Selgusid muusikapreemiad 2022 laureaadid

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja viieteistkümnendat aastat järjest.

Helikunsti sihtkapitali esimees Marje Lohuaru kiitis muusikuid, öeldes, et vaatamata koroonaviiruse pandeemiale ja ärevatele aegadele on Eesti muusikaelu erakordselt tihe ja dünaamiline, omades mõjusat ja laiahaardelist tähendust meile kõigile, ja seda ka rahvusvaheliselt. „Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele esitati tänavu üle seitsmekümne nominendi ja need 12 preemiat katavad ainult murdosa nendest loojatest, keda sooviks tunnustada. Suur tänu teile!“ ütles Lohuaru.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustas aastapreemiatega hooajal 2021/22 enim silma paistnud muusikategelasi ja -kollektiive. Traditsioon pärineb aastast 1995. Tänavu anti välja kümme aastapreemiat ning kaks tunnustuspreemiat, ühe preemia suurus on 5000 eurot.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2022:

Erkki Sven Tüür

Talis Taim

Hans Christian Aavik

Aivo Kallas

Helena Tulve

Mari Arnover

 

 

 

 

 

 

 

 

Erkki-Sven Tüür – erakordne loominguaasta, flöödikontsert „Lux Stellarum“ ja X sümfoonia

European Jazz Conference’i korraldustiim: Anne Erm, Jaak Sooäär, Eva Saar, Elo-Liis Parmas, Marti Tärn, Maret Mikk, Anu Luik, Kirke Karja, Ronja Soopan – kõrgetasemelise rahvusvahelise suursündmuse väljapaistev korraldamine Eestis

Hans Christian Aavik – võidukas osalemine Carl Nielseni nimelisel konkursil

Helena Tulve – suurteose, ooperi „Wölfe” loomise eest

Henri Christofer Aavik – võidukad osalemised Jorma Panula nimelisel ja Jevgeni Svetlanovi nimelisel konkursil

Iris Oja – erakordsed nüüdismuusika ettekanded, rollid Tatjana Kozlova-Johannese muusikateatrilavastuses „söövitab.tuhk” ning Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooperis „Lalli ehk mere keskel on mees”

Kirke Karja – viljakas loominguaasta ning tipptasemel kontserdid Eestis ja maailmas

Marcel Johannes Kits – edukas osalemine kuninganna Elisabethi konkursil

Monika-Evelin Liiv – väljapaistvad ooperirollid rahvusvahelistel ooperilavadel, sooloesinemised kodu- ja välismaal

Toivo Nahkur – aastakümnete pikkune missioonitundeline töö Eesti klaverimängukunsti arendamisel

Helikunsti sihtkapitali tunnustuspreemiad pikaajalise panuse eest valdkonda:

Kaido Kelder – korraldusliku ja loomingulise töö eest muusikapõllul

Rein Roos – pikaajalise ja laiahaardelise panuse eest Eesti löökpillimängu arengusse

Eesti Muusikanõukogu tunnustab preemiatega muusikavaldkonna parimaid kogu senise panuse eest. Traditsioon pärineb aastast 2002. Tänavu anti välja kolm preemiat – heliloomingu preemia, interpretatsiooni preemia, mida toetab Eesti Interpreetide Liit ja Eesti Muusikanõukogu poolt välja antav Kultuurkapitali muusikapreemia muusikaelu jaoks olulise väljapaistva tegevuse eest.

Muusikanõukogu president Ivari Ilja: “Muusikanõukogu preemiad tunnustavad pikaajalist olulist panustamist meie muusikavaldkonna arengusse, väljendavad tänu ja tunnustust seni tehtu eest, samas kätkedes endas ka innustavat impulssi tulevikuks. Kõik Muusikanõukogu selle aasta preemiate laureaadid on omanäolised isiksused, kes on oma kõrge professionaalse ja kunstilise haardega meie muusikakultuuri oluliselt mõjutanud. Meie tänu ja kummardus neile!”

Eesti Muusikanõukogu preemia laureaadid 2022:

Heliloomingu preemia Tõnis Kaumann – viljakas, eredat teatraalsust ja huumorit ning eri stiile veenvalt ühendav looming kammermuusikast ooperini.

Interpretatsioonipreemia Klaveriduo Kai Ratassepp-Mati Mikalai – sihipärase ja kunstiliselt kõrgel tasemel loomingulise tegevuse eest.

Preemia väljaandmist toetab Eesti Interpreetide Liit

Muusikaelu tegelase preemia Eesti Muusikanõukogu poolt üleantav helikunsti sihtkapitali preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eestVillu Veski – džässmuusik,  põnevate ideede generaator ja elluviija, üle veerandsaja aasta „Juu Jääb“ festivali korraldaja

Muusikapreemiate pidulik üleandmine toimus rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril Viimsi Artiumis. Preemiagala lavastaja ja stsenarist oli Veiko Tubin ning kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. Ülekannet Muusikapäeva galast vahendas ETV. Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi, Kultuurkapitali preemiameene „Jonnakas“ autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht