In memoriam Toomas Niit

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Toomas Niit 7. VI 1953 – 6. X 2020

Lahkunud on Toomas Niit, psühholoog, teadlane, tõlkija.

Toomas Niit lõpetas Tartu Ülikooli psühholoogiosakonna 1976. aastal ning suundus tööle Eesti Teaduste Akadeemia Ajaloo Instituuti. Alates 1979. aastast liitus ta tollase Tallinna Pedagoogikaülikooli keskkonnapsühholoogia uurimisrühmaga, saades üheks Eesti keskkonnapsühholoogia kujundajaks ja rahvusvaheliseks eestkõnelejaks. Tema eestvõttel alustati Lohusalu konverentside sarjaga, konverentsid said tuntuks ja tunnustatuks nii üle tollase Nõukogude Liidu kui ka kaugemal. Tema eriliseks kireks oli Eesti psühholoogia viimine laia maailma, algul Venemaa avarustele, hiljem ka lääne poole. Juba kaheksakümnendate lõpuks oli Toomasest saanud kümmekonna prominentse psühholoogiaajakirja toimetuskolleegiumi liige. Pärast piiride avanemist algasid maailmarännakud, õpetamine ja ühine uurimistöö kolleegidega Soomest ja Rootsist, USAst ja Kanadast, Islandist ja Austraaliast.

Pärast Eesti taasiseseisvumist oli Toomas Pedagoogikaülikoolis üks psühholoogiõppe käivitajatest, olles pikka aega ülikooli psühholoogia osakonna juhataja. Temalt pärineb tollase psühholoogia ja sotsiaalpedagoogika õppekava esimene versioon. Ta oli hinnatud lektor ja kardetud eksamineerija, aga ka tudengite lemmik, kes ühisüritustel kitarri ja hipiliku olemisega meeleolu ülal hoidis.

Psühholoogia edendamine ja selle kõlajõu tugevdamine oli Toomase südame­asjaks. Pikka aega oli ta Eesti Psühholoogide Liidu president ja asepresident ning ka Eesti esindaja Euroopa psühholoogiaorganisatsioonide assotsiatsioonis.

Noorusaeg kirjandusinimeste peres tõi kaasa kirjandushuvi. Toomase poolt eestindatud Murphy seaduste viis raamatut koos eksistentsiaalsete küsimustega teemal „miks asjad untsu lähevad“ olid pikka aega eesti vaimueliidi kohviku­arutelude keskpunktis. Toomas oli viljakas tõlkija ning psühholoogia termi­noloogia eestindaja. Just tema sulest on pärit „tiheliolek“ tähistamaks teiste inimeste liigsest lähedusest johtuvat ebamugavustunnet, vajadust hoida omavahel mõistlikku distantsi.

Jääme soojusega meenutama energilist ja alati tegusat kolleegi, sõpra ja kaasteelist.

Toomas Niidu ärasaatmine toimub laupäeval, 17. oktoobril kell 12 Tallinna Ülikooli aulas (Narva mnt 25).

Tallinna Ülikool

Eesti Psühholoogide Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht