Harvakõlav repertuaar lõpetas Tartu kontserdihooaja

Virge Joamets

Eesti Kontserdi ja Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert: Ivi Ots (viiul), dirigent Paul Mägi ja Vanemuise Sümfooniaorkester 18. V Vanemuise kontserdimajas. Täpselt nädal tagasi oli Vanemuise kontserdimajas hooaja lõppkontsert. Mängis teatri sümfooniaorkester peadirigendi Paul Mägi juhatusel. Kontserdile eelnes raamatuesitlus – Vanemuise endise juhi Jaak Villeri „Erich Kõlar: Kuulake ennast muusikasse”. See on Tartu teatri pikaaegse peadirigendi Erich Kõlari elu ja tegevust käsitlev teos. Raamatu „aines” ehk lugupeetud maestro, kellel oli samal päeval 88. sünnipäev, oli ise ka rõõmsalt kohal. Kui Vanemuise draama ja balleti kohta on olemas terve rida raamatuid, kaasa arvatud terviklikud ülevaatlikud käsitlused, siis muusika osas valitsenud tühi maa sai olulise teose. Ka järgnenud kontsert oli tähelepanuväärne. Esmalt kõlas noore rootsi helilooja Daniel Fjellströmi „Vaiksed kaared/ Pulseerivad pinnad” („Quiet arcs / Pulsating surfaces”), 10. mail Uppsalas Paul Mägi juhatusel esiettekandele tulnud teos, ehkki helikeelelt võinuks selle arvata isegi Debussy kaasaegseks. Esmalt küllalt pikalt aeglase kuluga, tonaalsust aimata laskev habras helikangas ja sellel triibud: värvilised meloodialudinad eri pillidelt, mille järel lühike, kiirelt pulseeriv lõik, mis tõmbas loo efektselt kokku. Pealkirjas viidatud inspiratsioon loodusest oli täiesti tajutav ning kuna ka eesti muusikas on palju loodust, siis teatud paralleel või tuttavlikkus meie muusikaga oli ka olemas. Tartu konservatiivseks kasvatatud sümfooniakontserdipublikule tundus lugu igal juhul täitsa sobiv, ei ülearu pikk ega keerukas. Ka ettekanne oli päris ilus, ehk mitte päris viimse detailini kindel ja veendunud, aga sümpaatselt ülevaatlik. Erakordne oli, et kohal viibis isegi noor helilooja!

Aleksandr Glazunovi Viiulikontserdis soleeris Ivi Ots. (On huvitav kokkusattumus, et kuu aega varem esitas Vanemuise dirigent Lauri Sirp sama helilooja Saksofonikontserdi Tallinna Kammerorkestriga. Vene heliloojad, kui need kõige kuulsamad välja arvata, polnud vahepeal ju sugugi moes.) Kleenuke viiuldajanna alustas paljutõotavalt, sügava mahlaka tooniga. Kogu teose vältel meeldisidki kõige rohkem madalamad-aeglasemad-laululisemad kohad kui mängija natuurile (ja ka pillile) väga omased ja ilusti sobivad. Tundus, nagu kartnuks dirigent orkestriga solisti matta, hoides seetõttu igas mõttes mõõdukat joont. Minu meelest jäi teos kui tervik seetõttu liialt kammitsetuks. See oli mäng orkestri taustal, mitte orkestriga – hilisromantiliselt sümfooniline, põimuvate teemadega tihe helikangas.

Kontserdi teises pooles kõlas Villem Kapi Sümfoonia nr 2 – 1940ndate-1950ndate tugevamaid sümfooniaid eesti muusikas, ühtlasi selle poolest kuulus teos, et valmis ja kõlas mitu aastat varem kui Šostakovitši väga sarnase peateemaga Tšellokontsert. Selles on kuulda helilooja vaimustust Tubina sümfonismist, impulsse rafineeritud Ellerilt, ehedat armastust eesti rahvaviisi vastu ja muhelust selle üle – musikaalse inimese südamest tulnud muusika. Ettekanne oli algusest lõpuni kaasahaarav ja dünaamiline ning dirigendil väga kenasti kujundatud. Kiita saab Vanemuise SO kõiki pillirühmi, alates keelpillidest, eriti toonitaks väga ühtlast metsasarvekoori, säravaid vaserühma etteasteid, särtsakat löökpilligruppi, paindlikku ja paljude soolodega silma paistnud puupilliplokki ja eriti selle klarnetikooslust, kuhu lisaks tänavusel üleriigilisel konkursil esikoha võitnud Tõnu Kalmule kuuluvad veel rühma kontsertmeister Margus Vahemets, kelle iga repliik on esitatud erilise keskendumisega, nagu seegi kord, ning Heimo Hodanjonok, kelle bassklarnetisoolo ajal valitses saalis täiesti eriline vaikus. Kui esimese osa järel puhkes aplaus, võis selles loota mitte lihtsalt teadmatust sümfoonia osade vahel mitte plaksutada, vaid tõesti spontaanset reaktsiooni lavalt tulnud ja kuulajad üle valanud energiale.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht