“Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali” Kumus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates 18. märtsist saab Kumu kunstimuuseumis näha suurejoonelist rahvusvahelist näitust “Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali”.
Kumus avanev näitus „Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali“ on suurin Euroopas koostatud ülevaatenäitus hüperrealistliku maalikunsti ajaloost ja tänapäevast.
Alates 18. märtsist saab Kumu kunstimuuseumi suures saalis näha suurejoonelist rahvusvahelist näitust „Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali“, mis annab ülevaate hüperrealistlikust maalikunstist alates 1960. aastate lõpust kuni tänaseni. Teiste hulgas on väljas hüperrealismi klassikute Richard Estesi, Robert Cottinghami, Chuck Close’i, Don Eddy teosed.
Hüperrealism sündis 1960. aastate lõpu Ameerika Ühendriikide ida- ja läänerannikul ning levis 1970. aastatel üle kogu maailma. Seda kunstisuunda iseloomustab huvi kaasaegse linnakeskkonna, seal sündinud elulaadide ja maailmataju vastu. Hüperrealistlikel maalidel võib näha suurlinnade tänavavaateid, valgusreklaame ja vaateaknaid, autosid ja mootorrattaid, kaubamärke ja kiirtoidukohti, moodsaid interjööre ja palju muud, mis iseloomustab suurlinlikku elukeskkonda.
Hüperrealistid kasutavad oma teoste lähtepunktina fotosid ning matkivad ja võimendavad fotolikku kujutusviisi. Nende eesmärk pole siiski anda tegelikkust edasi võimalikult loomulikult, vaid vastupidi, saavutada „reaalsemast reaalset“ – hüperreaalset – muljet. Hüperrealistlik kunst teeb nähtavaks selle, kui suurel määral mõjutavad meie maailmataju fotograafilised kujutised meedias, filmides, reklaamides, arvutiekraanidel jm. Need kujutised loovad omamoodi paralleelreaalsuse, mis muutub mõnikord igapäevategelikkuse hindamise aluseks.
Näitus „Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali“ on suurim Euroopas koostatud ülevaatenäitus hüperrealistliku maalikunsti ajaloost ja tänapäevast.
Laupäeval, 19. märtsil tutvustab Kumus oma loomingut Londonis elav maalikunstnik Ben Johnson (1946), kes on saanud tuntuks panoraamsete vaadetega kaasaegsete suurlinnade – Hong Kongi, Zürichi, Jeruusalemma, Londoni, Liverpooli – arhitektuurimaastikele.
Lisaks rahvusvahelisele hüperrealisminäitusele avatakse mais Kumu IV korruse B-tiivas näitus „Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis“.
Näituse kuraator: Otto Letze
Koordinaatorid: Anu Allas, Jana Kende
Kujundaja: Tõnis Saadoja
Graafiline disainer: Külli Kaats
Näituse on koostanud Institut für Kulturaustausch (Tübingen).
Näitus jääb avatuks kuni 12. juunini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht