Monika Topman 26. I 1937 – 2. III 2021

Eesti akadeemilist muusikaüldsust on tabanud valus kaotus: lahkunud on muusikateadlane ja kriitik, publitsist ja toimetaja Monika Topman.

Oivi-Monika Topmann sündis 26. jaanuaril 1937. aastal Tallinnas muusikute perekonnas. Vanem vend Jaak oli vioolamängija, isa Udu tšellist, vanaisa August Topman aga Peterburi Konservatooriumi diplomiga helilooja, Tallinna Kõrgema Muusikakooli asutajaliige ning muusikateooria, oreli-, kooli- ja kirikumuusika õppejõud. Monika Topman õppis klaverit Tartu Muusikakoolis, Tallinna Riikliku Konservatooriumi (praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) lõpetas aga nii muusikateaduse (1962) kui ka klaveri erialal (1967). Mõlemad erialad leidsid väljenduse tema lõputöös „Eesti klaveripedagoogiline literatuur“. Monika Topman töötas klaveriõpetajana Pärnu Lastemuusikakoolis (1956–1957) ning paralleelselt konservatoorimiõpingutega Tallinna Lastemuusikakoolis (1957–1960). Pärast konservatooriumi lõpetamist jätkus töö Tallinna Muusikakeskkoolis (1968–1979) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (1975–2002). Viimases õpetas ta peale klaveri ka muusikaajalugu.

Monika Topmani pärand on märkimisväärne ja mitmekülgne. Ta toimetas muusikaõpikuid ja -kirjandust, avaldas artikleid ja arvustusi, koostas mitmesuguseid näitusi ja väljaandeid, tegi ülevaateid ning analüüsis eesti heliloojate loomingut (Artur Kapp, Ants Sõber jt). Ta on ka mitme raamatu autor. Monika Topmani peamiseks uurimisvaldkonnaks sai eesti muusikaalase kõrghariduse ajalugu, mis tõusis tema huvi keskmesse, kui ta uuris vanaisa August Topmani panust Tallinna Kõrgema Muusikakooli (hilisema Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) asutamisel. Monika Topmani sulest on pärit kõige ulatuslikum uurimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ajaloo kohta – „Mõnda möödunust. Eesti Muusikaakadeemia 80“ (1999). Akadeemia ajaloo uurimist jätkas Monika Topman elu lõpuni.

Monika Topman oli Eesti Heliloojate Liidu liige 1969. aastast ning Eesti Muusikateaduse Seltsi liige 1992. aastast.

Kolleegid jäävad Monika Topmanit mäletama tagasihoidliku, leebe ja sõbraliku ning oma töös täpse ja kohusetundliku kaaslasena.

Eesti Heliloojate Liit

Eesti Muusikateaduse Selts

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Tallinna Muusikakeskkool

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht