Väike-Õismäe visioonivõistlusele laekus rekordiline arv võistlustöid üle maailma

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Arhitektuurikeskusel on hea meel teatada, et Tallinna arhitektuuribiennaali TAB 2013 visioonivõistlus on edukalt lõppenud. Koostöös Tallinna linnaga korraldatud visioonivõistlusele laekus kokku 88 tööd (neist 86 tähtajaks) mitmelt poolt maailmast. Tänavu sügisel kulmineeruva Tallinna arhitektuuribiennaali egiidi all peetud visioonivõistluse eesmärgiks oli otsida ideid Tallinna Väike-Õismäe asumi linnaruumi mitmekesistamiseks ja elukeskkonna parandamiseks.

TAB 2013 kuraatorite (Karin Tõugu, Kadri Klementi, Aet Ader, Kaidi Õis, Mari Hunt) sõnul on huvitav näha seda mitmekesisust, mida võistlusele esitatud tööd Väike-Õismäe tulevikuks pakuvad. Kuraatorid selgitavad: „Edaspidiste arutelude jaoks on loodud väga põnevaid visioone, mis tõstavad esile Väike-Õismäe piirkonna tugevusi ning lahendavad sealseid probleeme. Võistlustöödes on keskendutud nii maastikule, hoonetele, hoonetevahelisele ruumile kui Väike-Õismäe linnaruumi funktsionaalsele mitmekesisusele. Välja käidud ideed moodustavad kuraatorite arvates hea aluse, mille põhjal arhitektid, elanikud ja linnaosavalitsus saavad Väike-Õismäe linnaruumilist tulevikku üheskoos edasi planeerida.

Visioonivõistluse þürii liige, arhitekt Inga Raukas kommenteerib: „Auhinnatud töödes pakuti välja lähenemisviiside ja temaatika mõttes üsna erinevaid ideid. Þüriil tuli võrrelda nii linnaliselt mastaapseid kui ka „rohujuure tasandilt väljakasvanud visioone. Huvitavaid lahendusi, mis võimaldaksid kõige paremal viisil täiustada Väike-Õismäe linnaruumi ja suurendada sealse elukeskkonna kvaliteeti või soodustada elanike omavahelist läbikäimist, oli palju. Þüriil tuli teha karme valikuid paljude heade ideede vahel, kuid eelkõige hindasime nutikust ja pakutud visioonide mõju Õismäe linnaosa arengule.

Arhitektuuribiennaali visioonikonkurss on þürii välisliikme, Taani päritolu arhitekti Bjarke Ingelsi hinnangul tähtis nii Tallinna linnale kui ka kogu maailma kontekstis. “Teil on modernistlikud magalarajoonid, mis on olnud mingite standardite järgi ju head elukohad, kuid mis on jäänud hätta sotsiaalselt sidusa naabruskonna loomisel,” selgitas ta.

Ingels arvab, et on väga oluline selliseid komplekse mitte hävida lasta, vaid süstida neisse uut tüüpi sotsiaalsust. Tallinna peab ta kirju mineviku tõttu mitmekesiseks linnaks, millel on potentsiaal kujuneda linnaruumi osas unikaalseks.

AUHINNATUD TÖÖD

TAB 2013 visioonivõistlusest oodati osa võtma arhitekte, maastikuarhitekte, urbaniste ja nimetatud erialade üliõpilasi. Võistlustöid hindas þürii, kuhu kuulusid maailmakuulsa Taani arhitektuuribüroo BIG asutaja ja partner, äsja Tallinna külastanud Bjarke Ingels, Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd ja Eesti ühe tuntuma arhitektuuribüroo Allianss Arhitektid asutaja ja partner Inga Raukas.

Võistluse auhinnafond oli 8000Ђ, millest 5000Ђ kuulub esimesele kohale, 2000Ђ teisele kohale ja 1000Ђ kolmandale kohale. Kuus silmapaistvat võistlustööd saavad þürii poolt kiitusega ära märgitud.

Þürii poolt välja valitud auhinnaliste kohtade ja äramärkimise vääriliste tööde märgusõnad tähestikulises järjekorras: A Collective Space, Anamorfosis, Animal District, Colorspray, Dynamo, F23, K0EX15T, PandaJ, The Point.

Auhinnatud tööde autorite nimed kuulutatakse välja 7. septembril 2013 Tallinna arhitektuuribiennaali põhiprogrammi raames toimuval auhinnatseremoonial. Samal ajal on avatud ka näitus, kus on võimalik võistlustöödega põhjalikult tutvuda.

***

TALLINNA ARHITEKTUURIBIENNAAL 2013: TAASKASUTADES NÕUKOGUDE RUUMIPÄRANDIT

Tallinna arhitektuuribiennaal „TAB 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit” toimub 4. – 8. septembrini Tallinnas. TAB 2013 on arhitektuuri ja linnaplaneerimise foorum, mis oma mitmekülgse programmiga (näitused, sümpoosion, visioonivõistlus jm) viib kokku arhitektuuriteooria ja praktika, kogemused ja innovaatilise mõtte. Tänavuse biennaali kuraatorid on arhitektuuribüroost b210 (Karin Tõugu, Kadri Klementi, Aet Ader, Kaidi Õis, Mari Hunt). Kuraatorite poolt püstitatud teema – taaskasutades nõukogude ruumipärandit – keskendub küsimustele mida ja kuidas taaskasutada siinsest nõukogude arhitektuurist ja selle ruumilistest ideedest.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht