Mati-Johannes Palm 13. I 1942 – 28. V 2018

Meie seast on lahkunud legendaarne armastatud ooperilaulja ja pedagoog, maestro Mati Palm. Tema kaunis nüansirohke hääl ja emotsionaalne esitus on pakkunud unustamatuid muusikaelamusi ooperilavadel, oratooriumide esitustel ja kammermuusika õhtutel. Palm ise on oma loometeed iseloomustades öelnud, et ooperikunst on tema südametunnistus, oratoorium tema armastus ja kammerlaul tema hobi. Nõnda esines ta võrdse eduga ooperilavadel, kontserdi- ja kammersaalides.

Alates 1967. aastast oli Mati Palmi lauljatee seotud Estonia teatriga. Selle aja jooksul kasvas tema repertuaaripagas mahukaks, sisaldades üle 80 eriilmelise rolli, millest enim tõusevad esile Verdi ajalooliste tegelaste tõlgendused Attila, Filipp II ja Zaccaria, samuti sügavad ja väljenduslikud rollid Mussorgski ja Tšaikovski ooperites: Boriss ja Pimen, Gremin, René ja Ivan Hovanski. Tema esinemisi on hinnatud ka Wagneri ooperites, millest sagedamini laulis ta „Lendava hollandlase“ nimiosa. Neist mitmeid esitas ta korduvalt rahvusvahelistel lavadel, sh Teatro Colónis, Berliini Riigi­ooperis, Odessa Riiklikus Akadeemilises Ooperi- ja Balletiteateris, Maria teatris, Moskva Suures Teatris, Soome Rahvusooperis jm. Ta andis üle 400 soolokontserdi nii kodu- kui ka välismaal, sh nii nimekatel lavadel nagu Moskva Tšaikovski-nimeline kontserdisaal, Moskva konservatooriumi väike saal ja Rahmaninovi-nimeline saal, Glenn Gouldi stuudio Torontos, Peterburi Filharmoonia suur ja väike saal ning kontserdisaalid Vilniuses, Chişinăus, Thbilisis jt pealinnades. Palmi repertuaaris oli 56 kantaati ja oratooriumi, mida ta esitas rohkem kui sajal tuntud ooperi- ja kontserdilaval. Tema lavapartnerid olid Tiit Kuusik, Georg Ots, Margarita Voites, Anu Kaal, Hendrik Krumm, Helgi Sallo, Urve Tauts, Teo Maiste, Liidia Panova, Kalju Karask, Ivo Kuusk, Maarja Haamer ja paljud teised Eesti muusikateatri tipud.

Tänutundes meenutame ka Palmi viljakat pedagoogilist tegevust lauluprofessorina Eesti muusika- ja teatri­akadeemias. Tema käe all on laulmist õppinud näiteks Tarmo Sild, Märt Jakobson, Triin Ella, Juuli Lill, Monika-Evelin Liiv, Juhan Tralla, Aare Kodasma, Roman Tšervinko, Pavlo Balakin, Ksenia Kutšukova jt.

Rahvusooper Estonia

Kultuuriministeerium

Eesti Teatriliit

Eesti Interpreetide Liit

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Mati Palmi ärasaatmine on laupäeval, 2. VI kell 12 Tallinna Kaarli kirikus. Perekond soovib, et lilled-pärjad laekuksid annetustena Sihtasutuse Eesti Rahvus­kultuuri Fond Mati Palmi fondi (kontonumber Swed­bankis EE672200221001101347 või LHVs EE117700771000664610, selgitusse kirjutada kindlasti: „Annetus Mati Palmi fondile“), millega toetatakse noori lauljaid enesetäiendamisel bel canto laulu alal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht