Eesti arhitektuur Londonis

Yoko Alender

7. – 30. juunini eksponeeritakse eesti arhitektide töid mainekas Bartletti arhitektuurikoolis Londonis (Bartlett School of Architecture, University College) rahvusvahelisel tulevikuarhitektuuri näitusel „Ehitamata maailma atlas” („Atlas of the Unbuilt World”). Näituse kuraator on rahvusvaheliselt tuntud arhitektuuriõppejõud ja kriitik Rob Gregory ning see on välja pandud Londoni arhitektuurifestivali raames. Festivali korraldab Briti Nõukogu Londonis.

Kõik riigid võisid esitada näitusele kuni kolm maketti objektidest, mis esindavad nende maa arhitektuuri huvitavamaid ilminguid ja mida hakatakse peatselt ehitama. Korraldajad valisid 39st riigist näitusele välja 60 maketti, nende seas ka kolm Eesti tööd. Eestit esindavad Londonis Kadarik Tüür Arhitektide Aidu püramiidid, Kavakava arhitektide Kultuurikatla korstna projekt ja Veskimetsa uus ratsabaas arhitektuuribüroolt Pluss. Näitusega kaasneb kataloog, kus on Eesti töödest tutvustatud põhjalikumalt Aidu püramiide. Esitatud maketid peegeldavad Eesti arhitektuuri uuenduslikku ja mitmetahulist palet.

Näituse kujundus on minimalistlik: maketid on asetatud endise haigla, praeguse arhitektuurikooli saali geograafilise paiknemise järgi – nii moodustubki ehitamata maailma atlas. Eesti maketid paiknevad (nagu riikki) strateegilisel positsioonil ruumi kagunurgas, mis tagab makettidele hea juurdepääsu ja vaadeldavuse, koos Norra sillamaketiga teises ehk kirdenurgas tekitasid need avaüritusel ehk enim furoori. 7. juunil tõdesime näituse avamisel koos Ott Kadariku, Mihkel Tüüri ja Indrek Allmanniga (Pluss), et meie maketid olid maailma konteksti asetatuna põnevad, väljavalitud objektid on tüpoloogia, materjalivaliku ja teostamise poolest laia spektriga ning makettide tegemisel on ära kasutatud maksimaalselt maketiformaati ja maketeerimise võimalusi.

Eesti arhitektidele on osalemine sellisel näitusel märkimisväärne tunnustus, millega kaasneb võimalus näha oma loomingut maailma kontekstis ning loodetavasti avanevad ka uued väljavaated edaspidi tutvustada ennast rahvusvahelisel turul ning müüa oma loomingut. Eesti arhitektide osalemist ja nende loomingu esitlemist Londonis toetavad kultuuriministeerium, välisministeerium ja arhitektide liit.

Lisalugemist näituse ja arhitektuurifestivali ja osalevate tööde kohta leiab aadressil http://backoftheenvelope.britishcouncil.org/2013/may/03/atlas-unbuilt-world/, http://www.londonfestivalofarchitecture.org, www.kta.ee, www.kavakava.ee, www.pluss.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht