Tehnikaülikooli rektoriks valiti akadeemik Jaak Aaviksoo

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) kuratoorium valis 22. mail Eesti ainsa tehnoloogiaülikooli uueks rektoriks akadeemik Jaak Aaviksoo, kes astub viieks aastaks ametisse 1. septembril.
Valik tehti nelja kandidaadi seast.
TTÜ kuratooriumi esimees Sandor Liive tänas Aaviksoole konkurentsi pakkunud akadeemikuid Jakob Kübarseppa ja Mart Ustavit ning professor Andrus Salupere töö eest, mida kõigil tuli pingelise kandideerimisprotsessi jooksul teha. „Valik oli raske, sest lõppvoorus olid vaid väga tugevad kandidaadid,“ lausus  Liive. „Aaviksoo kasuks rääkis tema pikaajaline ja tulemuslik kogemus hariduselu juhtimisel nii Tartu Ülikoolis kui ka haridusministrina. Samas loodan, et vastaskandidaatide koostatud TTÜ arenguvisioone saab oma töös kasutada ka uus rektor.“

TTÜ kuratooriumi esimees Sandor Liive ja Jaak Aaviksoo. Foto: Edmond Mäll

TTÜ kuratooriumi esimees Sandor Liive ja Jaak Aaviksoo. Foto: Edmond Mäll

TTÜ uue rektori Jaak Aaviksoo sõnul ei osanud ta veel aasta aega tagasi ette kujutada, et ta naaseb vanade liistude juurde haridusvaldkonda. „Aga täna on mul väga hea meel, et saan kasutada oma 40-aastast teadustööd ning ülikooli- ja hariduselu juhtimise kogemust TTÜ-le uue arenguimpulsi andmiseks,“ ütles Aaviksoo. „Vaieldamatult on TTÜ Eesti majanduse ja ühiskonna arendamisel üks olulisemaid mootoreid, võib-olla kõige olulisem.“
Akadeemik Aaviksoo pidas üheks oma prioriteediks rektorina tuua TTÜ õppekavad lähemale Eesti ühiskonna vajadustele. „Oluline on ka teadustöö tõhustamine, eriti klassikalistel tehnikaaladel, ja fokusseerimine Eesti probleemidele ning TTÜ arengu kooskõlla viimine ettevõtjate eelistustega, et meie lõpetajad vastaksid paremini tööandjate ootustele,“ rääkis uus rektor. „Kindlasti lisandub siia loetellu ka tööjaotus ülikoolide vahel nii Eestis kui rahvusvahelisel tasemel. Minu loosungiks on: „Pigem vähem, aga paremini!““
Kuratoorium valis Jaak Aaviksoo TTÜ rektoriks 8 poolthäälega. Kuratoorium kinnitab uue rektori ametisse 22. juuniks, kui TTÜ nõukogu kuu aja jooksul oma seadusejärgset vetoõigust ei kasuta. 41-liikmeline nõukogu koosneb TTÜ õppejõududest, töötajatest ja üliõpilastest.
Jaak Aaviksoo (61) lõpetas 1976. aastal cum laude Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika erialal. Aastatel 1976–1992 oli ta noorem-, vanem- ja juhtteadur Teaduste Akadeemia Füüsika Instituudis, 1982. kaitses ta samas füüsika-matemaatikakandidaadi (PhD) kraadi. Aastatel 1981-1994 stažeeris ja töötas Aaviksoo külalisprofessorina Novosibirski Soojusfüüsika Instituudis, Max-Plancki Tahkiseuuringute Instituudis (Saksamaa), Osaka Ülikoolis (Jaapan), Pariisi Ülikoolis (Prantsusmaa). Alates aastast 1992 kuni tänaseni on Jaak Aaviksoo olnud Tartu Ülikooli optika ja spektroskoopia professor, aastatel 1992-1995 oli ta Tartu Ülikooli prorektor, aastatel 1996-1998 Eksperimentaalfüüsika ja Tehnoloogia Instituudi juhataja ning aastatel 1998-2007 Tartu Ülikooli rektor. Aaviksoo on olnud kaks korda ametis Eesti haridusministrina ja korra kaitseministrina ning kuulunud kolme Riigikogu koosseisu.
Alates aastast 1994 on Jaak Aaviksoo Teaduste Akadeemia akadeemik, ta on ka Turu ülikooli audoktor, Lapi ülikooli audoktor ning Academia Europaea, Eesti Füüsika Seltsi, Kaitseliidu vanematekogu ja Rotary Klubi liige. Aaviksoo on pälvinud Riigivapi IV klassi teenetemärgi, Valgetähe II klassi teenetemärgi, Saksamaa Liitvabariigi Teeneteordeni suure teeneteristi, Soome Valge Roosi ordeni, Prantsusmaa Rahvusliku Teeneteordeni, Läti Vabariigi Kolme Tähe II klassi ordeni ja EELK Teeneteristi III järgu. Aaviksoo on tütre ja kahe poja isa.
Rektori valinud kuratoorium on TTÜ juhtorgan, kus on esindatud nii ülikooli kui ühiskondlik vaatenurk. Kuratooriumisse kuulub viis ülikooli esindajat, üks Teaduste Akadeemia esindaja ja viis valitsuse määratud ettevõtlustaustaga liiget.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht