Iljo Toming 27. III 1967 – 7. IX 2018

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lõppes džässmuusiku ja pedagoogi Iljo Tominga tegevus selles inkarnatsioonis. Reinkarnatsiooni mõiste käis tema jutust läbi tihti ja võib-olla hoidis teadmine, et pärast üht etappi ootab ees järgmine, teda rahuliku ning sihikindlana. Tõenäoliselt mõtiskles ta nendel teemadel teda saatnud haiguse tõttu rohkem kui teised, kuid meie veerandsajandipikkuse sõpruse jooksul ei kurtnud ta selle üle kunagi.

Väga paljud on nimetanud Iljot oma õpetajaks selle kõrgemas tähenduses ning kaugeltki mitte ainult muusika alal. Iljo oli suurepärane inimese ning inimpsühholoogia tundja, mistõttu oskas ta paljudele anda häid nõuandeid juba enne, kui jõuti talle olukorrast süvitsi rääkida. Ütlemised olid tal ebaeestlaslikult otsekohesed, ilustamata. Võõra võisid need rivist välja lüüa, kuid teda tundvad inimesed said tõe keerutamata teada. Iljoga seoses meenub kindlasti tema osav keelekasutus ning mäng metafooridega. See tuli kindlasti kasuks pedagoogiametis, sest pole lihtne muusikanähtusi verbaalselt edasi anda. Ühes intervjuus on ta öelnud: „Tundub, et see õpetamise soolikas on minu rakukulglas olemas.“ Põnev ja kerge kiiksuga kõnepruuk kajastus ka tema loomingulises käekirjas, milles oli mõjutusi väga erinevatest žanritest, flamenkost freejazz’i ning fusion’ist klassikani. Tema loomingu esitamine eeldas tõsist süva­analüüsi ja lõputuid harjutustunde, kuid see protsess oli ääretult põnev, hariv ja inspireeriv.

Iljo Toming oli fenomenaalne pedagoog, inspireerija, ustav mõttekaaslane ja eriline inimene. Üle 22 tegevusaasta oli Iljo Toming hinnatud Saue muusikakooli kolleeg ja armastatud kitarriõpetaja. Kitarristina, heliloojana, pedagoogina koondas ta aastate jooksul enda ümber palju eri erialade noori, kellele õpitav pill, improvisatsioon ja džässmuusika tuli huvitavaks teha. Temaga suheldes sai arenguimpulsi nii algaja kui ka edasijõudnud muusik. Tema suurepärane improviseerimisoskus ja vabadus muusikalises mõtlemises andsid olulise tõuke ja inspiratsiooni Saue muusikakooli džässmuusika õppele ning rütmimuusikaosakonna asutamiseks. Muusikale pühendunud elustiil oli noortele edasistes õpingutes ja eriala valikutes alati suureks eeskujuks. Tema toel on toimunud tohutult palju noorteüritusi, laagreid, reise, festivale ja kontserte. Ustav suhtumine ja järjepidev töö andsid suure panuse ka eesti džässmuusika arengusse.

Iljo ootamatu lahkumine on ülisuur kaotus, kuid tema mõtteterad, huumor ning aastate pikku loodud, täiendatud, praktiseeritud õpetusmeetodid elavad edasi veel kaua tema õpilastes ja õpilaste õpilastes.

Iljo Tominga ärasaatmine on lau­päeval, 15. IX kell 13.30 Saue kontserdisaalis (Nurmesalu 9).

 

Mihkel Mälgand

Kristiina Liivik, Saue Muusikakooli direktor

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht