Eesti muusikud maailmas (oktoober)

Priit Kuusk

30. IX – 4. X muusikafestivalil „Waves Central Europe“ Viinis ja Bratislavas, kus tänavu on fookuses Eesti, Läti ja Leedu, esindavad Eestit Mari Kalkun, duo Micucu, trio Würffel (Viinis) ning Elephants from Neptune ja Ingrid Lukas (Bratislavas), mõlemal pool esineb bänd Odd Hugo.

1. X dirigeerib Risto Joost Soomes Oulu Sinfoniat Madetoja saalis festivali „Uuden Musiikin Lokakuu“ programmis. Avateoseks Erkki-Sven Tüüri „Cristallisatio“, kavas veel Jouko Tötterströmi „Scenes of Life and Death“ esiettekandes ning Kalevi Aho fagotikontsert, kus soleerib Bram van Sambeek.

1.– 4. X Tõnu Kaljuste juhatab Madalmaade Kammerkooriga Arvo Pärdi sünnipäevakontserte neljas Hollandi linnas, Zwolles, Utrechtis, Tilburgis ja Haagis. Kavas on „Dopo la vittoria“, „Solfedžo“, „The Deer’s Cry“, „The Woman with the Alabaster Box“, „Tribute to Caesar“, „Alleluia-Tropus“ ja „Virgencita“, Pärt Uusbergi uusteos, Sibeliuse „Rakastava“ ning Veljo Tormise „Sinikka laul“, „Sügismaastikud“, „Laevas lauldakse“ ja „Raua needmine“.

2. X dirigeerib Kristjan Järvi Läänemere Noorte filharmooniaorkestrit kui värsket Euroopa kultuuripreemia laureaati Dresdeni Frauenkirche platsil preemiate üleandmise tseremoonial. Otseülekanne MDRi televisioonis. Solistide hulgas astuvad üles Ben Lepetit, Jonas Kaufmann, Simone Kermes, Daniel Hope, Angela Gheorghiu, Maximilian Hornung, Samuel Kummer.

2. – 4. X Peterburis helitöötlustarkvara Csound maailmakonverentsil osaleb Eestist Tarmo Johannes, kellelt on valitud esitamiseks kaks interaktiivset teost, „Braingame – remote Csound performance“ (2. X) ning helimäng „Pattern-game“ osalejatele publikust flöödiga (4. X).

2. – 5. X ansambli Hortus Musicus kontserdid Andres Mustoneni juhatusel Türgis ja Iisraelis. 2. X esineb ansambel Istanbuli Bachi-festivalil, kontsert Meremuuseumis. 4. ja 5. X astutakse üles Iisraelis Abu Goshi festivalil, kaks kontserti Kiryat Yearimi kirikus, 4. X on kaastegev sopran Daniela Skorka ja 5. X sopran Keren Hadar.

2. – 13. X Tallinna Uue Muusika Ansambli väliskontserdid Arash Yazdani juhatusel. 2. X astutakse üles Stockholmis Fylkingenis. Kavas on Helena Tulve „Iga säde on arvel“, Märt-Matis Lille „Sa saad minusarnaseks“, Mehdi Hossein, Magnus Bunnskog, Matthias S. Krüger, Anna Romaškova, santūril soleerib Pooyan Ataei. 11. X mängitakse Budapesti Arhitektuurimuuseumis ja 13. X Pariisi rahvusvahelises ülikoolis, siin kavas Helena Tulve „Stream“, Arash Yazdani „Demodulation“, Georg Friedrich Haas, Anna Romaškova, Ryan Beppel, Jeff Brown.

3.-4. X Kristjan Järvi kontserdid Gstaadi Festivaliorkestriga Baden-Badeni festivalihallis ja Stuttgarti Liederhalles: Rimski-Korsakovi „Hispaania capriccio“, Mark-Anthony Turnage’i Kontsert viiulile, tšellole ja orkestrile (festivalide tellimusteos), Saint-Saënsi „Muusa ja poeet“ ning Tšaikovski „Luikede järve“ balletimuusika K. Järvi arranžeeringus. Solistid on Patricia Kopatšinskaja ja Sol Gabetta.

3. X Oksana Sinkova ja Irina Zahharenkova kontsert Makedoonias Bitolas kavaga „Bach ja pojad“. Kontsert kuulub Interfest-Bitola pidustuste programmi.

3.-4. X Arvo Pärdi juubelile pühendatud kontserdid USAs River Forestis ja Chicago St. Clent Parishi kirikus. Esinevad segakoor Bella Voce Camerata ja ansambel Ars Antigua, juhatab Andrew Lewis, kavas on „Berliini missa“.

3.-4. X Mari ja Mihkel Polli duokontserdid Lätimaal Riia Spīķeri kontserdisaalis ja Daugavpilsis Unity House’is. Kavas on Poulenci Sonaat viiulile ja klaverile, Brahmsi Sonaat nr 3 viiulile ja klaverile d-moll op. 108, Erkki-Sven Tüüri „Conversio“ ja Enescu Sonaat nr 3 viiulile ja klaverile a-moll op. 25.

3.-17. X Paavo Järvi esimesed kontserdid Jaapanis NHK Sümfooniaorkestri peadirigendi ametis, kolm esimest õhtut Tōkyō NHK Hallis. 3. ja 4. X on kavas Mahleri „Ülestõusmissümfoonia“ (sümfoonia nr 2 c-moll, „Auferstehung“), solistideks Lilli Paasikivi ja Erin Wall, kaastegev Tōkyō Muusikakolledži koor. 3. X kontsert on raadios otseülekandes. 8. X kavas on Debussy „Fauni pärastlõuna“, Raveli Klaverikontsert G-duur ning Berliozi „Fantastiline sümfoonia“, solist Jean-Yves Thibaudet. 14. ja 15. X kontserdid leiavad aset Tōkyō Suntory Hallis, ettekandel R. Straussi „Don Quixote“ op. 35 (solistid Truls Mørk ja Ryo Sasaki), „Till Eulenspiegeli lustakad vembud“ op. 28, süit muusikast ooperile „Roosikavaler“.
Ka 14. X kontsert on raadios otseülekandel ning on ühtlasi Paavo Järvi ametisse pühitsemise piduliku tseremooniaga kontsert. 17. X mängitake Iwakis, kontserdipaigaks Alios Arts Center, kavas samad R. Straussi poeemid samade solistidega, lõputeoseks Rahmaninovi Sümfoonia nr 2 e-moll op. 27.

3.-19. X Katrin Targo esinemised Viinis. 3. X laulab ta Mozarti „Requiemi“ solistina Viini Karlskirches koos Salzburgi Kontserdiühingu kooriga Cantus XVII ja Orchester 1756-ga, dirigent Konstantin Hiller. 5., 11., 12., 16. ja 19. X on ta solistiks Mozarti ja J. Straussi kontsertidel Wiener Residenzorchesteriga, 6. X on üks privaatkontsert ning 9. X soleerimine Viini Peterskirches Bachi kantaatides BWV 5 ja BWV 48, dirigendiks Martin-Jaques Garand.

3.-25. X Arvo Pärdi sünnipäevakontserdid Saksamaal, esinejaiks segakoor Vox Nova ja organist Thomas Pfeiffer, juhatab Andreas Stadler: 3. ja 4. X Rothis ja Ebersbergis, 24. X München-Maxvorstadis ja 25. X München-Sendlingis. Kavas on üheksa Pärdi teost.

3.-29. X Hendrik Vestmann juhatab Bonni Ooperi muusikalise juhina Bonni Teatris Wagneri ooperit „Lendav Hollandlane“ (etendused kahasse Volkmar Olbrichiga 3., 17., 25. ja 29. X).

3. – 29. X Alfia Kamalova esineb Helena osas Britteni „Suveöö unenäo“ uuslavastuses Gelsenkircheni Muusikateatris Saksamaal, lavastuse on teinud Michael Schulz, dirigeerib Julia Jones. Etendused 3., 9., 11. ja 29. oktoobril.

3. – 29. X Priit Volmer laulab Dalandi osas Wagneri „Lendavas Hollandlases“ Bonni Teatris, dirigent on Hendrik Vestmann, Walter Schütze uuslavastus. Etendused (kahasse Rolf Bromaniga) 3., 17., 25. ja 29. X.

4., 18. ja 25. X Hando Nahkuri esinemised USAs Dallases Christ Lutheran Churchis koos kiriku kooriga: 4. X solist Scott Kludt, koor koos käsikellade ansambliga, 18. X solistid Linda Kruger ja Sarah Ilagan.

4. – 30. X Mihkel Kütsoni esinemised Saksamaal oma kollektiivide peadirigendina: Krefeldi ja Mönchengladbachi Teatri etendused Britteni ooperist „Peter Grimes“ 4. ja 23. X ning Verdi „Maskiballist“ 9., 11. ja 30. X. Samas dirigeerib ta Niederrheinische Sinfonikeri kontserte 13. ja 16. X Krefeldis ning 14. ja 15. X Mönchengladbachis, kavas Dvořáki „Metstuvi“ op. 110, esiettekandes André Parfenovi viiulikontsert (solist Philipp Wenger) ja Schumanni II sümfoonia.

6. X Erkki-Sven Tüür võtab vastu Monaco Prints Pierre’i fondi auhinna, mis antakse üle Monte Carlo Ooperis Soome Yleisradio tellitud klarnetikontserdi „Peregrinus ecstaticus“ eest.

6. X Peterburi Jaani kirikus esinevad solistidena Kalle Randalu, Jüri Alperten ning Marcel-Johannes Kits koos Peterburi Sümfooniaorkestriga Alperteni juhatusel. Kavas on Tšaikovski „Variatsioonid rokokoo teemale“ ning süit nr 4 „mozartiana“ op. 61, Mozarti Kontsert kahele klaverile Es-duur KV 365.

7. – 16. X Erkki-Sven Tüüri muusika ettekanded Tšehhimaal Brnos festivalil „Moraavia sügis“, kuhu Tüür on valitud festivali heliloojaks. 7. X kõlab Brno Filharmoonia saalis keelpillikvartett nr 2 „Lost Prayers“, mille esitab Berliini ansambel Armida Quartett. 12. X on Eesti heliloojaga vestlus-kohtumine ning tema ooperi „Wallenberg“ filmilinastus; õhtul esineb festivalil kavaga „Three Estonian Stars“ kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel, esitusel Tüüri „Missa brevis“ (Tšehhi esiettekanne), „Triglosson trishagion“ ja „Kui vaikivad päevased tuuled“, samuti Arvo Pärdi „Alleluia-Tropus“, „Most Holy Mother of God“ ja „2 slaavi psalmi“ ning valik Veljo Tormise „Unustatud rahvastest“. Kontsert on Brno Punases kirikus. 15. X kõlab Brno Filharmoonias kava, kus Erkki-Sven Tüürilt on uusteosena esiettekandel „Conversio II“ kahele löökpillimängijale ja viiulile, mille esitavad OK Percussion Duo ja Milan Paľa. 16. X juhatab festivali lõppkontserti Brno Janáčeki Teatris Olari Elts, kavas Debussy ja Stravinski teoste vahel Tšehhi esiettekandel Tüüri sümfoonia nr 4 „Magma“, mängivad löökpillisolist Colin Currie ja Brno Filharmooniaorkester. Kõlab ka Debussy „Kevadised ringmängud“ ning Stravinski „Kevadpühitsus“.

8. X Risto Joost teeb debüüdi oma uues ametis Kesk-Saksa Leipzigi Raadio (MDR) koori kunstilise juhina, dirigeerides Leipzigi Gewandhausis Mendelssohni oratooriumi „Elias“. Ettekande teevad MDRi koor ja sümfooniaorkester ning solistid Letizia Scherrer, Annely Peebo, Dominik Wortig ja Michael Nagy. Otseülekande teevad kaks Leipzigi raadio programmi – MDR Figaro ja MDR Klassik.

8. X Kristiina Poska annab selle kuu esimese etenduse Berliini Koomilises Ooperis Bernsteini muusikaliga „West Side’i lugu“. Sama tükk on tema käe all laval veel ka 10., 23. ja 30. X.

8. X Maano Männi juhatab ja soleerib kontsertmeistrina Vaasa Linnaorkestri kontserdil „Tšaikovski portree“. Ettekandel on K. Atterbergi süit viiulile, vioolale ja orkestrile nr 3 (solistid Maano Männi ja Jouko Mansnerus), Arenski „Variatsioonid Tšaikovski teemale“ ja Tšaikovski serenaad C-duur op. 48. Orkester annab Vaasa Linnamajas kontserdi ka 14. X, kavaga „Sügisunelm“.

9. X Arvo Pärdi festivali „Peegel peeglis“ lõppkontsert Moskva Novaja Operas. Esinevad solistid, Eestist ka Iris Oja ja Diana Liiv, Novaja Opera kammerkoor Julia Senjukova juhatusel. Kavas on 12 Arvo Pärdi teost.

9. X Šoti Kuningliku konservatooriumi keelpilliansambel mängib Glasgow Stevenson Hallis Erkki-Sven Tüüri pala „Insula deserta“, juhatab Jonathan Morton.

9. X Džässitrio Peedu Kass Momentum esineb Budapesti Muusikakeskuse Opus Jazz Clubis.

9. – 11. X Arvo Pärdi festival Haagi Grote Kerkis, esinevad kammerkoor Kwintessens, New European Ensemble, solistide hulgas ka Kai Rüütel. Juhatab Raoul Boesten. Kavad kannavad pealkirju „Te Deum“, „Stabat Mater“ ja „Adam’s Lament“. Teises kavas kõlab ka Mihkel Keremi „Expression Suite“. Kolmandas kavas osalevad balletiartistid ja Haagi Kuningliku konservatooriumi tantsuüliõpilased, koreograafia autorid on Jiří Kylián ja Cora Bos-Kroeze. Ettekandel on kokku 22 helilooja ulatuslikumat ja lühemat teost.

10. X Festivalil „CAFe Budapest“ on kavas Arvo Pärdi „Fratres“, mängivad Sergei Krõlov ja Leedu Kammerorkester.

10.-11. X Kristjan Järvi juhatab Malaisia Filharmoonia orkestrit Kuala Lumpuri City Centre’is, solitiks Ole Edvard Antonsen koos oma bändiga. Kavas on Stravinski süit „Tulilind“ (1945) ning rida Antonseni enda lühipalu ja seadeid.

10. ja 18. X JuhanTralla esineb Pangi osas Puccini ooperis „Turandot“ Mannheimi Rahvusteatris. 31. X on tal täita Alfredi osa J. Straussi „Nahkhiires“.

10. – 31. X Annely Peebo laulab Bizet’ „Carmeni“ nimiosas Viini Volksoperis, juhatab Alfred Eschwé.

11. X Silver Ainomäe esineb USAs Tšaikovski „Variatsioonide rokokoo teemal“ solistina koos Denver Young Artists Orchestraga, juhatab Wess Kenney, kontsert Denveri Newman Center’ kontserdisaalis.

11. X Madalmaade Kammerkoori kavas Amsterdami Muziekgebouw’s, juhatab Klaas Stok, on Pärt Uusbergilt „The Day Is So Dark“ ja „Late Autumn“ ning Arvo Pärdi „Da pacem Domine“, samuti D. Lang, Gesualdo, E. Whitacre, L. Berio ja Britta Byström. Kava kordub 17. X Heerenveenis, 22. X Groningenis, 25. X Utrechtis.

12. X Edinburghi Queen’s Hallis esitab McFall’s Chamber Strings kava „Solitudes“ Soome ja Baltimaade heliloojatelt, ettekandel on Erkki-Sven Tüüri „Dedication“ ja Arvo Pärdi „Aliinale“, solistid Cyril Garac (viiul) ja Maria Martinova (klaver).

12. X Mihkel Poll esineb Birmingham Sinfonia solistina Inglismaal Sutton Coldfieldi raekojas, mängides Raveli Klaverikontserti G-duur ja Prokofjevi III klaverikontserti C-duur op. 26. Dirigeerib Michael Seal.

14. X Bristoli Püha Georgi saalis UKs esinevad Arvo Pärdi juubelikontserdiga Bristol Ensemble, Royal Holloway koor ja viiuldaja Roger Huckle, juhatab Eestiski esinenud Rupert Gough: „Tabula rasa“, „Peegel peeglis“, „Fratres“ ja „Te Deum“.

14. – 19. X Eesti Klaveriorkestri esinemised Shanghais. 14.– 17. X mängitakse lühikontserte Shanghais Aasia suurimal muusikainstrumentide messil Music China, näidates ühtlasi nelja Estonia klaverivabriku kontsertklaverit. Lisaks külastab Klaveriorkester ka Shanghai ülikooli, kus tutvustab loengkontserdil üliõpilastele eesti muusikat. 18. ja 19. X annavad meie muusikud Shanghai rahvusvahelisel kunstidefestivalil kaks täismõõdulist kontserti, festivali vabaõhulaval ning Shanghai kontserdisaalis: kõlavad seadetena Glinka, Smetana, Raveli ja Wagneri teosed, eesti muusikast aga originaaloopused, Urmas Sisaski klaverisümfoonia „Universumi hääled“ op. 88 neljale klaverile ja kaheksale pianistile ning Jaan Räätsa „Kontsert kaheksale pianistile neljal klaveril“ op. 126.

14. – 24. X Eesti muusikud Eesti Kontserdi korraldusel teistkordselt Hiinas, kokku antakse kümme kontserti Shanghais ja Pekingis, esinemas Eesti Rahvusmeeskoor, Estonian Dream Big Band, Klaveriorkester. 22. ja 24. X teeb Eesti Rahvusmeeskoor kaasa Schönbergi „Gurre-laulude“ ettekandeil Shanghai Sümfooniaorkestri kontserdimajas ja Pekingis Poly teatris, esitajaiks lisaks solistidele hiina kohalikud koorid, Lübecki Kooriakadeemia ja Shanghai Sümfooniaorkester kuulsa Peter Ruzicka dirigeerimisel. RAM annab ka kaks a cappella kontserti 23. ja 24. X Pekingi Poly teatris ja Orange Stage’il, juhatab Mikk Üleoja. Kavas on Galina Grigorjeva „Diptühhon“, Veljo Tormise „Pärismaalase lauluke“, „Hamleti laulud“, „Sampo tagumine“, „Vepsa talv“ ja „Raua needmine“ ning Bonato „Crux fidelis“ ja MacMillani „… here in hiding“.

15. X Kalle Randalu algatusel toimub Saksamaal Karlsruhe KMK Wolfgang Rihmi foorumis kontsert „KlaVierEnsemble“, kus teevad kaasa sh Kalle Randalu ja Toomas Vana ning ettekandel ka kaks eesti teost. Kava: F. Danzi Sonaat 2 klaverile ja viiulile op. 42, D. Milhaud’ „Scaramouche“, Peeter Vähi „Pianisti nädal internetis“ (võetakse väga hästu vastu), F. O. Dessoffi keelpillikvintett op. 10 (seade klaverile 4 käel), Milhaud’ „Pariis“ op. 284 ja Urmas Sisaski „Karlsruhe 300“ neljale klaverile.

15. X Mikk Murdvee juhatab Helsingis Johannese kirikus Brahmsi „Saksa reekviemi“, mängib Ylioppilaskunnan Soittajat, kaastegev meeskoor Manifestum, solistid Marjukka Tepponen ja Juha Kotilainen.

15. X Anna-Liisa Bezrodny esineb Barberi viiulikontserdi solistina Oulu Madetoja saalis, kavas „Central Park“, Oulu Sinfoniat juhatab Fawzi Haimor.

15. – 30. X Kristjan Järvi kuus kontserti MDR Leipzigi Raadio sümfooniaorkestriga Leipzigi oktoobrifestivalil eri saalides. 15. X avakontserdina „Öö Marokos“, 17. X kavas „Donau-Geschichten“ Beethoveni VI sümfoonia ja J. Zawinuli „Stories of the Danube“ (Gewandhausis), 22. X Haydni sümfoonia nr 82, Christian Muthspieli kitarrikontsert (solist Wolfgang Muthspiel), HK Gruberi „Frankenstein!“, 25. X kavas „Walzer“ Raveli „La Valse“, F. Gulda tšellokontsert vaskpilliorkestriga (solist Rodin-George Moldovan), R. Straussi valsid „Roosikavalerist“ ning „Roosikavaleri“ süit (Gewandhausis), 28. X kava „Hellenic Crossroads“ koos kreeka muusikutega, 30. X koorid J. Adamsi ooperist „Klinghofferi surm“ ja S. Reichi „Daniel Variations“ orkestriversioonis, kaastegev MDRi koor.

16. X Risto Joost juhatab Leipzigi Raadio (MDR) koori kava „Aus Liebe“ Leipzigi Peetri kirikus, ettekandel Schumanni „Neli laulu topeltkoorile“, P. Corneliuse tsükkel „Liebe“ ning Wagneri ja Mahleri palad Clytus Gottwaldi seades.

16.-17. X Helsingis Finlandia-talos Jean Sibeliuse 150 festivalil „Meie romanss“ esinevad 16. X Eestist ETV tütarlastekoor (juhatab Aarne Saluveer), Otsa-kooli sümfooniaorkester (Kaspar Mänd), kavas Sibeliuse kõrval ka Eduard Tubin ja Cyrillus Kreek), ning Rahvusooper Estonia poistekoor (Hirvo Surva). 17. X esineb Trio Romance, saadab Peterburi Music Halli orkester Pavel Smelkovi juhatusel, kes mängib ka 3. osa Jaan Räätsa VIII sümfooniast (autor kohal).

16. X Festivalil „CAFe Budapest“ toimub Budapesti Muusikakeskuses Arvo Pärdi autorikontsert Erki Pehki juhatusel, mängib Óbudai Danubia orkester, kavas „Orient & Occident“, „Trisagion“, „Spiegel im Spiegel“ ja „Tabula rasa“.

17. X Poolas Częstochowa Jasna Góra kloostris on Arvo Pärdi juubelikavas „Magnificat“, „Missa syllabica“, „7 Magnificat-antifoni“, esitab Collegium Cantorum, juhatab Janusz Siedlak.

18. X Arete Teemets esineb koos ansambliga Ausonia Prantsusmaal Ribeauville’i vanamuusikafestivalil, kavas H. I. F. von Biber, J. Rosenmüller, J. J. Froberger, juhatab Frédérick Haas.

18. X ansambel Heinavanker Margo Kõlari juhatusel astub üles Soomes festivalil „Urjala Soikoon!“

20.-21. X Arvo Volmeri kontserdid Haydni Orkestriga Itaalias Bolzanos ja Trentos, kavas fragmendid Wagneri oopereist „Tannhäuser“ ning „Tristan ja Isolde“, samuti Mahleri V sümfoonia cis-moll, solist on Annemarie Kremer.

20. – 28. X Külli Tomingas esineb Maddalena osas Verdi „Rigolettos“ Itaalias Sitsiilias, Catania Teatro Massimo Bellini’s kokku kaheksal etendusel, dirigent on Michelangelo Mazza, lavastajaks Roberto Lagana.

21. X Berliinis Dussmann KulturKaufhausis esitlevad Arvo Pärdi Keskus ja Universal Edition Arvo Pärdi loomingul põhineva projekti „Lapsepõlve lood“ CDd ja noodikogumikku. Projekti tutvustab Kristina Kõrver, lauluvalikut plaadist esitab Berliini Lauluakadeemia tütarlastekoor, helilooja aukülalisena kohal.

21. – 29. X Katrin Targo esinemised: 21. – 26. X osaleb ta koos pianist Ekaterina Nokkertiga Lied’i-konkursil Kopenhaagenis, kus soovinuist valiti kohale tulema vaid 12 lauljat, finaal on 25. X. 27. X laulab ta Viinis Augustinerkirches Haydni „Kleine Orgelsolomesse“ solistina. 29. X esitlevad Katrin Targo ja Ekaterina Nokkert Peterskirches oma esimest ühist CDd „Journeys and Dreams“ koos plaadikava tutvustamisega elavas ettekandes, plaadil on A. Bergi, H. Wolffi ja S. Barberi loomingut.

22. X Ungari Raadio koor esitab Arvo Pärdi juubelikava Budapesti Muusikaakadeemias, juhatab Zoltán Pad: „Bogoroditse Djevo“, „Dopo la vittoria“, „Nunc dimittis“ ja „Zwei slawische Psalmen“, Pärdi klaveripalad esitab Péter Zombola.

22. X Paul Mägi kontsert „Slaavi toonid“ Uppsala Kammerorkestriga, ettekandel Mussorgski „Öö lagedal mäel“, V. Silvestrovi „Eleegia“, Smetana „Vltava“, M. Weinberg ja Dvořáki „Slaavi tants“.

22. X Kristjan Randalu mängib Dhafer Youssefi kvartetis Salzburgis Republic Theateris festivalil Jazz & the City. Kavas on Youssefi „Lindude reekviem“.

22. – 24. X Arvo Pärdi teoste ettekanded temale pühendatud „Nostalgia“ festivalil Poolas Poznańi katedraalis Fara Poznańska: kolm põhikava „Arvo Pärt. Alina“, „Arvo Pärt. Lamentate“ ja „Arvo Pärt. Adam’s Lament“, eelnevad kohtumised kõigi esinejatega. 24. X esinevad meie Collegium Musicale ning kammerorkester „L’autunno“, avaosas Arvo Pärdi teosed Endrik Üksvärava käe all: „An den Wassern zu Babel…“, „Alleluia-Tropus“, „Summa“, „Zwei slawische Psalmen“, „Most Holy Mother of God“ ja „Da pacem Domine“, kaastegev organist Jakub Pankowiak. Õhtu teises pooles kõlavad koos orkestriga „Salve Regina“ ja „Adam’s Lament“ Poola esiettekandes, juhatab Adam Banaszak. Filmiprogrammis etenduvad Dorian Supini „24 prelüüdi ühele fuugale“, Mariusz Grzegorzeki „Arvo Pärt. Game of Numbers“, Marek Piestraki „Test pilota Pirxa“, Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi „Aadama passiooni“ etenduse salvestus ning Günter Attelni „Kaotatud paradiis“.

23. ja 24. X Silver Ainomäe astub üles USAs R. Straussi „Don Quixote“ solistina koos oma koduorkestri Colorado Symphony Orchestraga peadirigent Andrew Littoni juhatusel. Kontsert Denveri Boettcher Hallis, kavas vee R. Straussi „Don Juan“ ja „Roosikavaleri“ süit, kus Ainomäe on orkestri tšellorühma kontsertmeistreid.

23. – 31. X Paavo Järvi kontserdid Tōkyōs ja Pariisis. 23.-24. X seisab Järvi NHK sümfooniaorkestri ees NHK hallis, kavas on Erkki-Sven Tüüri „Aditus“, Šostakovitši I viiulikontsert a-moll op. 77, solistiks Midori, ja Bartóki „Kontsert orkestrile“. 28. X ja 29. X on Järvil kontserdid Pariisi uues filharmoonias, kus Orchestre de Paris mängib 28. X esiettekandes Jörg Widmanni vioolakontserti, solistiks Antoine Tamestit, ning Saint-Saënsi III sümfooniat c-moll op. 78. 29. X on sama sümfoonia kõrval kavas Saint-Saënsi I tšellokontsert a-moll op. 33, solistiks Sol Gabetta. 31. X juhatab Järvi samas saalis noorteorkestreid, mängivad Pariisi Konservatooriumi orkester ja Orchestre du Pôle Supérieur Paris-Boulogne-Billancourt, ettekandel Beethoveni I klaverikontsert, solistiks Khatia Buniatišvili, ja Šostakovitši I sümfoonia f-moll op. 10.

24. X Olari Elts dirigeerib Müncheni Prinzregententheateris üleni eesti muusika kava (!), ettekandel on Tüür ja Pärt: Arvo Pärdi „L’abbé Agathon“, Erkki-Sven Tüüri „L’ombra della croce“, Pärdi „Adam’s Lament“ ja „Ein Wallfahrtslied“, Tüüri „Requiem“. Mängib kuulus Müncheni Kammerorkester, laulab Baieri Raadio koor, solistid on Hannah Morrison ja Julian Prégardien. Kontsert kuulub raadiokoori abonementsarja.

24. X Saksamaal Tübingenis esitab Hamburgi Harvestehuder Kammerchor Cyrillus Kreegi „Taaveti laulu“ ja Arvo Pärdi „Magnificati“, juhatab Clazus Bantzer.

24. X UKs toob Nottinghami ülikooli University of Nottingham Philharmonia oma hooaja avakavas ettekandele Arvo Pärdi „Tabula rasa“, kontsert Lakeside Arts Centre’s.

25. X USAs tuleb esiettekandele Tõnu Kõrvitsa 12osaline kooritsükkel „The Canticle of the Sun“, esitab Lõuna-Mississippi Ülikooli koor Gregory Fulleri juhatusel. Järgneb veel neli esitust lähikonnas.

25. X Soomes Vaasa raekojas esinevad Tobiase Keelpillikvartett ja harfist Lily-Marlene Puusepp, kavas Debussy „Danse sacrée et danse profane“, Pärdi „Fratres“, Smetana I kvartett „Minu elust“ ning Arnold Baxi Harfikvintett.

28. X Soomes Jyväskylä Taulumäe kirikus esitavad Musica-kuoro ja Jyväskylä Sinfonia Arvo Pärdi „Berliini missa“, juhatab Moshe Atzmon. Vilniuse Püha Katariina kirikus laulab Jauna Muzika Vilniuse festivalil viis juubilar Pärdi teost, juhatab Vaclovas Augustinas. Kavas kõlab ka Justė Janulytė Arvo Pärdile pühendatud uusteose „Radiance“ esiettekanne.

29. X –1. XI Tallinna Poistekoor osaleb V rahvusvahelisel koorifestivalil ja -konkursil Maltal Florianas. Poistekoor Lydia Rahula juhatusel esineb poistesegakoorina vaimuliku muusika kategoorias, poistekoori meeskoor Tomi Rahula juhatusel ilmaliku muusika kategoorias, kus žüriisse kuulub ka Aarne Saluveer. Repertuaaris on sh ka Mozarti „Ave verum“, Cyrillus Kreegi „Mu süda, ärka üles“ ja „Taaveti laul“, Rahmaninovi „Bogoroditse djevo“, Urmas Sisaski „Kiitkem südamest Mariat“.

29. X sarjas „Romantiline klaver“ esinevad Peterburi Jaani kirikus klaveriduod Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske ning Piret Väinmaa ja Lauri Väinmaa. Kavas on Urmas Sisaski „Andromeda galaktika“, Alo Põldmäe „Loire’i lossid“, Erkki-Sven Tüüri sonatiin 2 klaverile, Brahmsi „Variatsioonid Haydni teemale“ op. 56b, Raveli „La Valse“ ja I. Moschelese „Kontrastid“ op. 115.

30. X PoolasWrocławis juhatab Tõnu Kaljuste Rahvusliku Muusikafoorumi (NFM) koori ja orkestrit Arvo Pärdi autoriõhtul „Meditatsioonid Athose mäel“: I sümfoonia, III sümfoonia, „Cantus …“ ja „Te Deum“.

30. X Šveitsis Bieli linnakirikus toimuval oreliõhtul mängib Marju Riisikamp oma kavas ka Arvo Pärdi pala „Mein Weg hat Gipfel und Wellentäler“.

31. X Arvo Pärdi juubelikavadega jätkab Cappella Amsterdam Daniel Reussi juhatusel, Hollandis Groningenis on ettekandel „Kanon pokajanen“. Espoo Tapiola kirikus esitatakse kolm Pärdi teost, esitab kiriku koor ja orelil Kari Jussila, juhatab Liisa Malkamäki: „The Beatitudes“, „Mein Weg“ ja „Salve Regina“. Budapesti Liszti Akadeemias on ettekandel Pärdi „Missa brevis“, esitab Concerto Budapest Ensemble, juhatab András Keller. Samal päeval, 31. X on UK-s Ayr’i Octagonal Hallis ettekandel Pärdi „Fratres“, seda mängib Aurea Quartet.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht