Kitarristide antoloogia

Igor Garšnek

2DVD EESTI IMPROVISATSIOONID / KITARR. Kitarristid Ain Agan, Robert Jürjendal, Ants Laig, Andre Maaker, Jaanus Nõgisto, Tiit Paulus, Riho Sibul, Jaak Sooäär, Toomas Vanem, Ain Varts jpt. DVD salvestusmeeskond: režissöörid Jaanus Nõgisto, Jan-Erik Nõgisto, juhtoperaator Tauno Uibo, helirežissöör Andre Maaker jt. © 2007 MTÜ Eesti Muusikaharidus. Hiljaaegu NO99 teatris esitletud topelt-DVD „Eesti Improvisatsioonid / Kitarr” näol on tegemist üsna unikaalse väljaandega: kolme tunni vältel on võimalik osa saada tervelt 22 eesti kitarristi live-musitseerimisest kõikvõimalikes ansamblikooslustes ning kõikvõimalikes stiilides. Loomulikult on siin esindatud meie kitarritoreadooride „raskekahurvägi” (Tiit Paulus, Riho Sibul, Ain Varts, Jaanus Nõgisto, Robert Jürjendal jt), aga ka heatasemelised kitarristid, keda muusikasõbrad tunnevad (teenimatult) mõnevõrra vähem, kuna nende avalikke esinemisi näeb-kuuleb eelmainitutega võrreldes pisut harvemini. Sellised nimed nagu näiteks Ants Laig, Kuldar Kalluste, Vello Marken, Iljo Toming ja Marek Talts on ehk rohkem tuntud n-ö kitsamas ringis. Ja eriti kitsas ringis teatakse kitarrist Margus Kappelit – rahvas tunneb teda nii kunagisest Rujast ja Kasekesest kui tänasest Rock Hotelist ikka isikupärase klahvimehena. Nojah, eks mitmekülgsus ole ju samuti üks andekuse tunnuseid.

Kui öeldakse, et „teater algab puhvetist”, siis DVD algab selle kujundusest. Ning kõnealune videoalbum on kunstilises ja sisulises mõttes vormistatud (kujundaja Jüri Lõun) hästi läbimõeldult ja kenasti. Nimelt leiame DVD-karbist lisaks kahele plaadile veel 110-leheküljelise spiraalköites raamatukese, kus boonusena sisukorrale ja kitarristide lühitutvustusele on ära toodud ka muusikute fotogalerii (Urmas Volmer). Ja vähe sellest – huvilised võivad tutvuda ka plaadi lugude noodimaterjaliga. Nii et mängigu kodus järele, kes oskavad!

On ütlematagi selge, et nii põhjalikult läbi mõeldud ja vormistatud „pakend” (kujundus oleks vähe öelda) äratab igal juhul usaldust. Sest kui juba DVD-raamatuga on nii palju vaeva nähtud, siis plaatide enestega küllap veelgi rohkem.

Kuna plaadil on 22 kitarristi esituses kokku 43 lugu, siis mõistagi kõike ja kõiki siinkohal ruumipuudusel refereerida ei saa. Alljärgnevalt siiski mõned valikulised kommentaarid esitustest, mis mulle oma isikupäraga ehk kõige enam silma-kõrva jäid.

Riho Sibul on plaadil esindatud kahe looga (nagu ka kõik teised kitarristid), neist „Tema Helendus” (R. Sibul) kõlab elektripillil ja on hästi lüürilistes toonides, kaunilt helenduv-heljuv ballaad. Järjekordselt võib veenduda, et Sibul on kitarril tõeline poeet. Teine lugu, pisut nurgeliste rütmidega „Juhtub” (R. Sibul – R. Jürjendal), on esitatud duos Robert Jürjendaliga semiakustilistel kitarridel. Siin tõepoolest kogu aeg juhtub midagi: minimalistlikud kordused annavad ruumi fantaasiarikkalt improvisatsioonilistele momentidele, lõpus tulevad mängu ka elektroonilised efektid. Loo üldine toonus meenutab veidi 1980. aastate alguse King Crimsonit.

Ain Vartsu „Kidrarindel muutusteta” (A. Varts) aga rokib täiega ning on mängitud trios koos Raul Vaigla (bass) ja Toomas Rulliga (trummid). Seda tüüpi kitarri-rock lähtub päris ilmselgelt niisuguste kitarrivirtuooside nagu Joe Satriani ja Jeff Beck mõttesuunast. Ain Vartsu improvisatsioonid on sädelevad nagu ka üks Raul Vaigla bassisoolo. Rock’ile vastukaaluks kõlab aga Vartsu lühike ja järelemõtlik „Miniatuur” akustilisel pillil – see mõjub kena, samas sümpaatselt pretensioonitu vahepalana.

Instrumentaalse rock’i lainel seilab ka Toomas Vanema „Flower Power” (T. Vanem), siin näeme-kuuleme samuti ühte perfektselt esitatud hammering’i lõiku. Ent järgnev „Summer Samba” (T. Vanem) siirdub juba jazzrock’i radadele ning tõi siinkirjutajale nostalgiliselt meelde vanad head Kasekese ajad ja Tartu levimuusika päevad. Mitte et „Summer Samba” kuidagi vanamoodsalt kõlaks – fusion on ju igasugusele ajaproovile hästi vastu pidanud stiil.

Päris jazzi näeme-kuuleme plaadil ka. Või mis see „päris jazz” üldse on? Tiit Paulus näiteks on oma „Eesti bluusi (Targa rehealuse)” muusikalise materjali võtnud Muhu rahvaviisist ja tulemuseks on akustilisel pillil huvitavalt kõlav etnojazzi võtmes ballaad. Kuivõrd nüüd just bluus, see on ehk iseküsimus. See-eest järelemõtlik „Selle suve laul” (T. Paulus), mis on mängitud duos Andre Maakeriga, esindab küll igasuguse kahtluseta jazzi mainstream-suunda. Tõsi, kohati küll selle bossa nova’ga piirnevat tiiba.

Kõnealuse topelt-DVD puhul võib rääkida veel paljustki – näiteks Jaanus Nõgisto kammerlikest, heas mõttes pisut Steve Howe’ stiili meenutavatest kitarriminiatuuridest (ja tema hästi maitsekast režissööritööst sel plaadil), või Margus Kappeli steel-kitarrimängu tehnikast stiilsetes rütmibluusides. Aga eks oma silm ole kuningas, julgen seda DVD-albumit soovitada kõigile, mitte ainult kitarrimängu entusiastidele.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht