In memoriam: Gennadi Taniel

Gennadi Taniel

29.VII 1940 – 23. II 2015

Meie hulgast on lahkunud helilooja Gennadi Taniel. Sündinud ERSO viiuldaja Rudolf Tanieli perre, pani isa ta juba seitsmeaastaselt õppima klaverit silmapaistva pedagoogi Karl Sillakivi juures. Nooruki muusikahuvi ja -harrastused olid väga mitmekülgsed: ta oli võimekas pillimees juba teismelisena, kui hakkas 1955. aastal mängima saksofoni Rein Ploomi juhatatud Tallinna Tuletõrjeühingu estraadiorkestris. Tallinna muusikakooli lõpetas ta 1960. aastal fagoti erialal, jätkas konservatooriumis kompositsiooni erialal Villem Kapi ja Eugen Kapi käe all.

Muusikakooli ajal võttis Uno Naissoo Gennadi Tanieli kui andeka saksofonisti kooli eksperimentaalansamblisse, ta mängis bigbändis Mickeys, ansamblites Elektron ja Eksprompt 5, samuti restoraniansamblites ning kirjutas neile ka ise muusikat. Praktilise muusikuna tegutses Taniel paljudes ametites: juhatas filharmoonia estraadiorkestrit, oli helirežissöör, toimetaja, pedagoog, Heliloojate Maja direktor jne. Hea pillimehena olid tal lähedased sidemed interpreetidega.

Laiem avalikkus teab Tanieli levilaulude autorina (neid on enam kui 400), tuntumad „Koduküla, kodumaa“, „Laul verelilledest“, „Võta üles see laul“, „Sind otsides“ jm. Tema laule on esitanud meie lauljad Heli Läätsest kuni Jaak Joala ja Tõnis Mäeni. Tekstidena on Taniel kasutanud peamiselt eesti luulet (Hando Runnel, Juhan Smuul, Arvi Siig, Juhan Viiding, Ave Alavainu). Ta kirjutas ka suuremaid vorme: noorteooper „Kivine pisar“, rock-ooper „Valus valgus“, muusikadraama „Haapsalu legend“, lavastused Viru varieteele jt. Tema lood said sageli auhindu loominguvõistlustel (soolo-, koori- ja levilaulude eest kokku üle poolesaja). Laulud on ilmunud kogumikes ning salvestatud Eesti Raadios. Harukordselt viljakana suutis ta end sisukalt jagada nii kergema kui ka klassikalise poole vahel.

Gennadi Tanieli loomingu klassikapool on sama rikkalik, siia kuulub vokaalsümfoonilisi teoseid, aga ka meie esimene kandlekontsert (neid kontserte on kolm), viiulikontsert, flöödi- ja viiulikontsert, kitarrikontsert, kontsertteosed klaverile orkestriga, aga ka 4 puhkpillikvintetti, 3 keelpillikvartetti, 5 klaverisonaati jpm. Tema vokaaltsüklid on äratanud tähelepanu, neid on laulnud Urve Tauts, Teo Maiste jt.

Oleme kaotanud sõbraliku, elurõõmsa ja abivalmis kolleegi, kaasteelise ja muusikalooja.

Eesti Heliloojate Liit

Hüvastijätt lahkunuga reedel, 27. veebruaril kell 12 Tallinna Metsakalmistu kabelis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht