EST-NOK 2009
Eesti noorteorkestrite konkurssLaupäeval, 28. märtsil toimus Estonia kontserdisaalis Eesti Puhkpillimuusika Ühingu korraldatud Eesti noorteorkestrite konkurss EST-NOK 2009, kus osales 18 puhkpilliorkestrit üle Eesti. Sellist noorteorkestritele mõeldud konkursi korraldas Eesti Puhkpillimuusika Ühing kolmandat korda: eelmised olid 2005. ja 2007. aastal. Vahepealsetel aastatel on peetud täiskasvanute orkestritele mõeldud puhkpilliorkestrite turniirid. Seekord olid orkestrid jaotatud kolme gruppi.
Esimesse lubati osalema kuni 15aastased mängijaid. Selline piirang stimuleerib orkestrijuhte kaasama võistlusse nooremaid osalejaid. Teine grupp koosnes muusikakoolide ja gümnaasiumide orkestritest, kolmanda moodustasid regionaalorkestrid ja keskeri muusikakoolide puhkpilliorkestrid. Žürii koosnes ainult välismaa ekspertidest: Vygantas Rekašius (Palanga Linnaorkestri dirigent Leedust), Mārtiņš Jaugietis (Jurjānsinimelise Läti Interpreetide Liidu president) ja Elias Seppälä (Soome Kaitsejõudude Puhkpilliorkestri peadirigent). Orkestrid esitasid kava oma valikul, kuid II ja II grupis oli kohustuslik esitada üks teos 2009. aasta laulupeo puhkpilliorkestrite repertuaarist.
Puhkpilliorkestritele on võimalus ennast teistega võrrelda väga oluline. Alati on midagi teistelt õppida, kuulata uusi teoseid ja leida pika päeva jooksul uusi samade huvidega sõpru. Tegelikult tundus, et peaaegu kõik mängijad tunnevad üksteist, sest ühistel puhkpillimuusika festivalidel ja konkurssidel on tihti kohtutud. Hoiti pöialt ka konkurentidele ja tunti ennast ühise perena. Võistumängule andsid Sirbi tarvis hinnangu žürii liikmed. Vygantas Rekašius (Leedu): Puhkpilliorkestrite tase on Eestis viimase nelja aastaga väga palju paranenud.
Olen žüriis juba kolmandat korda ja võin öelda, et praegu mängivad nõrgema grupi orkestrid sama hästi kui neli aastat tagasi tugevama grupi orkestrid. Minu arvates on viimaste aastatega olnud Eesti puhkpilliorkestrite areng väga suur. Mängitakse heade pillidega ja orkestrid kõlavad hästi. Elias Seppälä (Soome): Orkestrid ja dirigendid on tublid, aga paljudel orkestritel ei jätku piisavalt puupillimängijaid. Peaaegu täielikult puuduvad oboed ja fagotid. Dirigentidel soovitaksin enne teha grupiproove ja siis kokku harjutada. Nii saaks veel mängutaset tõsta.
Hea on see, et Eestil on oma puhkpillimuusika heliloojad, kelle teoseid mängitakse. Mārtiņš Jaugietis (Läti): See on väga oluline, et lasteorkestrid nii aktiivselt konkursist osa võtavad. Tähtis on individuaalne töö mängijatega. Minu arvates on orkestrite tase hea. I grupis sai esikoha Lõuna-Eesti Noorte Puhkpilliorkestri ettevalmistusorkester (dirigendid Aavo Ots, Priit Sonn ja Hipp Kalkun), teise koha Tabasalu Muusikakooli Puhkpilliorkester (dirigent Valdo Rüütelmaa) ja kolmanda Mart Reiniku nimelise Gümnaasiumi Puhkpilliorkester (dirigendid Lembit Leetna ja Jaan Tilgar). II grupis väljus võistlusest võitjana Viljandi Muusikakooli Puhkpilliorkester (dirigent Bert Langeler), järgnesid teisena Tallinna Salme Kultuurikeskuse Puhkpilliorkester (dirigendid Vello Loogna, Kalev Kütaru ja Olev Roosa) ja kolmandana Pühajärve Noorte Puhkpilliorkester (dirigent Arno Anton). II grupis olid parimad Tallinna Muusikakeskkooli Puhkpillisümfoonikud (dirigent Aavo Ots), II koha sai ENPO Fanfare (dirigendid Aavo Ots ja Valdo Rüütelmaa) ja kolmanda Tallinna Georg Otsa nimeline Muusikakooli puhkpilliorkester (dirigent Hando Põldmäe). Lõpetuseks tahan tänada IS MU SIC TEAMi ja Raivo Sersanti, kes panid välja võistluse auhinnad. Samuti kuuluvad tänusõnad Eesti Kultuurkapitalile toetuse eest. Kiidusõnu väärivad ka Lauri Metus õhtujuhina, Katrin Puur žürii sekretärina ja Marek Vilba tehnilise abilisena.