Mulje linnahallist

Łukasz Wojciechowski

Kalamaja töötoa raames Eestis viibinud Poola arhitekt, arhitektuuribüroo VROA Architekci üks asutajatest, õppejõud, doktorant ja ajakirja A10 Poola korrespondent Łukasz Wojciechowski (sünd 1978) külastas ka meie mereäärset kummituslikku linnahalli ning kohtus selle arhitekti Raine Karbiga. Wojciechowski on kirglik nõukogude ajastu arhitektuuri fanaatik ning Sirp palus tal kommenteerida meie omaaegset esindusarhitektuuri. Łukasz Wojciechowski: Raine Karp ütleb, et arhitektuuriteooria on vaid fantaasiaküllane väljamõeldis. Ta väidab, et tema teosed on tema oma mõistuse looming, millel ei ole olnud konkreetseid eeskujusid või kindlat inspiratsiooniallikat. Ta ei pea oma kõige märkimisväärsemaid hooneid eksperimentaalseteks, vaid nimetab neid lihtsalt praktilisteks. Mida arhitekt ka ise ei ütle, tema projekteeritud Tallinna linnahall meenutab vaatlejale looduslikke maastikuvorme, iidseid asteegi templeid, mastabasid ja uuemaid jaapani geomeetrilisi plaane. Mahajäetud halli külastaja kohtub vaimselt ja füüsiliselt arhitektuuri lätetega. Roninud mööda monumentaalseid treppe üles, jõuab ta tuulisele platvormile, millelt avaneb sõnatuks tegev vaade Läänemerele. Linnahalli hämarasse tühjusesse sisenemine tundub nagu laskumine salajasse maa-alusesse linna. Kuigi hall on vaid 30 aastat vana, kuulub see ajastusse, mis näib olevat ammu möödas. Valgus suudab vaevu murda läbi määrdunud akende, mis avanesid kunagi terrassidele. Vahesein saali perimeetril on tõstetud üles – fuajees seisja ees avaneb 5000 istmega mõjuv kraater. Lavakardina keskel on jaapanipärane punane ring – nagu teine päike, mis justkui püüaks sellesse liiga noorde hauda veidi valgust tuua.

Linnahalli idee imetlemine käib käsikäes mõningate pettumustega. Kivist välisseinad on pettevõte nagu stiliseeritud võlvkaaredki. Mõned viimistlusmaterjalid nagu vaipkatted ja polsterdus on naeruväärselt kehva kvaliteediga.

See, et funktsioonita avatud terrassid on elavad linlikud platvormid – saab olla vaid juhus. Linnahallis on jäädvustunud mitmed nõukogude mõtlemise vajakajäämised. Nüüd on Eesti noorte arhitektide kord kasutada kogu oma silmapaistvat andekust selle köitva ja keerulise ajaloolise pärandi renoveerimiseks.
 
Tõlkinud Kadri Klementi

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht