Mati Kärmas 9. IX 1941 – 19. XII 2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lahkunud on viiuldaja, kauaaegne Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister Mati Kärmas. Tema üle veerand sajandi kestnud töö ERSOs sai alguse juba konservatooriumi tudengina aastal 1964, aastail 1975–1991 oli ta ERSO kontsertmeister.

Korduvalt esines Mati Kärmas ERSO ees ka solistina, tema soleerimisel on kõlanud Stravinski, Mendelssohni, Mozarti I ja Gennadi Tanieli viiulikontserdi ettekanded Vallo Järvi, Neeme Järvi, Ilmar Tõnissoni ja Arvo Volmeri juhatusel, samuti Taavo Virkhausi I viiulikontserdi esiettekanne Eestis autori käe all. Pikka aega oli ta ERSO keelpillikvarteti eestvedaja, mängides seal koos Aleksandr Zagorulko, Paul Purga ja Toomas Tummelehe, hiljem ka Mart Traksmanniga.

Mati Kärmas õppis viiulit Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Harald Aasa ja Herbert Laane juhendamisel. 1991. aastal asus ta elama Soome, kus töötas Kuopio Linnaorkestris kuni pensionipõlveni ja Eestisse naasmiseni.

Mati Kärmas on teinud kaasa mitmesugustes kammerkoosseisudes, sh Camerata Tallinn, Tallinn Barocco, trio koos Arbo Valdma ja Toomas Velmetiga, duo pianist Lilian Semperiga; tema esituses on kõlanud mitmete eesti heliloojate uudisteosed, ta on salvestanud muusikat Eesti Rahvusringhäälingu arhiivi ja osalenud plaadistustel.

Endised kolleegid Eesti Riiklikust Sümfooniaorkestrist jäävad Mati Kärmast meenutama kui lüürilise ande ja imeilusa tooniga viiuldajat, kelle mängus oli nii temperamenti kui ka hingesügavust. Mällu on sööbinud mitmed võrratud viiulisoolod, näiteks Richard Straussi sümfoonilises poeemis „Kangelase elu“.

Kolleegina oli ta südamlik ja heatahtlik, hinge on jäänud tema kõige paremas mõttes lapsemeelne loomus ja rõõmsameelsus. Ta oli kaaslane, kes alati rõõmustas ka teiste edu üle.

Avaldame kaastunnet lähedastele.

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht