Arhitektuurivõistlus „XXI sajandi kodu Lahemaal”

Eesti Arhitektide Liit

Keskkonnaamet koostöös Eesti Arhitektide Liiduga korraldab arhitektuurivõistluse „XXI sajandi kodu Lahemaal”, millega kutsutakse huvilisi mõtisklema Lahemaa ja Eesti põlisküla tuleviku teemal. Võistluse avamine ja tutvustamine ning teema laiem mõtestamine võetakse ette Tallinnas 3. mail arhitektuurimuuseumis seminaril „Eesti külamaastikud ja Lahemaa arhitektuur”. Võistluselt oodatakse Eesti külamaastiku tulevikuvisiooni. Võistlustingimustes on lähtutud Eesti külamaastike ehitusmahtudest, vormidest ja traditsioonilistest materjalidest, ent tingimused on siiski suhteliselt vabad võimaldamaks tänapäevast elamisruumi. Meie rahvuspargid on esinduslike külamaastikena hea katselava arutlemaks külakeskkonna tuleviku teemadel. Külakeskkonna jätkusuutlikkuse analüüsimiseks on sobiv just Lahemaa oma mitmekesiste küladega: siin on esindatud mitmed maastiku- ja külatüübid, siin on oma arhitektuurilugu. Katsealad on valitud maastikuliselt, külade tüübilt ja arhitektuurselt võimalikult erinevad: nn paiku mere ääres, metsa veeres, jõe kaldal ja avatud põllumajandusmaastikel. Esindatud on ridaküla, sumbküla ja asula, piirkonnad on nii erineva loodusmaterjalikasutusega (lavamaal paas, mere ääres rannikumadalikul puit ja maakivi) kui ka erinevate ajalooliste mõjutuste ja arhitektuurilooga väga vanadest palkmajadest kuni tänaste tipparhitektide loominguni. Eesti külaarhitektuuris on näha XVII–XX sajandini nii muutusi kui püsivust, selle võistlusega otsitakse külaelule jätku – XXI sajandi elustandardit olemasolevasse looduslikku ja kultuurilisse keskkonda.

Võistlusele oodatakse uue eesti maakodu eskiislahendusi, mis lähtuvad Lahemaa ja Eesti külaarhitektuuri ruumilisest ja kultuurilisest eripärast. Peaküsimus on: kuidas rajada tänapäevast ja kvaliteetset arhitektuuri ning hoida seejuures elujõulisena väärtuslikku külakeskkonda, selle miljööd? Võistlusega mõtestatakse laiemalt Lahemaal elamist, peetakse dialoogi ja tugevdatakse kontakte maapiirkondades ehitamisest huvitatud kinnistuomanike ning külakonteksti mõistvate arhitektide vahel.

Võistlusaladeks on valitud neli fiktiivset Lahemaa paika, kus ilmneb selle (ja laiemalt Eesti) külade iseloomulik tüüpolukord (tegelikult selliseid kinnistuid olemas ei ole). Võistluse vorm on arhitektuurse eskiisi konkurss, mille auhinnafond on 12 480 eurot, sellele lisanduvad ehitiste, külaarhitektuuri ja maastikega seotud asutuste ja organisatsioonide (nagu Muinsuskaitseamet, Eesti Vabaõhumuuseum, Säästva Renoveerimise Infokeskus) tunnustusavaldused ja preemiad.

Eesti külamaastike väärtusi, olukorda ja Lahemaa arhitektuuripärandit käsitlevad seminaril Fredi Tomps, Leele Välja, Lilian Hansar, Juhan Maiste ning võistlust tutvustab arhitekt Jaan Tiidemann. Seminari ning vestlusringi Eesti külamaastike väljavaateist juhib Riin Alatalu. Üritus on eelregistreerimisega ja tasuta.

*

„Lahemaa ehituspärand on praeguseks suhteliselt hästi uuritud ja kaardistatud, kuid kogutud andmetest üksi ei piisa tulevikuvisioonideks. Koostasime koos kolleeg Kaidi Õiega sellise võistlusülesande, mis ei võimalda võistlejatel tegeleda pelgalt vormiga, vaid eeldab arhitektidelt teemasse süvenemist ja ärgitab mõtestama maalelamist laiemalt. Selles mõttes on Lahemaa arhitektuurikonkurss eesrindlik,” selgitab konkursi ideed arhitekt Jaan Tiidemann.

Eesti Arhitektide Liidu esimees Peeter Pere, üks võistluse žürii liige: „Eesti maastik on väärtus. Eesti maastikus asetsevad talud. Eesti talud nagu Eesti maastikudki on omaette väärtus. Need väärtused kuuluvad kokku ja seda kooslust ei tohi lõhkuda. Selle tänuväärse arhitektuurivõistlusega Lahemaal annavad arhitektid oma panuse nende unikaalsete väärtuste hoidmisse.”

Täpsem info www.lahemaa.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht