Arhitektuurimaailm

Margit Mutso

Eesti Arhitektide Liit sõlmis koostööleppe Poola Arhitektide Ühendusega 19. – 21. juunil toimus Eesti Arhitektide Liidu (EAL) esinduse ametlik visiit Varssavisse, kus külastati Poola arhitektide ühendust SARP ning sõlmiti kahe organisatsiooni vahel koostöölepe viieks aastaks. Leppe peamine eesmärk on vahetada arhitektuurialast teavet ning tutvustada vastastikku oma maa arhitektide loomingut ning arhitektuurisündmusi. Samuti on plaan edendada kahe riigi noorte arhitektide ja üliõpilaste vahetust. SARP tegutseb 1877. aastast ja koondab tänaseks enda alla ligi 5800 Poola arhitekti, ühenduse president on arhitekt Jerzy Grochulski. Esimese ettepanekuna pakkus SARP EALile võimalust tuua Poola mõni Eesti arhitektuurinäitus. Visiidi raames tutvusid eestlased ka kahe Poola suurema ja edukama arhitektuuribürooga: JEMS iga, kus töötab 50 arhitekti, ja Arcusega, kus töötab 30 arhitekti. Arhitektide liidu külaskäik Poola on üks osa liidu kavast külastada kõikide Läänemeremaade arhitektide liite. Tänaseks on jõutud külastada arhitektide organisatsioone Peterburis, Moskvas, Helsingis, Riias ja Varssavis. Kavas on külaskäigud Vilniusesse, Stockholmi, Kopenhaagenisse ja Oslosse. Kaugem eesmärk on käivitada nende maade vahel arhitektide liitude koostöövõrgustik.

13. juulil avas kultuuriminister Rein Lang Haapsalu kultuurikeskuses kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja ideekavandi konkursitööde näituse

Vastavalt valitsuse tegevusprogrammile korraldas kultuuriministeerium koostöös arhitektide liiduga 2011. aastal avaliku konkursi kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja ideekavandi leidmiseks (vt Heie Treier, Andestus, puhastumine ja kirgastus. Sirp 2. XII 2011). Võistlusele laekus 66 ideekavandit. Kuna võistlustingimuste kohaselt anti osavõtjatele nii memoriaali asukoha, maksumuse kui selle sisulise ja vormilise mõtestamise osas vabad käed, leidus konkursile laekunud ideede hulgas väga erinevaid lähenemisviise memoriaali mõistele. Žürii hindas ideevõistlust õnnestunuks ning võistluse järel olid tööd väljas Tallinnas arhitektuurimuuseumis. Rändnäitus maakonnakeskustes ja väljapanek internetis www.arhliit.ee/memoriaal korraldatakse eesmärgiga tutvustada konkursile esitatud ideid laiemale avalikkusele ja kutsuda ka külastajaid näitusetöid kommenteerima. Kultuuriministeerium edastab valitsusele arutamiseks võistluse tulemused koos kommentaaridega. Lõpliku otsuse memoriaali rajamise osas teeb vabariigi valitsus.

Näitus jääb Haapsalus avatuks 13. augustini (avatud kolmapäevast pühapäevani 12.00 –18.00). 2012. aastal eksponeeritakse näitust veel Pärnus, Põltsamaal, Põlvas, Viljandis, Tartus, Rakveres ja Jõhvis. 2013. aastal on näitus Märjamaal, Kärdlas, Kuressaares, Valgas, Võrus ja Paides.

Järgmise Tallinna arhitektuuribiennaali (TAB) kuraatoriteks valiti noored arhitektid

Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2013 kuraatorivõistluse võitis rühmitus b210, kuhu kuuluvad Karin Tõugu, Aet Ader, Kadri Klementi, Mari Hunt ja Kaidi Õis. Nende võidutöö „Ümber töödeldes sotsialismi” mõtestab ümber nõukogudeaegset linnakeskkonda ning taotleb selle paremat integreerimist nüüdisaegsesse linnaruumi. Teine rahvusvaheline Tallinna arhitektuuribiennaal TAB 2013 toimub 4.–8. septembrini 2013 Tallinna erinevates paikades. TABi programm koosneb kolmest põhiüritusest ja nende satelliitidest, biennaali keskmes on kuraatorinäitus, sümpoosion ja Tallinna visioonivõistlus. Kuraatorivõistlus otsis kuraatorit TAB 2013 näitusele ja sümpoosionile. Võistlejate ülesanne oli pakkuda järgmise TABi peateema, mis oleks seotud nii Eesti kontekstiga kui resoneeriks arhitektuurimaailma arenguid. Võistlusele laekus neli tööd, mille seas oli mitu originaalset ideed linnaruumi ja arhitektuuri käsitlemiseks. TAB 2013 žürii, kuhu kuulusid Villem Tomiste, Katrin Koov, Peeter Pere, Ülar Mark, Toomas Tammis ja Andres Kurg, andis esimese auhinna tööle, mis soovib TAB 2013 raames käsitleda ja ümber mõtestada nõukogudeaegset ehitatud keskkonda. Samas ei piirduta vaid nõukogude pärandiga – TABi raames on plaan analüüsida ka teispool raudset eesriiet rajatud modernistlikke, sotsialismi ideest kantud keskkondi ning nende tulevikku. Žürii arvates on võidutöös väljapakutud teema ülimalt aktuaalne. Ida-Euroopa on vaikselt mõistmas eeslinnastumisega tekkivaid probleeme ning ühiskonnale üle jõu käivaid kohustusi. Järg on jõudmas taaslinnastumise, tihedama linnalise eluviisi kätte. Žürii usub, et võidutöö tagab 2013. aasta sügisel Tallinnas eduka arhitektuuribiennaali.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht