Meiega vestleb muusikaline hingehooldaja

Ene Pilliroog

Roman Toi. Orelimuusika. Piret Aidulo, Ene Salumäe. Talmar & Põhi, 2011. Juba mõnda aega on meil olnud võimalik kuulata kaheosalist CDd Roman Toi orelimuusikaga – 29 ajavahemikus 1975–2005 salvestatud pala. Esimesel plaadil musitseerib EELK Tallinna piiskopliku toomkiriku orelil Ene Salumäe (50’), teisel EELK Tallinna Toompea Kaarli kiriku orelil Piret Aidulo (60’). Palade valik annab hea ülevaate helilooja kammerlikust oreliloomingust, mis on enamasti sündinud improvisatsioonidest jumalateenistustel. Neid heliplaate kuulates ongi selline tunne, et meiega vestleb muusikaline hingehooldaja, kelle helid on kui vaimulikud mõtted. Äratundmine pole tingitud üksnes sellest, et kuuleme siin vanade kirikukoraalide, aga ka rahvalaulude intonatsioone või siis otseseid viise, näiteks „Ema viis hälli heinamaale”, „Meil aiaäärne tänavas”, „Säravaim täht”, „Oh võtkem Jumalat”, „Mu järel”, „Oh Jeesus, sinu valu”. Helilooja justkui palvetab või sõrmitseb omi mõtteid muusikas, sest ta helikeelele on iseloomulik läbipaistev faktuur, kus mõned olulised motiivid vestlevad üksteisega väga selgete muusikaliste lausetega ja seejuures ka kuulavad üksteist. Imitatsiooniline polüfoonia, variatsioonilisus ja fantaasialend on selleks vormiliseks aluseks, millele ta on oma orelipalad rajanud.

Ta muusikas on nii vaikusest sündinud sügavamõttelisust kui ka jõulisi emotsioonitõuse ning mõlemad organistid on hästi tabanud neid meeleolusid ja oreli võimalusi. Väga kõnekad on näiteks „Ristis käsi”, „Vaikne palve”, „Palve Ketsemani aias”, „Monoloog Suurel Reedel”, „Meil oma Sõna kinnita”, „Puhka rahus”. Ta orelipalade seas on lisaks koraalivariatsioonidele ja fantaasiatele ka mälestushetki noorusajast („Meelespea”) ja loodusidülli („Pastoraalid”), aga ka vanima eestlastest üliõpilaste korporatsiooni korp! Vironia Riia-aegne värvilaul, mille laiaakordsele ülistavale lõpuosale lisab ülevust „Gaudeamus igitur’i” motiiv.

Roman Toi on oma laiahaardelise ja pikaajalise tegevusega – helilooja, organist, koorijuht, pedagoog, muusikateadlane, kultuuritegelane – üks vitaalsemaid ja säravamaid isiksusi Eesti muusikapõllul. 95aastasena andis ta 26. VI 2011 organistiameti EELK Toronto Peetri koguduses üle järgmisele põlvkonnale. Sisukalt ja sõnatäpselt on bukletis ta lühieluloo kirja pannud Ene Salumäe. CD salvestus, montaaž ja mastering pärineb Tanel Klesmentilt, fotod Arho Tuhkrult ja Erik Peinarilt, kujundus Mait Laasilt. Kõnekal esikaanefotol vaatab Roman Toi talle omasel uurival pilgul üles. Ikka üles!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht