„Translocal Express” juba täna!

Rael Artel

Täna kell 11 algab Kumus „Public Preparation’i” („Avalik ettevalmistus”) sarja rahvusvaheline seminar „Translocal Express. Golden Age” („Translokaalne ekspress. Kuldaeg”), kus kõne all ajalookirjutamise ja kollektiivse mälu roll praegu domineerivas natsionalistlikus diskursuses ja selle käsitlemine kaasaegses kunstis.

Kuidas suhestub vastuoluliste ajaloonarratiivide ja kollektiivse mälu (aga ka amneesia) probleemidega  tänapäeva kunstnik? Kuidas politiseeritakse minevikku? Kuidas pidada ühist minevikku linnaruumis meeles? Kuidas seda unustada? Kuidas mõjutavad minevikus aset leidnud kollektiivsed traumad tänapäeva mõtteviisi ja poliitilisi otsuseid? Need on vaid mõned küsimused, millele otsitakse vastust. Koostöös Kumuga korraldatud seminar, mis toob kokku kunstnikke, kunstiajaloolasi ja filosoofe nii Ida- kui ka Lääne-Euroopast,  kannab alapealkirja „Kuldaeg”.

Kuigi mõiste on pärit klassikalisest mütoloogiast ning tähistab eelajaloolist rahu- ja jõukuseajastut, võiks tänapäeva rahvusliku ajalookirjutuse kontekstis käsitleda kuldajana pigem palju lähemas minevikus edukalt realiseeritud, kuid ka kahetsusväärselt kaduma läinud või kannatada saanud rahvusriiklust. Kuldaja mõiste hõlmabki kaht olemuselt vastandlikku külge: erakordselt eduka ja kuulsusrikka  perioodi ühe rahva ajaloos ning selle ajastu hääbumise või hävitamise. Esimest saadab rahva mälus nostalgiline järeleõhkamine, viimast aga kollektiivne kibestumus. Nii esitabki dominantne ajaloodiskursus mõnede endise Ida-Euroopa riikide puhul kuldajana, perioodi kahe ilmasõja vahel, mõnede puhul meenutatakse endiste impeeriumide hiilgust või võitu fašismi üle. Kuldajaga käib kaasas veel üks oluline  aspekt: nimelt on purunenud riiklus ja rahvuslik kannatuslugu rakendatud tihtipeale kaasaegse natsionalismi teenistusse ning seda kasutavad enesestmõistetava argumendina rahvuslikult meelestatud jõud.

Rahvuslikku identiteeti produtseeriv ideoloogia seab ülekohtuselt kaotatud ajalooperioodi enese tegevuse eesmärgiks ja -kujuks ning rahva traumad annavad õigustuse nostalgiliste ideaalide taaskehtestamiseks. Just rahvuslikus ajalookirjutuses idealiseeritud ajastu annab peamistele kaasaegse natsionalismi taastootmise mehhanismidele raamid: rahvuslike väärtuste defineerimisele, fikseerimisele ja alalhoidmisele, traditsioonilise eluviisi ja kultuuri propageerimisele, konservatiivsele perekonna-, religiooni- ja immigratsioonipoliitikale. Seminaril on lähtutud eelkõige kunstnike Martin Krenni (Viin) ja Kristina Normani  (Tallinn) teoste tutvustamisest.

Mõlemad kunstnikud on intensiivselt käsitlenud mäletamise ja unustamise teemat seoses linnaruumiga, aga ka ajaloo ülekirjutamise ja mitmeti mõistmise küsimusi. Sellega haakuvat probleemistikku avavad oma ettekannetega Eva Fotiadi (Amsterdam), Siobhan Kattago (Tallinn), Aleksei Penzin (Moskva) ja Katarzyna Ruchel-Stockmans (Leuven). Veel teavet: www.ekm.ee/kumu ja www.  publicpreparation.org.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht