Täna antakse üle Jaan Krossi kirjandusauhind

Täna, Jaan Krossi sünniaastapäeval, antakse Tallinna Kirjanike Majas üle järjekordne Jaan Krossi kirjandusauhind. Selleaastane laureaat on kirjanik Enn Nõu, kes saab auhinna dokumentaalromaani „Vabariigi pojad ja tütred“ eest.

Sihtasutuse juhataja Tõnis Arro ütles, et auhinna rahaline väärtus on tuhat viissada eurot ja sellega kaasneb ka unikaalne mälestusplaat. Auhinna üleandmine toimub täna kell 16 Tallinna Kirjanike Maja musta laega saalis toimuval pidulikul kõnekoosolekul, kus esinevad auhinnakomisjoni esimees Jaan Undusk ja laureaat Enn Nõu, esitatakse ka katkendeid Enn Nõu triloogiast.

Triloogia “Vabariigi pojad ja tütred” ilmus Eestis aastatel 2010-2012. Sihtasutuse auhinnakomisjoni esimees Jaan Undusk ütles, et “romaani enam kui tuhande kahesajal leheküljel antakse autori perekonnaliikmete elulugude kaudu ajalooliselt tõene ja kirjanduslikult haarav pilt eesti inimeste saatusest 20. sajandil,” ja rõhutas ka kogu Enn Nõu loomingu hindamatut panust meie lähiajaloo mõistmisse. 

Enn Nõu sündis 1933. aastal Tallinnas, elab alates 1944 Rootsis. Ta lõpetas Uppsala ülikooli ja tegutses aastakümneid kopsuarstina. Tema esimene romaan „Pidulik marss“ (1968), milles kirjeldatakse Eesti NSV kujutluslikku vallutamist Rootsi vägede poolt, tõi pikaks ajaks kaasa ta loomingu keelustamise kodumaal. Romaanis „Koeratapja“ (1988) käsitles Enn Nõu esimese kirjanikuna Otto Tiefi valitsuse tegevust 1944. aastal; seesama teema kerkib esile Jaan Krossi romaanis „Paigallend“ (1998) kümme aastat hiljem. Enn Nõu on abielus kirjanik Helga Nõuga, kellega tal on 3 last.

Jaan Krossi Sihtasutuse juhataja Tõnis Arro ütles: “Jaan Kross oli teatavasti väga mitmekülgne ja produktiivne looja ja seda mitmekülgsust peab silmas ka Jaan Krossi kirjandusauhind, küllap kõige laiemate valikuvõimalustega kirjandusauhind Eestis. Jaan Krossi kirjandusauhinna eesmärgiks on tunnustada silmapaistvaid saavutusi kõigis neis valdkondades, mis seostuvad kirjaniku mitmekülgse loometegevusega ning milles ilmneb sellele iseloomulik eetiline ja esteetiline nõudlikkus. Jaan Krossi kirjandusauhinna võib saada 3 aasta jooksul esmakordselt ilmunud raamatu eest ilukirjandusliku proosa, luule, draama, esseistika, kultuuriloo või tõlke vallas.”

Preemiasaaja otsustab viieliikmeline auhinnakomisjon koosseisus Kristiina Ross, Mati Sirkel, Jaan Undusk, Toomas Haug ja Märt Väljataga. Jaan Krossi kirjandusauhinna on varem saanud Ain Kaalep, Mats Traat ja Jüri Hain.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht