EV 100 arhitektuuriprogramm avaneb

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

11. juunil kell 13 kuulutatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis avatuks Eesti Vabariik 100 juubelile pühendatud arhitektuuriprogramm. Viie aasta jooksul initsieeritakse programmi toel kuni 15 avaliku linnaruumi ala rekonstrueerimist või rajamist. Programmi korraldab Eesti Arhitektide Liit.

Arhitektuuriprogrammi eesmärk on Eesti avaliku ruumi ehk ühise elukeskkonna, sealhulgas ettevõtluskeskkonna elavdamine kohalikul, riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil ning elanike teadlikkuse ja osalusaktiivsuse kasvatamine kaasaegse linnaruumi planeerimisel. Eesti Arhitektide Liit, koostöös omavalitsuste, arhitektuurivaldkonna ühenduste, kultuuriministeeriumi ja siseministeeriumi, keskkonnaministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga aitab ellu viia algatuse, mille käigus saab Eesti Vabariigi avalik ruum uue, väärtustatud mõõtme.
 
Programmi visioondokument näeb ette igas maakonnas ühe, unikaalse, avalikuks kasutuseks mõeldud linnaruumi ala rajamise või rekonstrueerimise. Linnades ja tõmbekeskustes rajatakse või rekonstrueeritakse viie aasta jooksul kuni 15 konkreetse, avaliku kasutusega linnaruumi ala, mis on algatatud kohaliku kogukonna vajadustest lähtuvalt. Läbi nende tegevuste elustuvad linnapiirkonnad, luuakse uusi seoseid asumi eri osade vahel, antakse impulss linnaruumi edasiseks arenguks. See omakorda mõjutab kogu piirkonna tulevikku inimmõõtmelisuse suunas.
 
Nimetatud, kuni 15 ruumiobjekti, saavad õiguse, kasutada vastavat juubelimärgist ning nende rajamine ja valmimine seotakse Eesti Vabariigi 100 juubeliprogrammiga.
 
Programmi raames töötab EAL välja arhitektuurikonkursside tüüptingimused ja kaasamise paketi, mis annab võimaluse, lülitada programmi juubelimärgise saajate hulka ka neid objekte, mis ei sisaldu esialgses nimekirjas, aga millel on avaliku ruumi kaasajastamise seisukohalt oluline väärtus ning mis valmivad avaliku arhitektuurikonkursi tulemusena. Head ideed ja ruumilahendused peavad pälvima laiema avalikkuse tähelepanu.
 
Eesti Arhitektide Liit koordineerib tööd, osas, mis puudutab omavalitsuse tasandil toimuvat projektide valikut, konkursside läbiviimist, protsessi järelevalvet ja objektide turundamist avalikkusele. Objektide realiseerumise eelduseks on nende jõudmine maakondlikesse arengukavadesse ja seejärel rahastamine EAS regionaalarengu vahendite kaudu, mida koordineerivad maakonnad.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht