Kaks head uudist

Heili Vaus-Tamm

Et meie praeguses ajas ka häid uudiseid saada, selleks peab vist lootusetult lapsemeelne olema või hoopis reaalsusest lahti. Midagi sellist aga pakkuski NYYD Ensemble’i “Sõpruse” (“In Freundschaft”) kava.

Kaks head uudist: et eesti muusikas on tekkinud uus liider-pillimees Peeter Sarapuu, kes koostab omanäolisi programme ja ilmestab kontserdielu. Ja et NYYDi kavad näitavad jätkuvat suunda, kus heade muusikute hea kontsert ei pea ilmtingimata surmtõsine olema.

Seoses selle kohvikulõhnalise muusika­valikuga meenus Olari Eltsi juhatatud varieteekava Estonia teatris, koos Estonian Dream Big Bandiga mängitud sari “I Got Rhythm” ja sellest hooajast Stravinski-keskne vene muinasjuttude kontsert. See on juba läbi aastate ulatuv rida, klassikalise ja kergema muusika kompleksivaba ühendamine, mis toob tavalisest erinevat mängulusti, eksperimenteerimist, vähe kuuldud ning värskeid helitöid. Samas on antud võimalus esile tulla eredatel interpreediisiksustel, teha avastusi külalisesinejate hulgas (sarja “I Got Rhythm” lõppkontserdi noor afroameerika pianist Terrence Wilson), näha uue rakursi alt meie interpreete (Ardo Ran Varres varieteekavas) ja avastada uusi olulisi tegijaid (Peeter Sarapuu “In Freundschaft’i” programmis).

Peeter Sarapuu üks eelmisi esinemisi ansambli Corelli Consort ees näitas teda stiilitundliku barokkmuusikuna, nüüdne kontsert kaasaegse kammermuusika mängija ja ka kergemat žanrit valdava pillimehena. Läbi erinevate teoste kumab aga temale ainuomane: probleemitu tehniline suutlikkus ning kuulama panev musitseerimislaad. Sarapuu pole sära taotlev solist ega tehnikaga epateeriv virtuoos. Tema esitatu on kuidagi aus ja lakikihita, ent elus ning südamlik. Et aga fagoti kui rohkem orkestri- kui soolopilli mängija on tõusnud uueks kammermuusikute liidriks, näitab, et olgu pill milline tahes, kui on isiksus, leiab repertuaari, koosseise ja põnevaid omanäolisi teoseid.

Kontserdi esimeses pooles kõlas muusika fagotile ja vioolale. Sarapuu võidab enda koostatud kavatekstis, et need on inimhäälele lähedase kõlaspektriga pillid. Helilooja Philippe Schoelleri jaoks veel lisaks kaks sarnase sisemaailmaga introverti, mis täiendavad teineteist neile iseloomulikes poolvarjudes. Päris huvitav – tavatu koosseis ja tavatu kontseptsioon. Kui Eltsi juhitud programmides on tugev annus irooniat ja distantseeritust, siis Sarapuu kavas sellele eriti ei rõhutud.

Kuna ansambli maksimumsuurus oli sekstett, eraldusid kõik solistid omaette isiksustena. Seekordses koosseisus mängisid igapäevaelus Tallinna Kammerorkestris ja ERSOs töötavad pillirühmade kontsertmeistrid Traksmann, Välja, Karin ja Lukk. Suurim avastus oli kammerorkestri kontsertmeistri Harry Traksmanni säramine uues žanris, sädelev vaimukas toon kantileenis ja vallatleva tehnikaga esitatud kiired osad. Kuigi teatud vaoshoitusega rüütatud, aga ikkagi andis see pillimehest hoopis uue pildi. Siin astus ta oma tavarollist rohkem välja kui Uue Tallinna Trio esinemistel.

Kaido Välja teise viiulina oli tuntud headuses, aktiivne ja samas delikaatne nagu ikka. Tšellist Leho Karin on niigi üks eredamaid ansambliste ja orkestrante, kelle mängu võib nautida ka muidu kahvatuvõitu kontserdil. Mati Luki kui suure sümfooniaorkestri kontrabassirühma vedava isiku aktiivsus oli siin omandanud tundliku ansamblimängija rolli. Samuti uus ja meeldiv kogemus. Tundus, et ka mehed ise lustisid selles rühmavastutusest ja suurest koosseisust vabas kavas. Vioolamängija Torsten Tiebout köitis oma rahuliku sügava tooni ja tähelepaneliku partnerlusega just esimeses kontserdipooles.

Muusika ise varieerus esimese kontserdipoole leebest filosoofilisusest teise osa salonglikkuse, jazzilikkuse ja lausa rütmirõõmuni. Oma süüdimatuses ja lihtsuses kuidagi puhastav ning liigutav kontsert. Erilise finessi lisas ühelt poolt afišina, teiselt poolt kavana koostatud voldik, pildipoolel Kurt Vonneguti raamatute illustratsioonide stiilis naivism.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht