Tähelepanuteatri preemia läheb doktor Klounile

Sirp, Wolfgang Schneider, ASSITEJ president

ASSITEJ Eesti keskus annab 20. märtsi rahvusvahelisel laste- ja noorteteatripäeval üle tähelepanuteatri preemia heategevusorganisatsioonile Estonian Clinic Clowns. MT Ü Clinic Clowns loodi 2006. aastal. Eriväljaõppega doktor Klounid külastavad igal nädalal Tallinna ja Tartu lastehaiglate lapsi, jagavad neile hellust ja tähelepanu, viivad lapsed mängu ja vallatuste maailma ning näitavad haiglakeskkonda rõõmsamana.

ASSITEJ  Eesti keskuse värske juhi Toomas Trossi sõnul teeb haiglaklounide organisatsioon eesotsas Romola Veskeri ja Ralph Stoppelsteeniga tänuväärset tööd, toetudes seejuures heasoovlikele annetajatele. Eelkõige vajatakse aga ühiskonna tuge ja tunnustust, mida lasteja noorteteatri preemia neile ka pakub. Preemia antakse üle 20. märtsil Tallinna lastehaigla saalis (Tervise 28) pärast kell 11 algavat doktor Klounide kevadkontserti. Seejärel  külastavad haiglaklounid palatites lapsi, kes ei saanud saalietendustele tulla. Lasteteatripäev jätkub Tartu ülikooli kliinikumi lastekliiniku saalis (Lunini 6) kevadkontserdiga kell 15 ning ka sellele järgneb doktor Klounide visiit meditsiinilinnaku teiste lasteosakondade palatitesse. Lastele lähevad külla Laura Telling, Ingrid Tiido, Jaanek Puu, Kaja Leppoja, Marika Reiko, Aita Vaher, Marek Tammets, Haide Männamäe ja Toomas Tross.  ASSITEJ Eesti keskus on ülemaailmse laste- ja noorteteatreid ühendava organisatsiooni esindaja Eestis. Tähelepanuteatri preemiat antakse lasteteatripäeva raames välja 2007. aastast. Auhinna eesmärk on tunnustada teatritegijate tähelepanelikku, hoolivat, loominguliselt julget ja ausat suhtumist noorde vaatajasse. Auhinnaga on seni pärjatud Sven Heibergi koos trupiga Rakvere teatri lavastuse „Kuidas elad … Ann?” eest ning lavastaja  Rein Agurit.

 

***

Suhtlus ja ettekujutlus

Tavaliselt leiab teater aset teatrimajas, kuid alati ei pea see nii olema. Teatrit võib teha tänaval, bussides või klassides. Teatriruum on teatriruum, kus iganes see ka poleks. Teater sünnib laval lavakujunduse ja rekvisiitidega, kuid etenduse saab anda ka lava ees, nii nukkudega kui ilma. Etendus võib aset leida ilma igasuguste tingimusteta, nii-öelda tühjas ruumis. Päris tõsi see siiski pole: teatriks on vaja näitlejaid ja aktiivset publikut. Midagi  ei sünni ilma partnerluseta! Suhtluse vorm määratleb ruumi, kujutluse ja unistused. See on kunst, teatrikunst – näitlemise olemus. See puudutab ka lastele ja noortele tehtavat teatrit. Ja seda unikaalselt elusat elamust tuleks esmajoones edendada. Lapsed ja noored ei tule kuhugi, kui neid lihtsalt kaasa tirida. Nad on hästi kursis virtuaalsete maailmadega, kuid tunnistavad ka teatri oma. Me ei peaks püüdma neid kulunud fantaasiatega, vaid  sotsiaalsete sõnumitega, mitte eluvõõraste unelmate, vaid asjakohaste visioonidega. See ei tähenda teatris õpetlikkust, vaid tuleb intelligentselt lugusid jutustada. Seega lülitagem sisse oma aju, valmistugem ja nautigem teatri mõnusid. Rahvusvaheline laste- ja noorteteatripäev loogu selleks võimalused! Ootame huvitavat, uuenduslikku ja inspireerivat materjali kogu maailmast. Lõppkokkuvõttes – kogu maailm on lava. 

Wolfgang Schneider, ASSITEJ president

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht