Köler Prize 2018 peapreemiat jagavad Anna Škodenko ja Tanja Muravskaja

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Foto: Helen Melesk

Tanja Muravskaja, Anna Škodenko, Holger Loodus

Foto: Helen Melesk

Publikupreemia pälvis Holger Loodus

10. mail EKKMis toimunud galal kuulutati Köler Prize 2018 peapreemia laureaatideks Anna Škodenko ja Tanja Muravskaja.
Laureaatide vahel jagamisele läinud peapreemia, kogusummas 10000 eurot, ning Ketli Tiitsari ja Anneli Tammiku kujundatud rinnamärgi, andis üle Köler Prize’i peasponsori AS Smarten Logisticsi nõukogu esimees Armin Kõomägi.
Publikupreemia, mida käesoleval aastal võimaldasid kunstisõbralikud eraisikud – perekond Kruuse – ning millega kaasnes 2000 eurone auhinnaraha ning rinnamärk, pälvis Holger Loodus.

Köler Prize’i peapreemia saajad ning selle seekordse pretsedenditu jagunemise otsustas rahvusvaheline žürii kooseisus Laura Põld (Köler Prize 2016 peapreemia laureaat), Laura Herman (Brüsselis asuva näitusemaja La Loge kuraator), Maria Lind (Tensta Konsthalli direktor, Spånga), Post Brothers (Kunstverein Müncheni kuraator), Raimundas Malašauskas (kuraator ja kriitik Leedust ja Brüsselist).

Žürii kommenteeris oma otsust järgnevalt:
“Otsus, mille me vastu võtsime, oli valida kaks inimest. See oli ebatavaliselt üksmeelne otsus, mis tuli ka žüriile üllatusena, sest oma taustade ja praktikate poolest erineme me teineteisest märgatavalt. Me oleme veendunud, et see otsus suhestub vägagi nii preemia kui EKKMi enda olemusega, mis rajati mõlemad enesemääratlemise, mõttevabaduse ja erinevate struktuuride radikaalse ümbermõtestamise toel.
Kahe kunstniku valimise põhjus seisneb selles, et neid mõlemaid iseloomustab tung tegeleda meie aja iseärasustega, kuid nad on valinud selleks väga erinevad moodused. Mõlemad neist on selgelt välja näidanud oma avatust katsetustele ja ebaõnnestumistele, ning formaalsete, kontseptuaalsete ja isiklike riskide võtmisele.
Tanja Muravskaja on žüriile näidanud oma meisterlikku täpsust detailides, kontrolli ja enesekindlust; oma vastuseisu tänapäeva poliitikale elust saadud kogemuste kaudu ning toonud rõhutatult esile kunsti peamist praegusaegset funktsiooni, milleks on harimine ja ärritamine. Taaselustades minevikku, olevikku ja tulevikku ühendavaid tuttavalikke formaate, avanevad näiliselt lihtsad teosed keerukate ja haaravatena.
Anna Škodenko avaldas žüriile muljet oma materjalikasutuse mitmekülgsusega ja kunstipraktika terviklikkusega, mille raames sooviks žürii esile tõsta just kunstniku varasemat maalipraktikat. Kunstniku järjepidev tundlikkus keele osas on lubanud tal hoolikalt vaadelda tänapäevast informatsiooni üleküllasust ning võimaldab vaatajal värskendava lahkusega tutvuda kunstniku mõtte- ja tööprotsessidega.”
__________________
Köler Prize 2018 nominentide näitus jääb avatuks 20. maini
__________________

Köler Prize 2018
Nominentide näitus EKKMis
Avatud 31. märtsist 20. maini, T–P 12–19
Põhja pst. 35, Tallinn, 10415

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht