Raamatud ja roosid vallutavad nädalavahetusel Tartu

23. aprillil ehk raamatu ja roosi päeval saavad alguse kirjandusfestival Prima Vista eelüritused. Mitmekesine programm kulgeb paralleelselt Tartu Kaubamaja Apollos ja Tartu Tähetornis.
Sarnaselt varasematele aastatele jagatakse Tartu Kaubamajas külastajatele roose, mis kingituna kaubamaja Apollo poe müüjale, annavad vastukingiks raamatu. Lisaks roosidele ja raamatutele jagatakse sel päeval Apollos ka raamatusoovitusi. Külastajatele annavad päeva jooksul nõu Vahur Afanasjev, Mati Laos, Merle Liivak, Piret Bristol ja Mart Kivastik.
Sel aastal seab end kirjanduse lainele Tartu Ülikooli muuseum koos filiaalidega. Põhjuse selleks annab hiljuti Tartule omistatud UNESCO kirjanduslinna tiitel. Tähenduslikult kulgeb just Tartu Tähetorni juurest UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Struve kaar.
Raamatu ja roosi päeva põhiprogrammi raskuskese langebki Struve kaarel paiknevale Tartu Tähetornile, kus lisaks päev otsa kestvale raamatulaadale pakutakse tasuta ulmekirjanduse- ja filmide teemalisi programme nii lastele kui täiskasvanutele, mis haakuvad festivali peateemaga Müstifiktsioon. Programm tähetornis kulmineerub kirjanduskonkursi „Esimene samm” laureaadi väljakuulutamise ja esinemisega.

Raamatu ja roosi päeva kava, 23. aprill
Tartu Kaubamajas kl 12–16 jagatakse roose ning kes roosi kaubamajas Apollo poe müüjale kingib, saab vastukingiks raamatu. Tartu Kaubamaja Apollos jagavad kl 12–14 kassas raamatusoovitusi Vahur Afanasjev, Mati Laos ja Merle Liivak, kl 14–16 Piret Bristol ja Mart Kivastik.

Tartu Tähetornis
Kl 11–16 Raamatulaat
Kl 11–12 Hullu Teadlase eksperimendihommik „Ulmefilmid ja teadus“. Hull Teadlane tutvustab lastele, kuidas on seotud ulmefilmid, kirjandus ja teadus. Saame teada, mis on filmides nähtust tegelikult võimalik ja mis mitte. Osalejate piirarv on 25.
Kl 14–14.45 Ulmekirjanduseteemaline planetaariumietendus „Taevatähtedest kirjanduses ja filmis“. Külastajad saavad teada, kust on ulmekirjanikud leidnud oma lugudele tegevuspaiku ning millised tähtkujud ja tähed on ulmes kõige populaarsemad Maa-väliste tsivilisatsioonide elukohad. Osalejate piirarv on 30.
Kl 15 Prima Vista kirjanduspreemia „Esimene samm” laureaadi väljakuulutamine ja esinemine.

Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht