Jüri Rent 1. V 1952 – 9. VI 2018

Jüri Rent oli mees, kellelt ei kuuldud kunagi sõnu „Ei jaksa!“, meenutab kolleeg Eesti muusika- ja teatriakadeemiast Ants Soots.

Läks nii, et sel kevadel Sinu dirigeerimisklassi lõpetavad üliõpilased ei saanudki ainult Sulle omase käepigistuse osaliseks. Selles käepigistuses kõneles hetkega nii lugupidamine, väärikus, julgustus kui ka hoolivus. Jääb üle imestada, kuidas mahtusid lühikestesse dirigeerimistundidesse aineõpetuse kõrvale ka koorikultuuri lugu, kultuurilugu laiemalt, ajalugu, isamaalisus, kodanikuõpetus, kutse-eetika ja kontserdielu. Eks seda kõike toitis otsiv ja ehk rahutugi vaim, energilisus ja tasakaalustatus ühtaegu. Kindlatest põhimõtetest räägib Jüri Rendi terav tundlikkus ebaõigluse, konjunktuurluse, odava populaarsuse suhtes. Jüri aateid jäävad edasi kandma 33 aasta jooksul koorimuusikaellu lähetatud kümned ja kümned õpilased.

„Tervist, lauluvennad!“ Nii kõlas Jüri Rendi jõuline ja reibas tervitus oma meeskooride lauljatele proovide sissejuhatuseks peaaegu viimased viiskümmend aastat, meenutab Jüri hea sõber ja kolleeg Indrek Vijard. See sõnapaar iseloomustab ilmekalt Jüri Rendi suhtumist ja lugupidamist võrdselt kõigist oma koorilauljatest ja kolleegidest. Aated ja isamaa olid Jürile pühad. Kõige selle juures jätkus tal tähelepanu ja aega oma perekonna ning ka sõprade jaoks. Laulumehed hindasid Jüri Rendi omadust otsekoheselt ja sirgjooneliselt oma mõtteid väljendada. Ühteviisi nõudlik oli ta nii kolleegide kui ka iseenda vastu.

Sõber René Eespere sõnul saatis Jüri tööd keskmisest mahlakam ning kujundlikum sõnapruuk, ent kunagi ei tohtinud see kedagi isiklikult riivata – piiri tunnetas ta hästi. Eriline oli Jüri energia, mida jätkus väga erinevateks tegemisteks. Ta lihtsalt ei suutnud olla külm või leige, püsida paigal.

Mida paluks Jüri meil teha? Muusikat. Hoida oma isamaad.

Jüri Rent lõpetas 1975. aastal Tallinna riikliku konservatooriumi professor Arvo Ratassepa koorijuhtimise klassi. Ta oli Tallinna tehnikaülikooli akadeemilise meeskoori peadirigent ja Eesti mereakadeemia meeskoori ning Tallinna ülikooli meeskoori looja ning dirigent. 1970. ja 1980. aastail oli ta tosin aastat Kommunaalprojekti kammerkoori dirigent ning Eesti Raadio segakoori laulja, 1980. ja 1990. aastail aga Estonia teatri peakoormeister. Jüri Rent oli Eesti teatri- ja muusikaakadeemia õppejõud, Eesti Meestelaulu Seltsi auliige. Peaaegu 20 aastat oli ta Eesti Meestelaulu Seltsi muusikatoimkonna juht ja aktiivne eestvedaja.

Jüri Rent oli dirigent üheksal laulupeol aastatel 1990–2014. Ta oli paljude meestelaulupäevade, Tartu rahu ja emadepäeva kontsertide kava koostaja ja kunstiline juht. Oma sihikindluse, töökuse ja jäägitu pühendumisega jäädvustas Jüri Rent end meeskoorilaulu arendajana Eesti koorimuusika ajalukku. 2001. aastal tunnustati Jüri Renti Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Eesti Meestelaulu Selts  Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus Eesti Kooriühing

Rahvusooper Estonia

Tallinna Ülikooli Meeskoor

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht