Fenno-Ugria kutsub põliskeelte aasta sündmustele

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Sel nädalal korraldab Fenno-Ugria Asutus MTÜ mitmeid sündmusi, mis on pühendatud ÜRO poolt algatatud põliskeelte aastale! Teisipäeval, 19. märtsil kell 17:15 toimub Fenno-Ugria ruumes udmurdi keele tund. Neljapäeval, 21. märtsil kell 16:00 avatakse Tallinna Ülikoolis koostöös Eesti Rahva Muuseumiga näitus „Ajanihe“ ning samal õhtul kell 19:00 on kõigil huvilistel võimalik tulla Vanalinna Muusikamajja kuulama udmurdi ansambli Invis kontserti.

Teisipäeval, 19. märtsil kell 17:15 toimub Fenno-Ugria ruumes (Pärnu mnt 28-9) udmurdi keele tund, mille viib läbi Eesti Udmurdi Seltsi „Ošmes“ esimees Elena Kirt. Soome-ugri vähemus- ja põliskeelte hääbumise üheks põhjuseks on see, et neid keeli kasutatakse üksnes kogukonnasiseselt, mitte teiste rahvastega suheldes. Sugulaskeeli õppides aitame kaasa sellele, et need keeled kõlaksid vene keele asemel ka rahvaste vahelises suhtlemises. Samuti tõuseb seeläbi nende keelte maine. Fenno-Ugria pakub kõigile huvilistele võimalust meie sugulaskeeltega tutvust teha. Kevadhooajal toimuvad udmurdi, mari, komi, ersa keele lühitunnid. Sügisel jätkab Fenno-Ugria läänemeresoome keelte tutvustamisega. Tunde viiakse läbi koostöös Eestis tegutsevate soome-ugri seltsidega, kelle esindajad on ka tundides õpetajateks. Huvi korral võib meie õpetajad kutsuda tunde läbi viima ka koolidesse, lasteaedadesse, raamatukogudesse jm kultuuriasutustesse. Lähem info udmurdi keele tunni kohta on leitav SIIT.

Neljapäeval, 21. märtsil kell 16:00 avab Eesti Rahva Muuseum koostöös Fenno-Ugriaga Tallinna Ülikooli Mare maja 1. korruse fuajees näituse „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“. Näituse avamisel esitab unikaalseid ja arhailisi udmurdi viise ansambel Invis Tatarstanist Varkled-Bodja külast. Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvaste seas üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled-Bodja külas. Seal ei katkenud see traditsioon isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.
Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. See on kombestiku visuaalne jäädvustus, kus on kasutatud ajale omast salvestustehnikat: filmikaamerat aastal 1993 ning digikaamerat aastal 2017. Märkimisväärne on seegi, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – nimelt osalesid 2017. aasta palvustel ka 1993. aasta palvetajate lapsed. Näitus jääb avatuks 3. maini 2019. aastal. Näituse kohta saab lähemalt lugeda SIIN.

Neljapäeval, 21. märtsil kell 19:00 toimub Fenno-Ugria Hõimuõhtu ning Udmurdi ansambli Invis kontsert Vanalinna Muusikamajas. Sündmusel esitab unikaalseid ja arhailisi udmurdi viise Tatarstanist, Varkled-Bodja külast pärit ansambel Invis. Küla elanikud on säilitanud looduseusu ja iidse kombestiku, mida aitavad tutvustada seal välitöid teinud folklorist Nikolai Anisimov (Eesti Kirjandusmuuseum) ja etnoloog Eva Toulouze (Tartu Ülikool). Kontsert on tasuta! Lähem teave SIIN.
Kõik sündmused on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale!
2019. aasta on kuulutatud ÜRO Peaassamblee otsusega rahvusvaheliseks põliskeelte aastaks.
Põliskeelte aasta korraldamise juhtorganiks on määraud ÜRO Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon UNESCO. UNESCO esitatud statistika järgi on maailmas 370 miljonit põlisrahvaste esindajat 90 riigis ning 5000 erinevat põlisrahvaste kultuuri.
Maailmas on 7000 keelt, neist 2700 on hävimisohus. Keel on isiku identiteedi, maailmatunnetuse ja kultuuri edasi kandmise alus. Keelte hävimisega ohus kultuuriline mitmekesisus. Allikas: Välisministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht