Klähvib, ei pure – Preemiate salasõnumid

MART NIINESTE

Esmakordselt välja antud Lepo Sumera preemia laureaat Toivo Tulev pani mu pea põlema. Kuidas nii? Profaan­kuulaja-jälgijana haarab parima nüüdis­helilooja väljamõõtmisel käsi tihti millimeetrinihiku järele, see­pärast au öökullitarkusele ja kotkapilgule. Ning muidugi preemia algatajatele Eesti Heliloojate Liidule ja Eesti Autorite Ühingule.

Mõnikord on mul kombeks hakata tugevast impulsist lähtudes keeruliselt mõtlema, proovida konstrueerida mõistlikku seletust, jõudes nii mitmete vaatepunktideni.

Tõesti, Tulev on viimased kümme aastat olnud tunnustamata, kuid ta pole käed rüpes istunud. Mu peas hakkab kerima film: mehed on ümber laua koos, meelel ja keelel mõlkumas kandi­daatide nimed. Vahetatakse repliike: „Aga Tulev?“  – „Toivo?“ – „Oled ju teda jälginud?“ – „Aga mina olen isegi dirigeerinud!“ – „Novoh, aga ei midagi ei kusagilt.“ – „Kümme aastat juba, eks ju?“ – „Anname!“ – „Ta on seda väärt.“ – „Nõus“ – „Tehtud.“

Kuna pea on prügikast, tuleb välja mõttekäik, et iga asi kannab mingit laiemat peidetud sõnumit ja peegeldab ka ühiskonda. Preemia pole pelk soe käepigistus, monumentaalkunstiteos ja peotäis pappi. Ühest küljest tähendab Tulevi kuulutamine väärika nimega preemia debüütlaureaadiks, et nalja ei tehta. Samas saab preemia põhjendusi laias laastus kohandada igale heliloojale. See paneb mõtlema, et mida preemia öelda võiks ning öelda võiks, kui …  Mässumeelsest vaatenurgast – no läheme ikka, kus mängib punk, oma aususe juurde –  tähendab see, et tuli kokku tähtedebänd ning näitas oma solistivalikuga surnud sõbra austusansamblis vanadele institutsioonidele koha kätte. Kõlab hästi. Mis see punk ikka muud oli kui vastuhakk ja kaaperdamine isetegemise kaudu. Muusikanõukogude kultuurkapitalistid oleks siis sisseharjunud formaate eelistav peavool. Sellisel juhul on Sumera preemia laureaadi valijad ju nagu Propeller ning Tulev raamistamatu talent à la Volkonski? Propeller raputas muusika­maastikku, kehastas ürgtalendi kaasamisega rock’n’roll’i igamehe mässumeelsuse renessanssi. Tulev teeks nüüd nagu (heas mõttes) toorelt, tundliku närvi ja ausa helikeelega seda seitsmekümnendate lõpuks unustatud mässumeelsuse renessanssi. Nagu Huiabella Fantastica mu kõlarites hetkel. See pole rumal nali, on küll selline punkbänd olemas.

Niisiis on see valik ühiskonnakriitiline, heites lugupeetud tegijate poolt vanadele preemiainstitutsioonidele ette talendi mittemärkamist ning toob viimase tagasi püünele. Tee seda ise, sest keegi teine ei tee sinu eest. Punk. DIY. Parema maailma nimel. Kümme aastat on pikk aeg, kaua võib, muusikanõukogude kultuurikapitalistid? Ning muidugi äratab see tähelepanu laiemalt, tuleb teistpidigi laureaadile kasuks. Tuntus tunnustusest ongi tunnustuse sisuks.

Noogutan ning asun taas Propellerit vaatama. Nad esindavad oma aega, nad jätkasid kunagi Kasekesena. Too oli hoopis teisest metallist tera, näitas nende sisu ulatust. Aga esimesega nad tabasid midagi ära ning osutasid sellega millelegi, mis oli ridade vahel. Ärakeelamise järel keskendusid intellektuaalsele karjäärile, protestivorm seegi. Nende aeg, nende viis. Punk on sealt edasi arenenud mitmesse suunda, igast võib leida põhjust altkulmupilguks peavoolule, nagu näha. Ka võib altkulmupilk olla muusikaline, nagu pungi karmimad vormid pakuvad (sarnaselt nüüdismuusikaga) asjaga mittesuhestujale väljakutset. Ning eri inimeste jaoks on punk eri rahulolematusest, sisemisest vajadusest sündinu ausaks eneseväljenduseks. Tõsi küll, need võivad teineteisele ka vastu käia, kuid see sõltub juba individuaalsest taustsüsteemist. Kuid miks ei võiks neis ühisosa näha?

Niisiis on Tulevi kui loomejõus helilooja esimene preemia üle kümne aasta vana kooli punk. Mõnda asja ei märka, kuid tuum on sama. Kontsert on läbi, klubi ees läheb valgeks, inimesed suitsetavad ja tellivad taksosid. Kus mu telefon on? Niipalju siis tänaseks pungist, mugavalt koju. Lõputiitrid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht