25 aastat muusikat Nigulistes

Piret Aidulo

„Händel 250”: Teele Jõks, Arvo Leibur, Marge Uus, Aare Tammesalu ja Andres Uibo 6. XII Nigulistes. Metsosopran Teele Jõks esines Nigulistes koos suurepärastest instrumentaalsolistidest moodustatud kammeransambliga koosseisus viiuldajad Arvo Leibur ja Marge Uus, tšellist Aare Tammesalu ning organist Andres Uibo. Kava  koosnes Georg Friedrich Händeli loomingust – tema surmast möödus tänavu 250 aastat. Huvitava numbrilise sarnasusega märgime ka Niguliste muuseum-kontserdisaali 25. tegutsemisaastat. Kiriku taastamistööd olid küll lõpule jõudnud juba 1982. aastaks, kuid suur põleng lükkas saali avamise veel paar aastat edasi. Uue kontserdipaigana pakkus Niguliste Estonia kontserdisaali kõrval rikkalikke võimalusi orelimuusika esitamiseks.

Tasapisi lõpetati  orelikontsertide korraldamine Estonias täielikult. Küllap nähti siin suure eeskujuna ka Riia toomkirikut (riigistati 1962. aastal), kus käis koos orelipublik kogu Nõukogude Liidust ja väljastpooltki. Peatselt sai alguse ka tänaseks juba 23 korda ellu kutsutud Tallinna rahvusvaheline orelifestival, kus kuuleme peale orelikontsertide sageli suurvormide ettekandeid. Nigulistes on toimunud palju muudki põnevat: rohkete oreli- ja kammerkontsertide kõrval ka paavsti  vastuvõtt ja moedemonstratsioone! Võib muidugi fantaseerida, mis oleks Niguliste varemetest saanud siis, kui oleks teoks saanud plaan riigistada Riia eeskujul ka Tallinna toomkirik. Toomkogudusele jäi tollal kirik alles, selle asemel suleti Peeteli. 25 aastat ilusat muusikat on muuseumi elus kõrvu faktiga, et ühtlasi möödub 500 aastat Nigulistes eksponeeritud „Surmatantsu” autori Bernt Notke surmast. 

Iga muusikakooli lapski teab, et erinevalt samal aastal sündinud Johann Sebastian Bachist oli Händel omas ajas erakordselt tuntud ja tunnustatud helilooja ning moodsalt väljendudes edukas muusikaprodutsent. Suurejoonelisus elus ja muusikas tegid temast omamoodi superstaari. Händeli suurvormidest on meie kontserdipublikut tänavu rõõmustanud näiteks kevadel kõlanud „Messias” ja orelifestivali lõppkontserdil ette kantud oratoorium  „Theodora”, kus suurepärase rolli tegi ka 6. detsembri kontserdil üles astunud Teele Jõks. Tema sulnis ja meisterlikus esituses kõlasid sel korral ka aariad oratooriumidest „Jefta”, „Hercules” ja „Theodora” ning ooperist „Rinaldo”. Kaheosalise kontserdi juhatas sisse Händeli „Veemuusika” oreliseade Andres Uibo esituses. Transkriptsioonide esitamine on moes: tšellokvartetid, kellade ansamblid, rokkmuusika seaded vanamuusikaansambli ja popmuusika  segakooride esituses jne. Suurte orelite ammendamatud registrikombinatsioonid võivad anda teistele pillidele loodud muusikale uue elu. Aastaid Nigulistes mänginud mehena oskas Uibo leida teosele põnevaid registreid ja panna Niguliste keeruka akustika enda kasuks tööle.

Vanadel Niguliste fotodel on näha, et lisaks pilkupüüdvalt rikkalikule sisustusele oli orelirõdu märksa madalamal. Vitraažakna eksponeerimise huvides kõrgemale tõstetud orel oleks  allpool kõlaliselt kahtlemata palju võitnud. Niguliste pinkide seljatugede lihtne konstruktsioon võimaldab publikusõbralikult seada lava nii rõdu alla kui altari ette. Kas mäletate, et esialgne pinkide paigutus ei näinud ette mingit pikka vahekäiku (nagu kirikus!). Võin siinkohal eksida, kuid mäletan, et alles paavsti vastuvõtuga seonduvalt suudeti muuseumi vastupanu murda ja tekitati esialgu mõneks ajaks ja hiljem juba püsiv vahekäik.  Mis puutub akustikasse, siis selle parandamiseks oleks tänapäeval kindlasti mitmeid, ka teisaldatavaid vahendeid, kuid kas selleks suudetakse raha leida, on juba iseasi. Kahest esitatud triosonaadist esimese mängisid Arvo Leibur, Marge Uus, Aare Tammesalu ja Andres Uibo rõdu all ja teise altari ees. Akustiliselt peetakse esimest paigutust isegi paremaks, kuigi altari ees on korralikum valgustus. Hiljutisel eesti muusika auhinnagalakontserdil nägime ka  hoopis uutmoodi ja värsket paigutust. Muuseum-kontserdisaal-kirik – erinevalt Riia toomkirikust pole Nigulistet kirikuhoonena püsivalt taaskasutusse võetud. Hea tahtmise ja paindliku talitamise korral oleks kolme funktsiooni kooseksisteerimine kindlasti võimalik.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht