Ökoloogiline renoveerimine maastikuarhitektuuriga

Järjest enam pööratakse tähelepanu kvaliteetsele avalikule ruumile ja looduspõhistele jätkusuutlikele lahendustele.

ÜLLE KUNNUS

Männi pargi ideevõistlus

I preemia – „Männiöölane“, Kersti Lootus, Kadri Uusen, Liivi Mäekallas (Lootusprojekt), Lidia Zarudnaya (Positiivne Pinnavorm).

Ergutuspreemiad – „Tiritamm“, Villem Tomiste (Stuudio Tallinn); „Tuulelohe“, Grete Veskiväli, Eve Komp (Punktiir); „Sild“, Ülle Grišakov, Triin Järve, Eda Vane, Olga Borisik (Kivisilla).

Žürii: Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats, Kadrioru Pargi juhataja Ain Järve, Tallinna maastikuarhitekt Kristiina Kupper, Tallinna linna­disainer Urmas Kaldaru, Tallinna kommunaalameti inseneriosakonna peaspetsialist Eva Tallo, arhitekt Ivar Lubjak, maastikuarhitektid Toomas Põld ja Ülle Kunnus (esimees).

Palju tähelepanu on pälvinud arhitektide liidu käivitatud riikliku toetusega EV 100 linnakeskuste korrastamise arhitektuuriprogramm „Hea avalik ruum“. Omavalitsused otsivad ka nn kampaaniavälised võimalusi, sest kvaliteetset avalikku ruumi ja elukeskkonda väärivad kõik, ka keskustest kaugemale jäävate piirkondade elanikud.

Võidutöös „Männiöölane“ (Lootusprojekt ja Positiivne Pinnavorm) asustatakse park „uute elanikega“ – erilahendusega mänguvahenditega, mis toovad vaheldust laialdaselt levinud tüüpsete kataloogitoodetega mänguplatsidele.

Mustamäel asuva Männi pargi ideevõistlus on teine võistlus, mille kaaskorraldajaks on olnud maastikuarhitektide liit. Hinnatakse maastikus väärtuste leidmist ja esiletoomist, paiga vaimu säilitamist ja lahenduse kohapõhisust, maastikku sobitumist ja muidugi hilisema hoolduse mahukust. Lahendus peab olema pikaajaliselt säästlik ja eelistatud on looduslikult reguleeruvad ruumilahendused.

Ülemaailmsetel erialaliitude kohtumistel on tõdetud, et käes on maastikuarhitektuuri ajastu ja sellega tuleb nõustuda. Kui räägitakse kliimamuutustega toimetulekust või pagulaskriisidest, siis ikka selgub, et maastikuarhitektid koostöös teiste erialade spetsialistidega suudavad probleeme lahendades luua kvaliteetset ruumi. Võime ju arvata, et meil on seni veel kõik hästi, globaalprobleemidega maadeldakse kusagil kaugel ja meid need ei puuduta. Kuid tasub meenutada: 17. X 2017 mattus Tallinn pimedusse, sest Portugali metsatulekahjude tahm oli jõudnud ka siia. Eelmise aasta suvine kuumalaine andis aimu, mida kujutavad endast maailma suurlinnadele probleemiks kujunenud kuumasaared ja igaüks sai oma nahal kogeda, millist leevendust pakub avalikus väliruumis haljastus.

Hoonete ehitamisel ja renoveerimisel pööratakse suurt tähelepanu energiasäästlikkusele, eesmärgiks on seatud liginullenergiahooned, aga üldse ei ole tähelepanu pööratud linnade ökoloogilisele renoveerimisele. Looduses toimuvad protsessid pika inertsiga, kriitilisse punkti jõudes on tõhusaks tegutsemiseks juba liiga hilja.

Nüüdisaegse maastikuarhitektuuri eesmärgiks on eelkõige ökoloogilise kõrbestumise ärahoidmine ja looduspõhiste jätkusuutlike lahenduste kasutamine. Hoolduskulukad ja liigilist mitmekesisust kahandavad lahendused on igand.

Männi park on tekkinud kunagise merepõhja liivaluidete kattumisel männimetsaga. Aegade jooksul on tehtud plaane ala täisehitamiseks, kuid need ei ole realiseerunud. Terviklikku lahendust puhkealale polegi varem tehtud, sinna on paigaldatud mitmesugust mängu- ja spordiinventari, skulptuure ja haljastust ning välja kujunenud kaootiline pilt on suuresti ka amortiseerunud. Tiheda liiklusega magistraaltänavate tõttu on vajalik pargi perimeetrile rajada liiklusmürast eraldav puhverala.

Maastikuarhitektuurse ideevõistluse eesmärgiks oli tervikliku nüüdisaegse kujundusega multifunktsionaalse pargiruumi loomine eri vanusegruppidele. Esimeses voorus kvalifitseerus 11 võistkonda ning portfooliote põhjal valis žürii välja neli, kes said teises voorus esitada ideekavandid. Lõplik otsus ei sündinud kergelt. Enim poolthääli sai ideekavand „Männiöölane“. Selle kujunduslahendus oli tehtud nii kõrghaljastust kui ka vähem märgatavat elustikku säästvalt. Sipelga­radadena kulgevad tõstetud teerajad arvestavad tallamisõrna pargipinnase ja alustaimestikuga. Koos uute lihtsa vormiga ehitistega saavad praegused eklektilised pargirajatised kujundusstiili ühtlustava uuenduskuuri. Pakutud lahendust on võimalik välja ehitada järk-järgult ehituse ajal pargi kasutamist vaid osaliselt piirates.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht