In memoriam: Viktor Pais

Viktor Pais
21. II 1947 – 16. III 2014

Viktor Pais sündis 21. veebruaril 1947. aastal Fürstenwalde linnas Saksamaal, ent juba samal aastal asus tema perekond elama Pärnusse. Pärast Lydia Koidula nimelise Pärnu II keskkooli lõpetamist töötas ta paar aastat ja astus siis Tallinna Polütehnilisse Instituuti, et õppida raadiotehnika eriala.
Aastal 1970 tegi ta kannapöörde ning läks Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti arhitektuuri eriala omandama. Pärast kunstiinstituudi lõpetamist suunati ta tööle RPI Eesti Maaehitusprojekti Pärnu osakonda, kus ta töötas vanemarhitekti, arhitekt-grupijuhi, arhitektuuri ja planeerimise töökoja juhataja, osakonna peaarhitekti ja projekti peainseneri ametikohal. Sel ajal valmisid ka tema tähtsamad tööd: Võru rajooni Rõuge külanõukogu ja sidehoone (1979), Nuia keskkooli (1979) ja Suure-Jaani keskkooli (1980) juurdeehitised ning Lihula sidetehniline hoone (1980). Muljetavaldav hoone on Pärnu lastepolikliinik, praegu Pärnu perearstikeskus (Suur-Sepa 14, 1979).
Pärast Maaehitusprojektist lahkumist töötas Pais Pärnu linna arhitektuuriosakonnas insenerina, hiljem Pärnu metsakombinaadis (1984–1988). Samal ajal projekteeris ta eramuid. Kui nõukogude ajal asutati esimene projekteerijate kooperatiiv Gild, alustas Pais seal tööd arhitektina. Kooperatiiv Gild nimetati ümber Uuno Evert Projekteerimisbürooks Gild, millega Viktor Pais oli seotud kuni firma sulgemiseni läinud aastal. 1970ndate lõpus organiseeris ta Eesti Arhitektide Liidu Pärnu sektsiooni ja oli selle esimene juht. Juba mitmeid aastaid oli Viktor Pais pensionil, aga oli väikeste projekteerimistöödega seotud kuni surmani. Paisi mäletavad kolleegid kui väga konkreetset ja otsekohest inimest. Ta oli leiutaja tüüp, kel olid huvitavad ideed, mis jäid aga suures osas ellu viimata, sest tervis mängis talle alatasa vingerpussi. Viktor Pais maandas oma tundeid muusikas: kooli ajal mängis ansamblis Viiking kitarri, hiljem orkestris trombooni.
Viktor Pais oli suur maailmaparandaja. Leiname ja mälestame teda ning avaldame sügavat kaastunnet lähedastele.

Eesti Arhitektide Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht