Tänavamekk – Eripalgeline Tondi tänav
Tondi tänav kesklinna ja Mustamäe vahel on omapärane: see võiks olla üks linnaliikluse tuiksooni, kuid on jäänud võluvaks inimmõõdus nurgataguseks.
Tondi tänav Tallinnas saab alguse kesklinnast, Pärnu maanteelt, kulgeb Kristiine linnaosas kuni Tammsaare teeni ning läheb seejärel üle Rahumäe teeks. Oma nime on tänav saanud siiani alles Tallinna raehärra Jobst Dunte suvemõisa ehk Dunten’i järgi, tänava lõpus asub sellest mugandatud nimega Tondimõisa park.
Tinglikult võib Tondi tänava jaotada kolmeks eraldi lõiguks, mis erinevad nii välisilmelt kui ka kasutuselt. Tondi tänav on oma praeguse näo saanud järk-järgult: aastaid tagasi renoveeriti Tammsaare tee poolne tänavalõik kuni Linnu tee ristmikuni, koos trammitee uuendamisega 2015. aastal sai uue katte tänava kesklinnapoolne ots kuni Tondi raudteeülesõiduni ja eelmisel suvel valmis keskmine osa raudtee ja Linnu tee ristmiku vahel.
Tammsaare tee poolses piirkonnas on liiklus väga tihe ja jalakäijal siia eriti asja ei ole. Kuigi siit viib tee Tondimõisa parki ja Audentese spordikompleksi, samuti pääseb ristmikult mitme kaupluse juurde, on silmas peetud ennekõike autoga liikujate vajadusi. Audentese kooli ette rajatud ringteest edasi muutub pilt suuresti. Laial sõiduteest mururibaga eraldatud kõnniteel võivad julgelt kulgeda jalakäijad ja lapsevankriga liiklejad, samuti jalgratturid, ilma et peaks pidevalt valvel olema.
Renoveerimise käigus tehti autode sõidurajad kitsamaks, ka neli ringristmikku vähendavad sõidukite kiirust ning teevad tänava jalakäijale meeldivamaks ja teeületuse turvalisemaks. Kahjuks on kõndimiseks ja rattasõiduks sobiv tee rajatud vaid ühele sõidutee poolele, kus paiknevad peamiselt eramud. Ehk leiaks seesugune tee tänuväärsemat kasutust hoopis teisel pool, kuhu jäävad mitmed õppe- ja spordirajatised, rajatav Kristiine City ja Selver? Vaid viimase kahe ringristmiku vahel on võimalik mugavamalt liikuda ka sellel teepoolel, kuigi kõnnitee kulgeb seal kohe sõidutee ääres. Palju meeldivam oleks seda ala läbida Tondi ajalooliste kasarmuhoonete ja puude vahel, sõiduteest kaugemal.
Kõnnitee äärekivid tänavaületuskohtades on küll madalaks viidud, kuid mitte igal pool pole need sõiduteega samal tasandil, mistõttu tuleb lapsevankri või rattaga liikudes olla tähelepanelik. Kiitust on väärt ületuskohad, kus ohutussaar tee keskel on kaetud kivisillutisega vaid osaliselt ning jäetud asfalteeritud liikumisrida nende jaoks, kes ületavad teed põrutustundlikuma sõiduvahendiga.
Linnu tee ristmiku ümbruses kasvavate suurte puude ja sirelite tõttu valitseb seal vaikne aedlinnaõhustik: ühele poole jääb Dunten ja teisele poole mõned ennesõjaaegsed puumajad. Siit algab kõige värskem renoveeritud tänavalõik, kus on autodele parkimiseks märgistatud mõned teetaskud ning mõlemal pool tänavat laiad jalakäijate ja ratturite tarbeks märgistatud rajad. Kurioosumina seisab Tondi ja Lõokese tänava ristmikul keset jalgrattarada liiklusmärk. Likvideeritud on küll tee tähistus, mis eraldas meetrilaiuse jalgrattatee jalakäijate poolest, ja post helkurribaga varustatud, kuid loodetavasti pole see lõplik lahendus.
Kuna tänavaäärsete parkimistaskute arv on piiratud, kõnnitee pole aga piisavalt lai ega sõiduteest rohealaga eraldatud, siis on autojuhtidel kiusatus seal parkida. Kuna elumaju on piirkonnas vähe ja tänava äärde jääva Tondi põhikooli vanale hoonele pääseb ligi eelkõige teiselt poolt, siis ei ole see kitsaskoht õnneks väga oluline. Märgistatud jalgrattatee lõpeb Tondi raudteeülesõidu juures. Sinna on paigutatud ka üks pink, kahjuks ilma prügikastita. Tundub, nagu oleks see sinna sattunud juhuslikult. Võib-olla on pink mõeldud neile, kes soovivad vaadata Tondi maneeži hobuste välitreeninguid?
Pärast Tondi raudteeülesõitu algab taas aktiivsema liiklusega ala, mis ei ole kaugeltki nii jalakäijasõbralik kui Kristiine piirkonna tänavalõik. Kuigi trammiteed ning koos sellega ka sõiduteed ja tänavavalgustust on uuendatud alles mõne aasta eest, on jalakäijatele jäänud vaid kitsuke rada sõidutee ja hoonefrondi vahel. Autode vool on siin tihe, eriti tipptundidel ja rongiliikluse tõttu tekkinud katkestuste pärast. Sõiduteed ületada on sellisel ajal üsna keeruline, seda eriti Alevi tänavalt vasakpööret sooritavate liiklejate tõttu, kes ristmiku ummistavad. Teeületus pole turvaline ja autoliiklus on kiirem, sest siin ei ole kasutatud selliseid liikluse rahustamise võtteid, nagu eelnevates tänavalõikudes. Kuna mõnede vanemate hoonete välisuks avaneb otse kõnniteele, tuleb väljudes olla ettevaatlik, et mitte sõiduteele sattuda. Meeldivam koht on Alevi tänava Pannkoogimaja juures, kus saab suvel rohelises aianurgakeses pikema peatuse teha.
Tondi tänava viimase renoveerimisetapiga on tehtud samm edasi Tallinna linna jalakäijasõbralikumaks muutmisel. Korraliku jalgrattatee jätkamisel raudteeülesõidust kesklinna suunas võinuks tekkida otsetee, kõigest mõnekilomeetrine meeldiv ühendus Mustamäe ja Kitseküla vahel. Siiani on see jäänud unistuseks. Kõige suurem ja põnevam potentsiaal tundub olevat peidetud Tondi kasarmute piirkonda, mille väljaarendamise korral saaks luua inimestele mõnusa ja elava tänavaruumi.