Kuhu läheb uus orkester?

Heili Vaus-Tamm

Politsei- ja Piirivalveorkestri/bigbändi esimene kevadkontsert: Tobiase pateetiline avamäng „Julius Caesar”, Tõnis Kaumanni „MU -NYYD-OH” (esiettekanne) ning Rein Ploomi, Cyrillus Kreegi, Gershwini, Kikerpuu jt palu, dirigendid Arvi Miido, Hando Põldmäe ja Siim Aimla. 16. IV Kumus. Vastliidetud Politsei- ja Piirivalveorkestri esimene  kontsert näitas, et neil on arenguruumi sümfoonilise muusika vallas ja potentsiaali bigbändina. Meeldis kava sisuline ülesehitus: algas eesti esimese sümfoonilise teose ja Kaumanni hetkel viimase loo kõrvutamisega ning liikus ka edasi loogilist ja põhjendatud rada. Kuid oli lõpuks ikka sama nagu enamasti puhkpilliorkestrite kontsertidel, kus läbitakse kolm etappi: mänginud sümfoonilise muusika seadeid ja puhkpilliorkestri originaalteoseid, jõutakse  opereti- või džässimaailma.

Seni on väga head taset näidanud Kaitseväe orkester, mille mullusest juubelikavast on meelde jäänud tervet kontserdipoolt hõlmanud sümfooniline muusika, Bedfordi uusimpressionistliku teose meisterlik esitus ja stiilse üleolekuga lustitud operetivalik. Uus koosseis peab leidma oma koha Eesti muusikaelus. Tundub, et selleks on bigbändimuusika, eriti selle karmim ja rokilikum osa.  Kui Estonian Dream Big Bandi käekiri on õhulisem ja klassikalisem, siis vastkuuldud bigbänd kord häirib, kord võlub oma raskepärasusega. Džässimees Siim Aimla dirigeerimine oli vägagi nauditav, tema käe all iseloomulikku repertuaari leides on koosseisul tulevikku ka kontserdilaval. Üks eripära – tugevad solistid – on orkestril küll. Hea valik oli tellida teos eesti muusika ühelt „kutseliselt naljamehelt” Tõnis Kaumannilt. 

Vaimulikud laulud puhkpilliorkestri esituses – ühest küljest on selles traditsiooni, aga ka värskust ja huumorit. Teose esimeses osas mõjus tavatu orkestri-tremolo kuidagi kohmakalt, aga järgmiste osade julged rütmileiud ja nihked koraalist džässi panid huviga kaasa mõtlema. Raske esiettekandeks, aga kui tekstiga harjutakse ja rohkem ettekandelist kindlust leitakse, saab sellest orkestrile hea oma lugu, liiatigi eeldab see orkestrilt džässisoont. Koos võimekate solistidega ongi just selles koosseisu tugevus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht