VASTULAUSE

Peeter Pere, Ülar Mark

Karin Hallas-Murula Sirbis avaldatud kirjutistes „Arhitektuurimuuseumi „juhtum”” (17. XII)  ja „Veel kord võimuvõitlusest arhitektuuririndel” (14. I) on mitmeid väiteid, mis ei vasta tõele või annavad kirjeldatud sündmustest moonutatud pildi.1. II 1996 pöördus Eesti Arhitektide Liit (EAL)  EV peaministri Tiit Vähi, kultuuriministri Jaak Alliku ja majandusministri Andres Lipstoki poole kirjaga, milles palus lahendada Eesti Arhitektuurimuuseumi pikaajalise ruumiprobleemi ning eraldada muuseumile näituse- ja tööpinnad Rotermanni soolalaos. Sama aasta 27. veebruaril pöördus EAL kultuuriminister Jaak Alliku poole palvega leida lahendus ka EALi ruumiprobleemile, mis tekkis seni liidule kuulunud Lai 29 ruumide erastamise järel. Ettepanek oli kaaluda ruumide eraldamist kultuuriministeeriumile kuuluvas soolalaos. Arhitektuurimuuseum oli sündinud EALi initsiatiivil ning liit oli muuseumile kinkinud kogu oma raamatukogu, seetõttu pidas EALi eestseisus sel ajal endastmõistetavaks, et need institutsioonid töötavad kõrvuti.

Kultuuriministeeriumi vastuskirjades 11. IV  ja 19. IV vastas Jaak Allik, et EALi soov saada endale ruumid soolalaos on igati põhjendatud ning soovitas EALil alustada läbirääkimisi arhitektuurimuuseumiga. Juunis suunduski EALi eestseisus eesotsas toonase esimehe Hain Tossiga soolalattu ruumidega tutvuma ja muuseumi direktoriga läbirääkimisi pidama. Paraku teatas muuseumi juht Karin Hallas, et kontoriruumid on juba hõivatud ning keeldus liidu juhtkonda hoonesse lubamast. Samuti välistas ta edasised läbirääkimised sel teemal: „kogemused ütlevad, et EAL eestseisuse ja arhitektuurimuuseumi suhted on seda paremad, mida kaugemal nad üksteisest füüsiliselt asuvad” (Hallase kirjast Jaak Allikule, 25. VI 1996). EAL asus seejärel mujalt ruume otsima.
Eesti Arhitektide Liidu tänane eestseisus ega juhatus, samuti Eesti Arhitektuurikeskuse juhatus ega nõukogu pole arutanud EALi või EAK kolimist arhitektuurimuuseumi majja, nagu väidab Karin Hallas-Murula oma sõnavõttudes (EALi eestseisuse protokollid on avaldatud EALi teatajates). Endine muuseumi juht peaks teadma, et isiku või tema tegevuse kohta ebaõigete andmete avaldamine või faktilist laadi andmete mittetäielik või eksitav avaldamine on õigusvastane. Kui eelmainitud artikleid käsitleda üksnes autori subjektiivse vaatenurgana, ei peaks kultuurileht olema sellise mittetõese info avaldamise koht.

Peeter Pere, EALi esimees
Ülar Mark, EAK juhataja

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht