Eesti puhkpillimuusika välimääraja

Kaire Tanne

Eesti noorte puhkpilliorkestrite konkurss 30. IV. Mis see on: 29 noorteorkestrit, Tabasalu gümnaasiumi väiksepoolne saal ja 12 tundi puhkpillimuusikat? Arvata võib kolm korda, kaks viimast ei loe. Õige vastus: Eesti noorte puhkpilliorkestrite konkurss.

Orkestrid võistlesid viies grupis: ülikoolide orkestrid, muusikakoolide orkestrid, üldhariduskoolide orkestrid, brassorkestrid ja regionaalorkestrid (ülelinnalised- või -maakonnalised orkestrid).

Igas grupis anti välja kolm auhinnalist kohta, osalev orkester sai ka kategooria vastavalt oma võimetele. Orkestreid hindas ?ürii koosseisus professor Toomas Kapten (?ürii esimees, EMA dirigeerimisosakonna juhataja), Aarne Saluveer (dirigent, Eesti Kooriühingu esimees), Aavo Ots (dirigent, EMA trompetidotsent), Leho Muldre (dirigent) ja Priit Sonn (Tartu Elleri kooli puhkpilliõpetaja).

 

Mis oli selle konkursi eesmärk?

Aavo Ots: Eelkõige tahtsime saada pildi eesti puhkpilliorkestrite hetkeseisust. Teine põhjus oli orkestrimängu populariseerimine ? paraku koolitatakse meie õppeasutustes peamiselt soliste. Olulisimaks peangi konkursi muusikahariduslikku külge. Kuulsime väga huvitavaid kavu, kus lisaks levinud bigbändirepertuaarile oli esindatud muusikal, klassikaseaded, puhkpillimuusika originaalpalad jne. Eriti tõstaksin ses mõttes esile Põltsamaa, Laagna gümnaasiumi, Harjumaa ja Rapla maakonna orkestreid.

 

Kas puhkpilliorkestritel repertuaaripuudust pole?

Ei ole, maailmas jätkub head muusikat palju, ehkki see on meie jaoks kallis. Eesti heliloojad kirjutavad aga puhkpillikoosseisudele kahjuks vähe. Püüame ka omalt poolt midagi ära teha: Puhkpillimuusika Ühingul ja EMA kompositsiooniosakonnal on idee korraldada järgmisel aastal puhkpillipalade konkurss. Praeguselt võistumängimiselt jäi positiivselt meelde Harjumaa Noorteorkester, kes esitas kaks osa Tõnis Kõrvitsa hiljuti valminud süidist.

 

Huvitavamad momendid?

Hea meel on ülikooliorkestrite üle: need paistsid silma mitmekülgse repertuaariga ning näitasid suurepäraselt puhkpillimuusika võimalusi. Võitja (TÜ puhkpilliorkester Popsid) mängus oli palju show-elemente ? puhkpillimuusika peab olema atraktiivne. Positiivselt jäi meelde II koha pälvinud TTÜ orkester, kes mängis erinevalt paljudest teistest lisajõududeta, ning III koha saanud puhkpilliorkester Tartu ? efektne solistide paraad.

Gümnaasiumiorkestrid olid üldiselt suured, hästi komplekteeritud ning igati tublil tasemel, neid võiks aga rohkem olla. Just koolis tekib mänguharjumus, just sealt tulevad mängijad ka muusikakoolidesse ning edaspidi EMAsse.

Maakondlikud orkestrid olid väga head. Grand prix? pälvinud Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester esines suurepäraselt, samuti Rapla Maakonna Noorte Puhkpilliorkester ? erakordne musitseerimine, haruldane piano! Väga hea mulje jättis ka Tallinna Noorte Puhkpilliorkester, kust on välja kasvanud palju tugevaid mängijaid. Erakordselt noore koosseisuga jäi silma Pärnumaa Noorte Puhkpilliorkester.

Mul on hea meel, et nägin palju häid trompetisoliste, mitmetes orkestrites on ka väga head trompetirühmad.

 

Kas võib öelda, et Eesti puhkpillimuusikas on kõik hästi?

Kõik pole kunagi hästi. Brassorkestreid on veel suhteliselt vähe: see on klassikaliselt suur koosseis, mis esitab mängijatele kõrgeid nõudmisi. Nauditav ja muusikaliselt õnnestunud Nõmme Brassi esinemine oli üks konkursi kõrghetki. Üldiselt on aga probleemiks osapillirühmade vähesus: tuubat ja trombooni õpitakse vähe, samuti madalaid vaskpille üldse. Seetõttu ongi orkestrimäng nii tähtis ? kui ikka muusikakoolis tegutseb orkester, on see ka oluline motivatsioon õpetada kõiki pille. Usun aga, et lahendus on võimalik, sest sellist probleemi teistes riikides ei ole. Peame vaskpilliõpetust rohkem populariseerima, toetama orkestridirigente, sest palgad on praegu siiski väga väikesed, pakkuma koolitust. Töötada tuleks orkestrite kõlakultuuri ja dünaamikaga ? meil kiputakse liiga palju valjusti mängima.

Peamine on aga, et meil on palju häid dirigente, kes teevad oma tööd südamega. Kokkuvõttes võib rahul olla: meie orkestrite tase on hea.

Võitjad:

grand prix Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester, Tartu ülikooli puhkpilliorkester Popsid (ülikoolide orkestrid), Nõmme Muusikakooli Puhkpilliorkester (muusikakoolide orkestrid), Nõmme Brass (brassorkestrid), Põltsamaa Ühisgümnaasiumi Puhkpilliorkester (üldhariduskoolide orkestrid), Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester (regionaalorkestrid).

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht