Kevad lõhnab jazzi järgi!

Igor Garšnek

 

Briti noor saksofonivirtuoos Soweto Kinch. pressifoto

Legendaarne Frank Zappa on kunagi öelnud: “Jazz pole surnud, ta ainult lõhnab pisut imelikult!” Tõsi ta on, et jazz on elus mis elus – miks muidu korraldada kõikjal maailmas ja ka meil siin jazzifestivale. Ja mis puutub lõhna, siis ei lõhna Eestis imelikult mitte jazz, vaid ehk mõned muud ühiskondliku elu asjad…Laupäeval algab väsimatu Anne Ermi eestvedamisel kevadekuulutajana Eesti suurim muusikafestival “Jazzkaar”. Värske ja vikerkaarevärviline Tallinna rahvusvaheline festival jõuab pealinnast veel üheteistkümnesse Eesti linna: kontserdid on ka Tartus, Pärnus, Viljandis, Narvas, Haapsalus, Rakveres jm. Kuigi Sakala keskus on saamas ajalooks, jääb Tallinn ikka festivali südameks, kontserdid kõlavad pealinna 15 saalis.

Festivalil esinevad Eesti, Soome, Islandi, Norra, Taani, Rootsi, Inglise, Saksa, Prantsuse, Hispaania, Hollandi, Itaalia, Kreeka, Leedu, Gruusia, Indoneesia, India, Austraalia, Brasiilia, Etioopia, Nigeeria, Tšiili, Iisraeli ja Ameerika muusikud. Kokku annavad 24 maa artistid 50 kontserti.

Rohkem kui 20 kontserdiga esinevad Eesti interpreedid. Festivali avab nelja kontserdiga noor lauljatar Liisi Koikson, kes lõpetab tänavu Otsa-nimelise muusikakooli. Islandi parimaks lauljaks valitud imehäälne 23aastane Eivör Pálsdóttir, kes laulab võrdselt hästi nii ooperis kui jazziklubis, esineb koos Villu Veski maailmamuusika ansambliga Kaarli kirikus. Imelapsena jazzmuusiku teed alustanud, praegu 16aastane Itaalia saksofonist Francesco Cafiso on tuntud nii USAs kui Euroopa suurimatel festivalidel. Briti noor saksofonivirtuoos Soweto Kinch ühendab põnevalt bebop’i räpiga.

“Jazzkaarele” on alati oluline olnud Euroopa, eriti Skandinaavia jazz. Kui veel kümmekond aastat tagasi ei huvitanud naabreid suurt, millist muusikat teisel pool piiri tehakse, siis nüüd osatakse neid üha enam hinnata. Euroopa on avatud uutele tuultele – “Jazzkaarel” on võimalus kuulata Euroopa parimad muusikuid.

Kaks Prantsusmaa klarnetisti-saksofonisti-heliloojat Michel Portal ja Louis Sclavis on Euroopa jazzi tänast nägu kujundanud märkimisväärselt, nad on nüüdismuusikaski tuntud. Hispaania flamenco-jazzi vaieldamatute liidrite hulka kuuluv saksofonist-flötist on Jorge Pardo. Norrast tulevad üha uued huvitavad isiksused, hõbehääl Solveig Slettahjel on pannud kriitikud endast kõnelema kui uuest nähtusest vokaaljazzis. Soomlanna Anna-Mari Kähärä on võitnud rohkesti tunnustust ja auhindu parima helilooja-arranžeerija ning interpreedina.

Hollandi imetšellist Ernst Reijseger on koos mänginud nii Yo-Yo Ma Aafrika muusikute kui ka sümfooniaorkestritega. Ka eksootika pole “Jazzkaarele” võõras, tänavu ulatub maailmarütmide skaala koguni India, Indoneesia ja Iisraelini.

Veel on Ameerika staaride sära lummavam kui omade uued helimaastikud. Nelja Grammyga pärjatud Dianne Reeves on jazzvokaali valitsejanna ja iidol meiegi lauljatele. Julgelt viib noori jazzi ja rock’i sillale power piano trio The Bad Plus USAst. Brasiilia multiinstrumentalisti-laulja-helilooja Vinicius Cantuaria kvinteti intelligentne, intiimne iluihalus ei jäta kindlasti külmaks neid, kes otsivad muusikast soojust ja lähedust.

“Jazzkaar” on nii vikerkaarel kõndijate ja sinilinnu püüdjate jaoks kui ka “jaskari” energiat hindavatele kuulajatele – kõigile avatud meeltele.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht