Pealelend

Sirp

Merle Karro Kalberg, ajakirja Õu peatoimetaja Mis ajakiri on Õu? Kui tihti see ilmub ja kellele see on suunatud? Välieluruumi ajakirja Õu esimene number ilmus 2009. aasta aprillis, rahvusvahelisel maastikuarhitektuuri kuul, edasi on see ilmunud kaks korda aastas. Tänaseks oleme jõudnud välja anda viis numbrit. Iga number on olnud seotud konkreetse teemaga: kodustamine, piirid, koostegemine, ajutisus. Viies number on teatud mõttes tänapäeva maastikuarhitektuuri ülevaade, kus on välja toodud viimaste kümnendite maastikuarhitektuurselt huvitavamad ja olulisemad objektid ning analüüsitud ajastute kujundustrende. Kuues number, teemal „tehniline”, on hetkel töös ja peaks välja tulema kevadel. Ajakiri ilmub eesti keeles, ingliskeelse tõlkega on ilmunud esimene ja viies number. Väliruum on koht, mis jääb kodu-, kontori- ja poeseintest väljapoole. Tihti tundub, et ruum siseruumide ümber on lihtsalt vahetsoon, kus liigutakse trajektooril kodu-töö-pood-kodu ja seda polegi tahetud kujundada teisiti kasutamiseks. Ajakirja Õu eesmärk on mõtiskleda selle ruumi üle. Kas reeglid, mis määravad robotliku järjekindlusega meie igapäevaseid käike, on mõistlikud? Kas kontakt loodusega, millest tihti seoses globaalse urbaniseerumisega räägitakse, on ikka katkenud või tuleb lihtsalt luua uued ühendused ja panna tähele uut tüüpi loodust? Ajakirjas räägitakse ehitatud keskkonnast, mõtestatakse seda lahti või antakse sellele uus tähenduskiht.

Ajakirja kaasautoriteks on olnud maastikuarhitektid, kirjanikud, arhitektid, kunstiajaloolased, geograafid. Niipalju kui on kirjutajate hulgas eri elualade esindajaid, on ka erinevaid vaatenurki. See on andnud väliruumi tõlgendamisele ja mõtestamisele juurde mitmekihilisust. Ajakirjas on Ilmunud ajaloolisi ülevaateid ja uurimusi, reportaaže linnaaktsioonidelt, mõtisklusi, pildialbum Tallinna piiretest ning erinevaid fotoseeriaid. Oleme esitlenud värskelt valminud või valmivaid väliruumi objekte. Iga numbri juurde kuuluvad ka persoonilood: siiani oleme tutvustanud nii kohalikke (Lootusprojekt) kui välismaiseid (Johan Paju), nii staažikaid (Inge Pehtla) kui ka noori (Peep Moorast, Sulev Nurme) tegijaid.

Nii nagu ootame kirjutama eri elukutsete esindajaid, soovime, et ka ajakirja lugejaskond oleks lai, sest väliruum ja seal toimuv puudutab ju kõiki. Iseasi, kas oleme suutnud selle tänaseks saavutada. Praegu on Õue-suguse väikese ajakirja lugejaskond pigem suhteliselt kitsas ringkond, inimesed, kes väliruumi teemal seotud: maastikuarhitektid, arhitektid, urbanistid, geograafid jt ning nende erialade tudengid.

Ajakirja annab välja MTÜ Kino ja selle põhituumiku moodustab sõpruskond, kuhu kuuluvad Karin Bachmann, Anna-Liisa Unt, Martin Allik, Merle Karro-Kalberg ja Tuumik Stuudiost kujundaja Marje Eelma. Ajakiri valmib tänu artiklite autorite heatahtlikkusele ja suuremeelsusele, see omakorda innustab meid üllitist välja andma. Suur tänu ka kultuurkapitalile, kelle toel see teoks on saanud.

Õu levib paremini varustatud kaubanduskeskuste ajakirjandusriiulitel ja R-kioskites. Vanu numbreid on võimalik lugeda veebi keskkonnas issuu.com (märksõna Õu). Meie tegemistest ja värske numbri tulekust saab operatiivset infot Facebooki Õue lehel. Oleme võtnud eesmärgi hakata uuel aastal Õue välja andma ka digitaalses formaadis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht