

Osa D’Rivera auhindu on muide klassika kategoorias  ning tuntud on tema koostööplaadid tšellist Yo-Yo Maga. Kui avaralt üldistada, grupeerub „Jazzkaare” esinejate kogum eri hoovusteks sarnaselt hiljutiste toimumiskordadega. Rahvusvaheliste staaride kõrval on domineerivalt esindatud euroopalike hoiakutega jazz, tantsuline noortemuusika, etnopoolus ja mitmesugused eesti muusikute osalusega  koostööprojektid. Euroopa suunal leiame kavast näiteks norra lauljatari Solveig Slettahjelli, taanlanna Marilyn Mazuri Celestial Circle’i, prantsuse ekstsentriku Any Emleri MegaOcteti, Nigeeria lauljatariga saksa grupi Tok Tok Tok. Tantsuklubide ja noorte magnetid on Jaapani trio Cro-Magnon, kuuba rütmidega rootsi orkester Calle Real ning hip-hop-jazz’i teerajaja Us3 Suurbritanniast. Etniliste joontega peaksid kuulajat köitma Ungari viiuldaja Félix Lajkó, João Bosco kvintett Brasiiliast, noor Portugali fado-talent Ana Moura. Tähelepanuväärne roll on „Jazzkaarel” siinse muusika edendamisel eesti muusikute ja välismaa kolleegide koostööprojektidel. Kõige esileküündivaim neist on tänavusel Ameerika tähttrompetisti  Ray Andersoni ja ansamblist Living Colour tuntud trummari Will Calhouni Jazzkaar Dream Band koos eestlastega. Ray Anderson on lisaks sellele ka jazzikuu ürituste jazzisaadik, kes 25. aprillil annab üle kolmanda Elioni jazziauhinna eesti parimale jazzmuusikule.

Terve aprilli vältavad jazzikuu üritused aitavad „Jazzkaare” ümber luua muusikasõbraliku  fooni. Eesti muusikute päralt on rohkem kui pool „Jazzkaare” kavast. Esindatud on nii teenekad tegijad nagu Lembit Saarsalu ja Toivo Unt kui ka hulk noori. Eesti Piirivalve Big Band, Kadri Voorand, Paabel ja impro-trio ASK esitlevad uut plaati. Duo Tuule Kann ja Jaak Sooäär kontserdi 24. aprillil vahendab Klassikaraadio EBU kaudu Euroopa raadioeetrisse.  Keda hirmutab piletihind, leiab 19. aprillil niisuguse festivalipäeva, mil toimub rida kontserte tasuta või peaaegu tasuta kunstisaalides ja nende läheduses. Hoiame „Jazzkaarele” tema 20. sünnipäeval pöialt!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht