Keeleaasta TUUM tuleb!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

26Eesti keele aasta TUUM toimub 27. ja 28. septembril Vikerraadio koduleheküljel.

Kaheksandat korda toimuv TUUM on võistlus, milles iga osaleja saab panna proovile oma oskuse teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii antud tekstist.
Tekst avaldatakse Vikerraadio koduleheküljel 27. septembril kell 7, kokkuvõtteid võib saata kuni kella 19-ni 28. septembril.

Kellele on TUUM mõeldud?
Võistlema on kutsutud kõik: õpilastest õppejõududeni, ajakirjanikest kirjanikeni, ametnikest ministriteni. Osaleda võib üksi ja võistkonnana, mille võib moodustada sõpruskond, perekond, kooliklass, lehetoimetus, parlamendirühm vm.

Kuidas kirjutada head kokkuvõtet?
Hea kokkuvõte sõnastab lähteteksti põhiidee ja toob selle kõrval välja teksti teised olulised ideed.
Hea kokkuvõte on omaette tekst, mis on mõistetav lähteteksti lugemata.
Hea kokkuvõte on üldistus, mis vahendab lähteteksti sisu kokkuvõtja sõnadega.
Hea kokkuvõte on objektiivne, neutraalne tekst, mis vahendab lähteteksti autori mõtteid, mitte kokkuvõtja arvamusi ega tundeid.
Hea kokkuvõtte väljendus on tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Mis on auhinnaks?
Parimatele antakse rahalised auhinnad. Esimene auhind on 150 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 75 ja 40 eurot. Kahele parimale kooliõpilasele lisaks eriauhinnad ja üldarvestuse 25 parimale kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitav sertifikaat. Iga osavõtja saab väljaprinditava osavõtutunnistuse.

Kui soovite lisainfot, siis kuulake Vikerraadios Piret Kriivani Keelesaadet, mille külalised on TUUMa žürii esimees Tiit Hennoste ning eelmisel aastal võistlusel kolmanda koha saanud Kerttu Kaldoja.

Kui soovite aimu saada, millistest tekstidest on varem kokkuvõtteid tehtud, siis 2018. aastal valis žürii tekstiks Mart Meriste “Saastamise olemus” ja 2017. aastal Mihkel Muti “Valmistugem võitluseks võsa vastu”.

Tule ja pane oma teadmised-oskused proovile! Hea kokkuvõte on eluedu alus!

TUUMA korraldavad Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning rahvusringhääling koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, Emakeele Seltsi ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht