EMP toob akustikanäituse ja publikule avatud proovid

Eesti suurim nüüdismuusika festival Eesti muusika päevad (EMP) pakub 9.–17. aprillini Tallinna kontserdipaikades mitmekesist uue publiku programmi, mis hõlmab akustika teemat, publikule avatud proove ning partituurinäitust.

Eesti muusika päevade aukülaline on akustikavaldkonna grand old lady Linda Madalik, kelle teadmiste- ja kogemustepagas on aastakümneid aidanud kujundada Eesti ruumide akustilisi lahendusi. „Linda Madalik on kui kirurg, kelle käe all saavad ruumid kõlavõimalustes uue elu. Igal ruumil on oma lugu ja kordumatu kõla. Kutsume kuulajaid festivali ajal koos muusikute ja akustikaspetsialistidega ruume kuulama,” räägib festivali produtsent Madli-Liis Parts.

Linda Madalikuga õnnestub huvilistel kohtuda kahel korral. 9. IV kell 20 on Tallinna Õpetajate Majas Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng „Helisevad ruumid”, kus talle lisaks räägivad akustikast heliloojad Tatjana Kozlova-Johannes ja Sander Mölder, samuti arhitekt Mihkel Tüür arhitektuuribüroost Kadarik Tüür Arhitektid. Õhtut juhib EMPi kunstiline juht helilooja Timo Steiner. 14. IV kell 18 salvestatakse Kloostri aidas Ööülikooli saade, mille külaliseks on samuti Linda Madalik, keda intervjueerib Jaan Tootsen.

Linda Madaliku töö, erinevate ruumide akustilised mudelid on inspireerinud ka noort heliloojat Sander Möldrit, kelle uudisteost kuuleb festivali raames juba arhitektuuri välkloengul ja Ööülikooli stuudios.

Festivali kavas on ka kaks rändnäitust, mis kulgevad koos publikuga kontserdipaikadesse kaasa. Elektronmuusik Tammo Sumera on koostanud akustikanäituse, mis tutvustab tavakuulajale arusaadavalt Tallinna kontserdipaikade akustilisi iseärasusi. Arvutisse mahtuv näitus laseb kuulata, kuidas kõlab sama heliteos erinevates ruumides. Näituse tehnilise lahenduse eest kannab hoolt Elion ja EMT. Akustikanäitus kuulub ka EMPi noortefestivali mini-EMP programmi.

„Oleme harjunud muusikuga kohtuma hetkel, kui ta astub lavale, paneb noodimapi puldile ja mängib. Millest räägivad heliloojad, muusikud ja dirigendid proovisaalis ja kuidas näeb välja ühe teose partituur, on tavakuulajale maailm, mis jääb reeglina suletuks. Samas on proove põnev jälgida. Tänapäevane noodikirjapilt aga võib oluliselt erineda sellest, mida kuulaja on harjunud tavapäraseks pidama,” selgitab produtsent Madli-Liis Parts avatud proovide ja partituurinäituse algatust. Esmakordselt võivad huvilised külastada EMPi kontsertide proove ning vaadata, milline näeb välja noodimaterjal, mis on just tänavuse festivali jaoks kirjutatud. Avatud proovide kava ja registreerimisinfo leiab EMPi kodulehelt. Oodatud on nii üksikisikud kui ka kollektiivid.

Alates 1979. aastast peetud festivalil Eesti Muusika Päevad saab kuulda eesti heliloojate värskeimat loomingut. Tänavu külab festivalil üle 30 uudisteose. Kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab eri kunstivorme. Festivali korraldab Eesti Heliloojate Liit. Festivali kunstilised juhid on Helena Tulve ja Timo Steiner

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht