Toivo Sikka 22. V 1962 – 23.V 2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti rahvateadust ja muuseumiilma on tabanud raske kaotus. Pärast pikka ja rasket haigust lahkus meie seast Toivo Sikka. Ta sai siin ilmas elada 53 aastat ja ühe päeva. Sellest ajast oli ta 28 aastat tööl Eesti Rahva Muuseumis, olles vaheldumisi nii vanemteadur kui tegevtoimetaja, aastatel 1992–2007 ka teadussekretär. Nendest aastatest pärinevad tema sulest põhjalikud muuseumi tegevusaruanded, mis on avaldatud ERMi aastaraamatutes.

Professionaalsuse kõrgema astme saavutas ta toimetajana. Tema erakordne põhjalikkus tagas kirjutajatele tugeva seljataguse. Kõik nimed, nii inimeste kui ka kohtade, olid mitu korda kontrollitud. Vanade käsikirjaliste tekstide segased käekirjad võis samuti julgesti Toivole usaldada, sest mingi seletamatu vaistu abil õnnestus tal need lahti muukida. Seda tööd tegi ta innu ja hasardiga. Ise ta eriti kirjutada ei tahtnud, aga ega ta pääsenud. Nii on ta üheks autoriks koguteoses „Eesti Rahva Muuseumi 100 aastat“. Selle teose ettevalmistamisel sai tema uurimisteemaks muutuste aeg – muutused, mis toimusid Eesti ühiskonnas, eelkõige Eesti Rahva Muuseumis, enne ja pärast Eesti riigi taasiseseisvumist. 2007. aastast oli ta Eesti Kirjandusmuuseumi, Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Ülikooli ühisväljaande JEF – Journal of Ethnology and Folkloristics tegevtoimetaja.

Peale kirjatöö oli ta ka mitme näituse kuraator. Etnoloogina oli tema valdkonnaks sepad ja sepis. Eesti Rahva Muuseumi 1994. aastal valminud püsinäitusel oli tema koostatud ka vastava ekspositsiooni osa. See teema haaras teda iseloomuliku põhjalikkusega ning nii luges ta mitmeid loenguid Eesti seppadest ja sepatöö ajaloost.

Tal olid ka laialdased kultuurihuvid. Ta oli mitme seltsi ja ühingu aktiivne liige. Eriline kirg oli aga filateelia. Nii aitasid kolleegid koguda talle ka huvitavate markidega ümbrikke või saatsid välismaalt kaarte. Nii nagu kõigis ettevõtmistes, oli ta ka margikogumises väga põhjalik ja süsteemne.

Toivo Sikka oli spordimees. Ta oli väga tubli pikamaajooksja, osales paljudel võistlustel, aga ka rahvajooksudel: jooksnud mitu korda ümber Viljandi ja Ülemiste järve, teinud kaasa maratone, sealhulgas suusatanud Tartu maratonil.

Toivo Sikka oli inimtüübina nagu vana aja haritlane, kelle huviring oli lai ja meel ärgas nii vaimu kui ka keha arendamisel.

Eesti Rahva Muuseum

Õpetatud Eesti Selts

ICOMi Eesti Rahvuskomitee

Eesti Muuseumiühing

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht