Elmo Lööve 16. I 1941 – 20. XI 2014

20. novembril lahkus muusikarežissöör Elmo Lööve, mees, kes oma rohkem kui neljakümne tööaasta jooksul ETVs tõi ekraanile ligi 2000 saadet ja filmi, nende hulgas legendaarse sarja „Horoskoop” ja 400 „Reklaamiklubi” saadet, arvukalt laulupeoülekandeid, kontserte ja teisi ETV kullafondiks saanud salvestisi.

Elmo Lööve sündis 16. jaanuaril 1941. aastal Tartus. Ta õppis koorijuhtimist aastatel 1955–1959 Tartu Muusikakoolis Richard Ritsingu klassis ja 1959–1964 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Gustav Ernesaksa klassis. Telemajas töötas Lööve 1962. aastast (1965–2005 Eesti Televisiooni muusikasaadete režissöörina). Ta tegi ligikaudu 2000 muusikasaadet, sealhulgas saatesarjad „Käokava”, „Heli jälg”, „Orkestrimängud”, „Kammertoon”, „Visiitkaart” ja „Klassika koos Klasiga”, palju portreesaateid, kooritsükkel „Unustatud rahvad”, suurprojekt „Joonase lähetamine Peterburis”, üldlaulupeo ülekandeid, kontserdi- ja ooperisalvestisi ning muud.

Ta tundis end kodus nii klassika kui estraadimuusika vallas, andes tuule tiibadesse paljudele oma muusikukarjääri alustavatele artistidele. Löövel valmis Eesti Telefilmis 27 muusikafilmi (sh „Ahvatluste tund”, 1970; „Pillipuu”, 1976; „Laulud lumes”, 1981; „Laulutuli”, 1990). Peale muusikažanrile jättis Lööve oma jälje ka ETV religioonisaadete arengulukku. ETV ajaloo esimene jumalateenistus Tallinna toomkirikust jõululaupäeval 26 aastat tagasi läks eetrisse tema režissöörikäe all, selle järel kümneid ülekandeid Eestimaa kirikutest, saatesarjad „Ajalik ja ajatu” ja „Kaheteistkümnes tund”.

Elmo Lööve tunnetas muusikat ja oskas seda pildis vahendada tänu oma varasemale pillimehekogemusele: ta oli mänginud mitmes koosseisus kontrabassi ja basskitarri, sealhulgas 1960.–1964. aastani Tallinna stringorkestris Aleksander Rjabovi juhatusel, aastatel 1965–1985 ETV ansamblis Kustas Kikerpuu juhatusel ja hiljem ETV režissööride ansamblis Con Amores, samuti esinenud koos Uno Naissoo, Georgi Garanjani, Eri Klasi ja teiste muusikutega.

Lööve elutöö ETV muusikasaadete arendamisel on võrreldav tema õpetaja Gustav Ernesaksa panusega eesti koorilaulukultuuri edendamisel. Tundsime teda kindla käe ja konkreetsete nõudmistega mehena, kes ei jätnud midagi juhuse hooleks. Nagu kapten laevas juhtis ta oma meeskonna kõigist võimalikest karidest mööda. Ta töötas režiistsenaariumiga nagu dirigent partituuriga, kuid tundis end vabalt ka džässilikult improviseerides. Elmolt on saanud hindamatuid teadmisi paljud tänase Eesti juhtivad telerežissöörid. Temaga koos lahkus palju mälestusi aegadest, mille vastu uus põlvkond on nüüd huvi tundma hakanud. „Horoskoobi” jutud jäidki kahjuks rääkimata.

Avaldame kaastunnet Elmo Lööve abikaasale, tütrele ja lähedastele.

Eesti Rahvusringhääling

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht